Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller – Bankadan Satılık Ev Alınır Mı?

Değerinin çok altında ev sahibi olabileceğiniz Ziraat Bankası satılık gayrimenkuller, gayrimenkul satış, icralık evler ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Bankadan satılık gayrimenkul nasıl alınır, icralık ev alınır mı sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Tüm dünyada geçerli olan konut kredisi geri ödemeleri yapılmadığında ipotekli mülklere banka tarafından el koyulmaktadır. Maalesef hayat şartları değişken ve her zaman her şey istediğimiz gibi gitmiyor. El konulan bu mülkler; örneğin ziraat bankası satılık gayrimenkuller bankanın bünyesindeki dijital sistem ile satışa çıkarılıyor.

Satılık mülkler yâ da gayrimenkuller bankanın web sitesindeki ilgili sayfasında duyuruluyor. Ve ilanı inceledikten sonra size uygun görünüyor ise; işleyiş şu şekilde olmalıdır;

  • Seçtiğiniz ilanda yer alan mülkün bedelinin (muhammen) yüzde altısı oranında bir Ziraat Bankası şubesine teminat yatırarak alım işlemine başlayabilirsiniz.
  • Şubede size imzalatılan “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” var. Bu yasal koruma için gerekli bir belgedir.

Size önerimiz ne imzalarsanız imzalayın, mutlaka okuyun. Bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Ziraat bankası satılık gayrimenkuller için başvuruda hangi belgeler isteniyor?

Ziraat bankası satılık gayrimenkullere talipseniz öncelikle kimliğiniz yanınızda olmalı, muhammen bedeli yatırdığınıza dair bir belge ve tüzel kişi iseniz aşağıdaki belgeler gerekiyor.

  • Ticaret Sicil Tasdiknamesi,
  • Yetkili Olduğuna dair temsil belgesi,
  • Temsile has kişilerin imza sirküleri,

Aynı gayrimenkule birden fazla kişi teklif verdi ise ne yapacaksınız?

Teminatı yatırmanız şart sonrasında teklif verebilirsiniz. Bankanın teknik olarak işleyişi şu şekildedir. Banka size başvuru ile birlikte kullanıcı adı, şifreyi e-posta yani mail ve sms olarak iletiyor. Şimdi sisteme giriş yaparak teklif verme aşamasındayız. Kullanıcı adı olarak T.C. vatandaşlık numaranızı girebilirsiniz. Eğer tüzel bir kişilik iseniz; vergi numarası kullanılmaktadır. Elbette teklif vermeden taşınmazı görmek isterseniz iletişim bilgilerinden ulaşarak görebilirsiniz. İhale süreci sırasında sistem her teklifi anlık olarak görme şansını veriyor.

Satın alacağınız mülkün %25’lik peşinatın alıcı tarafından karşılanması gerekiyor. Ziraat gayrimenkul ve geri kalan kısmı için kredi kullanabilirsiniz. Peki, oldu da ihaleyi alamadınız, o zaman ödediğiniz tutarı geri iade alabiliyorsunuz. Ancak ihaleyi kazandıysanız ve satın alımı yapmadıysanız o zaman paranız iade edilmiyor. Elbette banka ihaleyi iptal ederse o zaman iadeyi yapmak zorundadır. Ziraat gayrimenkul alımlarına tapu harç ödemeleri hem alıcıya hem satıcıya ödetiliyor. Taraflar kendi payına düşen kısmın harcını ödemekle yükümlüdür.

Bankadan Satılık İlanlar Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Bankanın satışa çıkardığı evler nasıl alınır?

Bankadan icralık ev almak için ekseriyetle görevli yerler icra müdürlükleri olmaktadır. İcra müdürlükleri aracılığıyla ihale edilen taşınmaz mallar devlete ait icra sitelerinde halka teşhir edilir ve sonucunda beğenenlerce ihaleye katılım gerçekleştirilir ve satın alınır.

Hangi bankalar ev satıyor?

Türkiye’nin iki büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank uygun fiyatlı evleri kendi resmi internet siteleri üzerinden satışa çıkartıyor. Bu anlamda uygun ev arayan vatandaşların yeni adresi bankalar oluyor.

Bankadan satılık ev alınır mı?

Sahibinden ve emlak ofislerinden satılan konutlardan daha karlı bir alışveriş alanı olan bankalardan ev satın almak ile ilgili vatandaşlar pek çok sorunun cevabını merak ediyor. Peki, bankadan satılık ev alınır mı? Bankalardan ev almanın hukuki olarak hiçbir sakıncası bulunmuyor.

Banka evi nasıl satar?

Banka, mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devreder. Gayrimenkulü satan kişinin kredi borcu kapanmış olur. Ev üzerindeki ipotek ise devam eder. Evin yeni sahibi, kredi taksitlerinin tamamını ödediği zaman bankaya başvurarak fek yazısı alır ve tapu devir işlemini gerçekleştirebilir.

Bankadan ev almak avantajlı mı?

Emlakçı sorunu olmadığından ona verilecek olan komisyon bedeline gerek kalmaz. Evin fiyatı birkaç bin daha düşmüş olur. Taşınmazların değerini objektif piyasa koşulları belirler. Evin en çabuk satılma değeri üzerinden tespitler yapılır.16 Nis 2018

Bankadan satılık ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Alınacak dairenin kat mülkiyetine tabi olup olmadığı önemlidir. Bir ortaklık olmamalı, bir kişiye ait kat mülkiyet tapulu olmalı. İkinci olarak, gayrimenkul üzerinde ipotek veya haciz olmamalı. İpotek veya haciz varsa yeni malik bunu üstlenmiş olur.