Faizsiz Ev

Ülkemizde ev fiyatlarının sürekli artması, faizlerin çok olması, konut alımlarını düşüren etmenler arasındadır. Belirli bir gelire sahip olanlar, ev alma atılımı yapma konusunda cesur davranamamakta, ödeme konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini düşünmektedir. Banka kredisiyle ev almak isteyenler ise faizlerin ev fiyatına doğrudan etki etmesi sebebiyle, faizsiz ev alma fikirlerine yönelmektedir.

Son yıllarda faiz ödemeden ev alma konusu gelişmiş bir düzeye ulaşmış hatta faizsiz, peşinatsız ve eşit makul taksitler halinde ev alınabilecek inşaat firmaları ve sektörler ortaya çıkmıştır. Bu firmaların tamamının sistemi birbiriyle benzerlik göstermiş, kadınların yapmış oldukları altın gününe benziyor oluşuyla dikkat çekmiştir.

Faizsiz Ev Almak

Faizsiz ev almak isteyen kişilerin önceliği inşaat projelerini araştırmaktır.

Ancak inşaat projesi araştırması yapanlar;

  • Satın aldıkları konuta hemen taşınamama,
  • Firmaların güvenilirliği konusunda emin olamama,
  • Konutların fiyatlarının yüksekliği sebebiyle bütçe darlığı yaşama gibi konularda endişe taşımaktadır.

Bu firmalar toplu konut üretimi yaptıkları için ev fiyatları, bazı gelir seviyesinde olan kişiler için yüksek fiyat taşımaktadır.

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Faiz ödemeden ev alma tercihi yapan ve kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyenler için en kaliteli ve makul seçeneği konut satış firmaları sunuyor. Bu firmalar, eskiden köylerde uygulanan imece şekline benzeyen bir şekilde faiz ödemeden ev alma imkanı sunuyor. Firmada öncelikle sistem içinde bir grup oluşturuluyor.

Bu grup içinde ev almak isteyen katılımcılar bulunuyor. Grupta bulunan katılımcı sayısına göre bazen çekiliş usulüyle bazen ise firmanın öngördüğü olumlu içeriklerle her ay bir üyeye ev alımı yapılıyor. Bu sistemde üyelerin ya da katılımcıların aylık taksitleri birleşmiş ve üyelerden bir tanesinin evinin parası ödenmiş oluyor. Bu sistem ile katılımcılar, bulundukları gruptaki fiyata uygun olan evi bularak, diledikleri eve sahip olabiliyor.

Sistemde, peşinat, faiz ve ara ödeme gibi nakit prosedürleri bulunmuyor. Yalnızca aylık taksitlerin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Bu sistemle ev sahibi olma imkanı sunan firmaların bir kısmı, ev almak isteyenlere kira desteği de sunuyor.

Kaliteli olan bu sistem, kişilerin ev alma sürecini hem maddi hem de manevi olarak kolaylaştırıyor. Bu sayede yıllarca hiç harcamadan çalışsa dahi ev sahibi olamayacak olan kişiler, ev sahibi olabiliyor.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde faizsiz ev kredisi veren bankalar katılım bankalarıdır. Bu bankalar, konut kredisi için sıfır faiz seçeneğini sunuyor ancak masraf ve ekspertiz gibi detaylar bu bankalarda da uygulanıyor. Bazı İslami hizmet sunan bankalar ise dinen caiz olması bakımından “0” faiz adı altında konut, araç ve ihtiyaç kredisi sunuyor. Ancak bu işlemde konut kredisinin faizsiz olmasını sağlamak için fon alımı ve fon satımı işlemiyle kredi verme işlemi yapılıyor.