Toki Taksit Sorgulama

Toki Taksit Sorgulama

Günümüzde insanlar ve evli çiftler ilk işleri arasında ev sahibi olmayı tutuyor. Ev sahibi olmak için ise belli bir birikime ihtiyaç var. İnsanlar para konusunda daha az sıkıntılar çekeceği satın alımlar yapmak istiyor. Bu yüzden pek çok şirkete başvuruyor. Bu kuruluşlardan biri de TOKİ’dir.

TOKİ

TOKİ’nin açılımı Toplu Konut İdaresi’dir. Toplu Konut İdaresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur.

TOKİ Kuruluşu ve Tarihçesi

Türkiye’de ev ve konut yapım hareketlerinin en önemli noktası, yaşanılmış büyük depremlerdir. Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda 1924 yılında yaşanan Erzurum depremi sonrası Eytam Sandığı, Emlak ve Eytam Bankası’na dönüşmüştür. Bu olay 1926 yılında gerçekleşmiştir. Bu olayla beraber devletin imar sektörüne fiilen destek olması karar kılınmıştır.

1930 yılında Belediyeler Kanunu çıkmıştır. Bu kanun ile hem sağlıklı konutların yapılması hem de kamunun ev yapımı amaçlanmıştır. Bu yıllarda Ankara Belediyesi’nin iş birliği ile Bahçelievler Konut Yapı Kooperatifi kurulmuştur.

1939 yılında Erzincan depremi yaşanmıştır.Bu depremde 120.000 civarı bina yıkılmıştır. 33.000 insanımız hayatını kaybetmiştir. Bu olaydan sonra ülkemizde konut sorunu sorgulanmaya başlamıştır. Bunun sonucunda Emlak Bank Yapı Yapı şirketi kurularak 450 adet konut yapılmıştır.

1980’li senlere kadar devlet sorumluluğu altında yapılaşmalar yapılmış. Fakat tam anlamıyla başarılı olunamamıştır. Gecekondulaşma büyük sorun haline gelmiştir.

TOKİ, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın emirleriyle 1984 yılında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ismi ile kurulmuştur.

1993 yılında kurum ikiye ayrılmıştır. Bu durum bazsı sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Türkiye’nin nitelikli konut ihtiyacını tam anlamıyla karşılayamamıştır.

17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Depremi yaşanmıştır. Birçok insanımız bu depremde can vermiştir. Bu olayla bir kez daha kamunun konutlardaki eksiklikleri gündeme gelmiştir.

TOKİ 2002 senesine kadar yaklaşık 19 yılda 43.000 konutu bitirmiş, 950 bin konutu kredilendirmiştir. 58. Hükümet Acil Eylem Planı adı altında “Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği” başlatmıştır. Böylece TOKİ yeni bir vizyona kavuşmuştur.

TOKİ 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanmıştır.

Toplu Konut İdaresi’nin Kanunla Belirlenmiş Görevleri

  • Konut, altyapı ve sosyal donanma yapmak ve yaptırmak.
  • Konut ve ev sektöründe şirketler kurmak ve şirketleri desteklemek.
  • Konut inşaatındaki sanayi faktörlerini desteklemek.
  • Doğal afet geçiren bölgede gerek duyulduğu zaman konutlandırma yapmak.
  • Bakanlıktan gelen projeleri yapmak ve yaptırmak.
  • Gerektiği zaman tüm işlemlerin sözleşme ile elde tutulmasını istemek.
  • Köy mimarisi ve mahalle mimarisini geliştirmek amacıyla krediler vermek.

TOKİ ile Ev Alma

Toplu Konut İdaresi yeni nesil projelerle konutlar yapmaktadır. Bu projelerde yapılan konutlar ise vatandaşlara uygun fiyatlara uygun koşullarla satılmaktadır. Bu evlere uygun fiyatlı olması nedeniyle talep de fazla olmaktadır. Talebin çok olması seçimi zorlandırdığından TOKİ ev satacağı kişileri çekiliş ile belirlemektedir.

TOKİ Taksit Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi ev satım işlemlerinde vatandaşa yük olmamak adına taksitlendirmeler yapmaktadır. İnsanlar ise taksitlerini merak etmektedir. Taksitleri öğrenmek çok kolaydır. Tarayıcıya toki taksit sorgulama yazıp aratılarak kolayca ilgili siteye ulaşılabilir. Sitede kimlik numarası yazılarak taksitler öğrenilir.

1 Yorum

Yorum Yap