TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor

TOKİ’nin Türkiye genelinde duyurduğu başvuruları ilgili bankalara yapılır. Bu başvurular satış duyurularında belirlenmiş süreler içinde yapılmalıdır.

Aksi takdirde yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

TOKİ Başvuru Yerleri

TOKİ için yapılan başvurular, projenin olduğu iller ve ilçelerdeki Ziraat Bankası ile Halkbank şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanır ve başvuru için gerekli olanlar yerine getirilir. Daire için belirlenmiş olan bedelin yüzde 10’u kadar peşinat talep edilir. Peşinat bedelinin de binde 5’i kadar banka tarafından komisyon kesilir.

Yüzde 5 vergi de banka komisyonundan alınır. Tüm bedellere taksit uygulanabilir. Evi alan kişinin 14 gün içinde ceza olmadan cayma hakkı saklı şekilde tutulur. Aylık taksitler ve borç tutarları her yılın Ocak ve Temmuz ayları içinde memur maaş artışları oranında zam uygulanarak yeniden hesaplanır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ alt gelir grubu ve emeklilerin projeye başvuru yapabilmeleri için bazı şartlar vardır;

  • Başvuru sahipleri T. C. vatandaşı olacak
  • Projenin olduğu iller veya ilçe sınırları içerisinde 1 yıl (en az) ikamet ediyor olmalı veya projenin olduğu il nüfusuna kaydının olması gerekir
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerin 3 yıl (en az) ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kaydının olması
  • Daha önce TOKİ’den konut almamış olmalı ve konut kredisi almamış olmalıdır (harpte ve vazifede malul olanlar, şehit aileleri, dul ve yetimleri hariçtir)
  • Kendisine, eşine veya velayeti altında bulunan çocuklara ait tapu kaydının bulunmaması, müstakil bir konutun olmaması (köy evi, bağ, bahçe, tarla ve iş yeri hariç tutulmuştur), (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri hariçtir) ( Başvuru yapan kişinin hisseli sahip olduğu gayrimenkuller hariçtir)
  • 25 yaşını tam doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş çocuklu dul kadınlarda yaş şartı aranmamakta)
  • Hane halkının aylık gelirinin net en fazla 5500 TL olması (Başvuru yapan kişinin eşinin ve velayeti altında bulunan çocukların yol, gıda ve benzeri her türlü almış oldukları yardımlar dahil olmak üzere toplam aylık net gelirin 5500 olması gerekir) (İstanbul ilindeki şart 6000 TL olarak uygulanır)
  • Bir hane halkı adına sadece bir adet başvuru yapılması gerekir. (kendisinin, eşinin ve velayeti altında bulunan çocuklarından yalnızca biri)
  • Başvuru şartlarına sahip olan kişiler, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar ve diğer alıcı adayları şeklinde 4 kategoride kabul edilecektir.
  • Başvuru sahiplerinin kimlik fotokopileri, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri kredi kullanma durumlarına göre Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığından almaları gereken ‘hak sahipliği belgesi’ , engeli olan vatandaşların en az yüzde 40 engelli olduklarına dair sağlık heyet raporu, emekli başvuru sahiplerinin ise, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden alacakları emekli kimlik belgesi ile ilgili yazıyı ibraz etmeleri gerekir.

Yorum Yap