Faizsiz Ev Nasıl Alınır? Faizsiz Finansman Şirketleri Hangileri?

Faizsiz Ev

Ülkemizde ev fiyatlarının sürekli artması, faizlerin çok olması, konut alımlarını düşüren etmenler arasındadır. Belirli bir gelire sahip olanlar, ev alma atılımı yapma konusunda cesur davranamamakta, ödeme konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini düşünmektedir. Banka kredisiyle ev almak isteyenler ise faizlerin ev fiyatına doğrudan etki etmesi sebebiyle, faizsiz ev alma fikirlerine yönelmektedir.

Son yıllarda faiz ödemeden ev alma konusu gelişmiş bir düzeye ulaşmış hatta faizsiz, peşinatsız ve eşit makul taksitler halinde ev alınabilecek inşaat firmaları ve sektörler ortaya çıkmıştır. Bu firmaların tamamının sistemi birbiriyle benzerlik göstermiş, kadınların yapmış oldukları altın gününe benziyor oluşuyla dikkat çekmiştir.

Faizsiz Ev Almak

Faizsiz ev almak isteyen kişilerin önceliği inşaat projelerini araştırmaktır.

Ancak inşaat projesi araştırması yapanlar;

  • Satın aldıkları konuta hemen taşınamama,
  • Firmaların güvenilirliği konusunda emin olamama,
  • Konutların fiyatlarının yüksekliği sebebiyle bütçe darlığı yaşama gibi konularda endişe taşımaktadır.

Bu firmalar toplu konut üretimi yaptıkları için ev fiyatları, bazı gelir seviyesinde olan kişiler için yüksek fiyat taşımaktadır.

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Faiz ödemeden ev alma tercihi yapan ve kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyenler için en kaliteli ve makul seçeneği konut satış firmaları sunuyor. Bu firmalar, eskiden köylerde uygulanan imece şekline benzeyen bir şekilde faiz ödemeden ev alma imkanı sunuyor. Firmada öncelikle sistem içinde bir grup oluşturuluyor.

Bu grup içinde ev almak isteyen katılımcılar bulunuyor. Grupta bulunan katılımcı sayısına göre bazen çekiliş usulüyle bazen ise firmanın öngördüğü olumlu içeriklerle her ay bir üyeye ev alımı yapılıyor. Bu sistemde üyelerin ya da katılımcıların aylık taksitleri birleşmiş ve üyelerden bir tanesinin evinin parası ödenmiş oluyor. Bu sistem ile katılımcılar, bulundukları gruptaki fiyata uygun olan evi bularak, diledikleri eve sahip olabiliyor.

Sistemde, peşinat, faiz ve ara ödeme gibi nakit prosedürleri bulunmuyor. Yalnızca aylık taksitlerin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Bu sistemle ev sahibi olma imkanı sunan firmaların bir kısmı, ev almak isteyenlere kira desteği de sunuyor.

Kaliteli olan bu sistem, kişilerin ev alma sürecini hem maddi hem de manevi olarak kolaylaştırıyor. Bu sayede yıllarca hiç harcamadan çalışsa dahi ev sahibi olamayacak olan kişiler, ev sahibi olabiliyor.

Faizsiz Finansman Şirketleri Hangileri?

Faizsiz finansman şirketleri, faizsiz finansman prensipleri doğrultusunda faaliyet gösteren finans kuruluşlarıdır. Faizsiz finansman, İslami finans prensiplerine dayanır ve faiz (riba) kullanımını yasaklar. Bu nedenle, faizsiz finansman şirketleri, faiz kullanmadan finansal hizmetler sunarlar. Bu şirketler, İslami kurallara uygun bir şekilde müşterilerine kredi, leasing, sigorta, yatırım ve diğer finansal ürünler sunarlar.

Bazı faizsiz finansman şirketleri şunlardır:

  • Birevim: Türkiye merkezli olan Birevim, konut finansmanı, araç finansmanı, eşya finansmanı ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak için faizsiz kredi ürünleri sunar.
  • Eminevim: Türkiye merkezli Eminevim, konut finansmanı, araç finansmanı, eşya finansmanı, hayat sigortası ve diğer finansal hizmetler gibi çeşitli faizsiz finansal ürünler sunar.
  • Fuzulev: Türkiye’de faaliyet gösteren Fuzulev, faizsiz konut finansmanı hizmetleri sunar.
  • Katılımevim: Türkiye merkezli olan Katılımevim, konut finansmanı, araç finansmanı, eşya finansmanı, sağlık sigortası ve diğer finansal hizmetler sunan bir faizsiz finansman şirketidir.

Faizsiz finansman, özellikle İslam toplumlarında önemli bir yere sahip olan bir finans yöntemidir. Bu nedenle, dünya genelinde faizsiz finansman şirketleri ve ürünleri sunan kuruluşlar bulunmaktadır. Bu şirketler, faiz kullanmadan finansal ürünler sunarak İslami kurallara uygun bir şekilde hizmet verirler.

Yorum Yap