TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi yani TOKİ ülkemizde ihtiyaç sahibi olanlara ev sahibi yapma projelerine aralıksız olarak devam ediyor. Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar Toki başvuruları nasıl yapılır merak içerisinde. Uygun görülen noktalarda başlatılan projeler ile belirli bir gelir seviyenin altında olan hanelerin barınak ihtiyaçlarını uygun bir şekilde karşılamaları sağlanıyor. Başvuru yapacak olan hanede ki insanların aylık toplam gelirleri 4.500 TL ve altında olması gerekiyor. İstanbul için bu şart 4.800 TL seviyesine çekilmiştir.

Aynı hane halkı içinde olan insanlardan sadece bir kişinin başvuru yapması yetmektedir. Başvuru alındıktan sonra çekiliş tarihi beklenmelidir. Şartlarınız uygunsa ve çekiliş sonucunda ev alma hakkı kazanmışsanız sizde uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olabilirsiniz.

TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır, Kimler Katılabilir?

TOKİ’nin il veya ilçesinde yapacağı projeye başvurmak için öncelikle yukarı da evrakları hazırlamalısınız. İlk başvurunuzu ve diğer başvurularınızı bölgede bulunan bankalara giderek yapmalısınız. Bunun içinde evraklarınızı eksiksiz olarak sunmanız gerekiyor. Çekilişten önce sadece kimlik fotokopisi ve birkaç evrak yeterli olacaktır.

Çekiliş yapıldıktan sonra eğer ev almaya hak kazanmışsanız sözleşme imzalamak için tabu sicil örneği, gelir seviyesi ve ikametgah gerekmektedir. Eğer bu belgelerin sunumunda belirlenen şartları sağlamıyorsanız çekilişten doğan hakkınız iptal edilecektir.

Toki Başvuruları Nereye Yapılıyor?

TOKİ’den ev alacaklar başvurularını şehirlerinde bulunan Ziraat Bankası veya Türkiye Halk Bankası’na ait şubelere giderek yapmaları gerekiyor. Bu durum bulundukları il ve ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Tam olarak başvurunun nereye yapılacağı hakkında bilgi bölgede başlatılan projenin duyurular kısmında yapılacaktır.

Başvuru yapacaklar için kritik tarih aralığı satış duyurusu TOKİ tarafından yapıldıktan sonra belirlenen süreler içerisinde gerçekleşmektedir. Belirlenen tarihler içerisinde duyuruda belirtilen bankaya giderek başvurunuzu doğru şekilde yapabilirsiniz. Tabi başvuru yapılmadan önce şartları sağlamalı ve istenilen evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Toki’den ev almak isteyenlerin öncelikle yerine getirmeleri gereken şartları bulunmaktadır. Başvuru şartları nelerdir merak eden vatandaşların öncelikle başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Alt gelir grubuna yönelik konutlar için aynı hane halkı için kişinin kendisi, eşi veyahut velayetinde bulunan çocukları arasından sadece 1 kişinin başvurusu geçerli sayılacaktır. Başvuru yapacağı il veya ilçede en az 1 yıldır oturuyor olması gerekiyor. Dul, yetim, şehit ailesi olanların bulundukları noktada en az 3 yıldır yaşaması gerekiyor.

Daha önce TOKİ’den kredi almamış olması gerekiyor. Kendisinin ve ailesinin üzerine bir tabu olmaması gerekiyor. Başvuracak kişinin 25 yaşın üzerinde olması gerekiyor ve aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL’nin altında olması gerekmektedir.

Yukarıda belirlenen başvuru şartlarını yerine getirenler 4 farklı kategori içerisinde başvuruları kabul edilecek ve çekilişe dahil edileceklerdir.

Başvuru Sırasında Gerekli Olan Evraklar

TOKİ projelerinden birisine dahil olmak için başvuru yapacakların hazırlamaları gereken evraklar bulunmaktadır. Toki başvurusu gerekli evraklar hangileridir sorusunun cevabı başvuru yapılacak olan kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Dört farklı kategori içerisinde olanlar hazırlayacakları evrakları doğru şekilde sunmaya dikkat etmelidir.

Başvuruyu çekilişe girecek kişinin kendisi yapmalıdır. Kimlik fotokopisi mutlaka olmalıdır. Nüfus cüzdanının aslına da bakılacağı unutulmamalıdır. Dullar, yetimler, şehit aileleri, gaziler kredi kullanım seviyesine göre Emekli Sandığına giderek Hak Sahipliği Belgesi almalıdır.

Engelli bir vatandaş başvuru sırasında heyet raporunu başvurunda sunmalıdır. Bu raporun üzerinde en az %40 engelli olduğuna dair bilgi verilmektedir. Bu belgeler standart olarak ülkemizde yapılan tüm TOKİ projelerinin başvurusunda istenmektedir. Eksik ve yanlış bilgi veren belgelerin sunulması başvurunun geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Belgelerinizde bir sorun olmamasına dikkat ederek başvuru noktasına doğru gitmeniz gerekmektedir.

Çekilişin ardından imzalanacak olan sözleşme içinde farklı belgeler talep edilmektedir. 4.500 TL’nin altında gelire sahip olduğunu belgeleyen gelir belgesi. İl veya ilçede bir yılın üzerinde yaşadığına dair vukuatlı nüfus kaydı bulunacaktır. Tapu müdürlüğüne giderek üzerinde herhangi bir arsa ve taşınmazın olmadığını kanıtlayacak belgeyi almaları gerekmektedir.

2 Yorumlar

Yorum Yap