Eminevim Nedir? Eminevim Battı Mı? Yorumları ve Şikayetleri

Faiz ödemeden küçük taksitlerle ev sahibi olmak isteyenlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği firmalardan biri olan Eminevim sistemi nedir, hesaplama, araba alma, yorumları ve şikayetleri hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eminevim’in mağduriyet yaratma olasılığına dair son gelişmeler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev sahibi olmak hemen hemen her yetişkinin amacıdır. Fakat günümüz ekonomik koşulları gereği bir kişinin ev sahibi olmak için para biriktirmesi oldukça zordur. Bu nedenle kişiler konut kredisi gibi başka ev alma yöntemlerini tercih etmektedir. Konut kredisinde ise karşımıza yüksek faiz oranları ve masraflar çıkmaktadır. Bu faiz oranları ve masrafları göz alamayanlar faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olma seçeneklerini değerlendirmektedir. Bankaların uyguladığı taksit seçenekleri çoğu kişinin gelirine göre fazla görünmektedir. Ayrıca bankaların ev kredisinde uyguladığı değer belirleme ve buna göre %75 ine kredi seçeneği kişileri zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca alınacak her ev için banka kredisi uygunluğu da bulunmamaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde konut sahibi olmak çok saha masraflı ve zor bir hale geliyor.

Eminevim Nedir?

Eminevim sistemi hakkında merak edilen birçok detay var. Sistem olarak ülkemizde birçok şirketin uyguladığı benzer bir yapıya sahip olan şirket bunu ilk defa 1992 yılında otomotiv sektöründe uygulayarak hayata geçirmiştir. Burada amaç insanların birbirini destekleyerek bir nevi imece usulüne benzer bir sistem ile ev sahibi olmalarını sağlamaktır. Eminevim ilk olarak 1992 yılında otomotiv sektörüne giriş yapan bir sistemken daha doğru aynı sistemin bir benzerini inşaat sektörüne uygulayarak yoluna devam eden kurumsal bir şirkettir. Bu şirket sayesinde paranızın yetmediği ev, arsa ve işyeri satın alımlarını gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Günümüz koşullarında konut kredi faizlerindeki yükseklik ile ortaya çıkmış, şahısların bütçelerine göre ev sahibi olmalarını sağlayan sistem özünde imece ve yardımlaşma bulunur. Eminevim sistemi için bir el birliği sistemi de denilmektedir. Kişinin istediği yerden istediği gayrimenkulü almasını sağlayan bir sistemdir. Piyasada faizsiz ev alma sistemleri arasında en çok adı duyulan Eminevim kişilere aylık ödeyebilecekleri tutarları seçme imkânı sağlar. Her ay belirli bir günde çekiliş yöntemi ile bir kişiye konut alımı sağlanır. Bu sistemin ayrıntısında tamamen insanların bütçeleri ve ellerinde bulunan peşinatı ödeyerek sisteme dâhil olmaları yatmaktadır. Eminevim aracılığı ile evlere ipotek uygulanır ve borcu tamamen bitene kadar ev satılmaz. Böylelikle diğer sisteme dâhil olanların hakları da korunmuş olur.

Eminevim Sistemi

Eminevim sistemi bir yardımlaşma ve imece sistemidir. Kişiler sisteme girerek istedikleri gruba dâhil olurlar. Ardından ödeme listesine göre kendi bütçelerine uygun olanını seçerler. Sistem içerisinde 3 faklı bölüm bulunmaktadır. 1 tanesi tamamen çekilişe katılarak ev sahibi olmaktır. Bir diğer bölüm ise çekilişsiz teslim tarihi belli olan ve vade ortasında teslim edilen konut şeklindedir. Vade ortası sistemde elinde birikmiş parası olanlar için teslimi kesin tarihli bir sistemdir. 3 bir bölüm ise peşinatı erken teslim sistemidir. Bu sistemde ise evi teslim alınacak tarih diğer sistemlere göre çok daha erken bir tarihtir.

Eminevim sisteminin çoğunlukla tercih edilen bölümü çekiliş ile ev sahibi olma bölümüdür. Bu bölümde ayın belirli bir günü noter huzurunda o ay ev sahibi olacak insanlar çekiliş ile belirlenir. Bu çekiliş ise kişilerin ödedikleri taksit tutarına göre ayrı ayrı sınıflar halindedir. Taksit listeleri aynı olan kişiler aynı torba içinde çekilişe katılırlar.

Eminevim Yorumları & Şikayetleri

Eminevim sisteminde imece usulü el birliği ile ev sahibi olmak amacı güdülmektedir. Bu amaca istinaden kişiler belirli taksitler ile sisteme dâhil olur. Bu sistemde kişilere çekiliş usulü ev teslimleri yapıldığından bu çekilişler ile ilgili zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır. Fakat çekilişler yasal olarak ve noter huzurunda yapılmaktadır.

Sisteme dâhil olmak isteyenler için bir soru işareti de sistemden ayrılmaya karar verildiğinde ödenen tutarın alınıp alınmamasıdır. Eğer bir kişi maddi imkânsızlık ya da başka bir sebep ile sistemden ayrılır ise ödediği taksitleri geri iade alır. Sadece masraf kısmı sistemde kalır.

Eminevim Battı mı?

Haklı ya da haksız sebeplerden kaynaklı Eminevim mağdurları, şikayet sitelerinde, forumlarda ve sosyal medya hesaplarında Eminevim battımı, Eminevim dolandırıcılığı, Eminevim batıyor mu şeklinde paylaşım ve haberler ile zaman zaman gündem yaratmayı başarsalar bile BDDK süreci ile birlikte sektörde hizmet veren firmaların kolay kolay batması ve müşterilerini mağdur etmesi pek mümkün gözükmüyor.

Eminevim’e giriş şartları çok fazla zorlayıcı değildir. Ev almak isteyen herkes öncelikle giriş bedelini ödemeli ardından da ev almak istedikleri sistemi belirlemelidir. Bu noktada önemli olan ev almak isteyen kişinin veya ailenin o ödemeyi yapabileceğini şirkete kanıtlaması gerekmektedir. Tabi isterseniz belirli bir noktada çıkış yapabilirsiniz ancak öncelikle bunu ispat ederek sisteme başvuru da bulunmalısınız. Eminevim sistemine giriş yapmak isteyenler ev almanın kolay yolunu tercih etmiş olacaklardır. Ülkemizde 100’ün üzerinde şubesi olan kurum şimdiye kadar binlerce ailenin uygun şekilde ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Sizde bu firmayla anlaşıp ev sahibi olmak isterseniz onlara alacağınız ev için organizasyon ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu alacağınız konuta göre değişse de genellikle ortalama %4,5 oranıyla alınmaktadır. 200 bin TL’lik ev almak isteyenler şirkete 9 bin TL ödemek zorundadır diyebiliriz.

Eminevim sistemine girip ev almanın çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Öncelikle düşük maliyetle ev sahibi olmayı başarabilirsiniz. Faiz miktarını kafanıza gerek olmadan, istediğiniz sayıda belirleyeceğiniz taksitlerle ev sahibi olabilirsiniz. Ev almak isteyenler ödeyecekleri taksit miktarını, vadeyi ve evin bedelini kendileri belirleyebilir. Sistem sizi körü körüne kendisine bağlamamaktadır. İstenilen anda sistemden çıkma şansına sahipsizin. Ya da istediğiniz anda giriş yapabilirsiniz. Hiç peşinat ödemeden sisteme girip bir dönemin ardından ev sahibi olabileceğiniz çekilişlere dahil olabilme avantajınız da bulunmaktadır. Eğer sistemden çıkış yapmak isterseniz o ana kadar ödemiş olduğun tüm tutarı ve organizasyon ücretini de geri alabilirsiniz.

Eminevim Güvenilir mi?

Eminevim sistemine dahil olmayı düşünenlerin aklında ilk olarak ne kadar güvenilir olduğu konusu geliyor. 2021 yılı Temmuz yılı itibari ile BDDK, sektörde yer alan 30’a yakın firmanın çoğunu tasfiye etti. Eminevim BDDK tarafından güvenilir olarak nitelendirilebilecek sınırlı sayıda firmadan biri.

Eminevim üzerinden ev almak isteyenler 6 adet farklı sistemden bir tanesini tercih ederek amaçlarına ulaşabilirler. Bu sistemlerin her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bu sistemlere sürekli yenileri de ekleyerek müşterilerine uygun olarak düzenleme yapmaktadır. Peşinatlı sistem ile ev almak isteyen alacakları evin bedelinin bir kısmını peşin olarak ödeyerek giriş yapar. Geri kalan kısmı ise belirli taksitlere bölünmektedir. Çekilişli sistemde ödeme gücünüze göre kişi sayısının değiştiği gruplardan birisine dahil olmanız gerekiyor. Bu gruplar 40 ile 120 arasında değişmektedir. Açık ve şeffaf bir sistem olması genelde tercih sebebidir.

Vade ortası sistemde tercih edeceğiniz vade sayısının ortası geldiğinde ev sahibi olmanız sağlanmaktadır. Örneğin 120 aylık bir vadeyle ev sahibi olursanız vadenizin 60. Ayında ev sahibi olabilirsiniz. Ödeme gücü düşük olan müşteriler içinse düşük taksitli sistem bulunmaktadır. 120 ay süren aylık taksitlerle kira bedeli öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Diğer sistemlerse taksit miktarının düşürüp arttırılmasını sağlayan sabit yardımlı çekiliş sistemi ve değer artışlı sistem olarak sunulmaktadır.