Toki Sorgulama

Toki Sorgulama

TOKİ, Toplu Konut İdaresi’nin kısaltılmış ismi olup bir kamu kuruluşudur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan kurum 1984 yılında kurulmuştur. O yıllardan beri ülkemizde toplu konutların inşa edilmesinde önemli görev üstlenen kurumlardan bir tanesi haline gelmiştir. Kurulduğundan bu yana geçen otuz beş sene içerisinde milyondan fazla kişiyi ev sahibi yapmıştır.

TOKİ kurumunun amacı halkın konut ihtiyacını ucuz ve hızlı bir şekilde karşılamaktır.

TOKİ Borç Sorgulama

TOKİ Konutları kurasını kazanan vatandaşlar evin borcunun ne kadar olduğunu sorgulamak istiyorlar. İnternetin gelişmesiyle artık bu tür işlemler çok daha kolay hale geldi. İstenilen her yerden her anda borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bunun için TOKİ Online Taksit Sorgulama adlı internet sayfasına gidilerek işlem gerçekleştirilir.

Burada izlenmesi gereken yol şu şekildedir.

  • Bu sorgulama yapılırken çıkan sözleşmenin kabul edilmesi gerekir. Bundan sonra sorgulama ekranı açılır.
  • TC kimlik numarası veya vergi numarası girilir. Daha sonra güvenlik anahtarı doğru olarak girilmelidir.
  • Bu işlemden sonra telefona doğrulama kısa mesajı gelir. Gelen kısa mesajdaki kod da sayfaya girilir ve böylece işlem tamamlanır. Bu sayede çevrimiçi borç sorgulama yapılabilir.
  • Ancak bu işlem yalnızca Halk Bank ve Ziraat Bank aracılığı ile yapılan satışlardaki konutlarda geçerlidir. Diğer bankalardan yapılan satış işlemlerinde bu portal geçerli olmaz.

TOKİ Borç sorgulama işlemleri bu şekilde özetlenebilir. Bu sayfada başka işlemler yapmak da mümkündür.

TOKİ Taksit Sorgulama

TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar her ay belli miktarda taksit ödemek zorundadır. Bu taksitlerin takibi bazen zor olabiliyor. Bu nedenle de yeniden sorgulamak gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda yardıma internet yetişiyor. İnternet üzerinden kolayca taksit sorgulama yapılabiliyor.

Bu işlem daha önce anlattığımız borç sorgulama ile aynı ekran üzerinden gerçekleşiyor. Bu anlamda borç sorgulama kısmında anlattığımız işlemlerin aynen uygulanması gerekiyor. Aynı ekran üzerinden taksit bilgileri de görülebiliyor.

TOKİ Kura Sonuçları Sorgulama

Birçok vatandaş kendi bölgesine TOKİ binalarının yapılmasını bekliyor. Bunun nedeni ise daha ucuza ev sahibi olabilmek. TOKİ hem ucuzluğuyla hem de kolay ödeme olanaklarını sağlamasıyla vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Bazı vatandaşlar TOKİ konutlarından ev almak için başvuru yapıyor. Bu başvurular TOKİ internet sitesi üzerinden TOKİ Kura Sonuç Sorgulama sayfasından öğrenilebilir.

Kura sonuçları belirlenen tarihlerde internet sitesi üzerinden duyuruluyor. Açıklanma tarihlerini takip ederek sonuçlar öğrenilebilir. Kura sonuç tarihlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer ki kura size çıkmışsa bile eğer başvuruda bulunmazsanız hakkınız yanabiliyor.

TOKİ Başvuru Sorgulama

TOKİ konutlarından ev almak için başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için TOKİ başvuru şartları adlı metni okuduktan sonra TOKİ web sitesi üzerinden başvuru yapmak mümkün. Başvurunuzu sorgulamak da yine web sitesi üzerinden yapılıyor.

Yorum Yap