TOKİ Talep Satış

TOKİ Talep Satış

TOKİ, kurum olarak dar gelirlileri ev sahibi yapmak için çalışmalara devam ediyor. TOKİ projelerine başvuru yapabilmek için gerekli olan bazı şartlar bulunuyor. TOKİ başvuru şartları neler detaylı olarak açıklanıyor.

TOKİ Başvuru Şartları Neler?

  • İlk olarak TOKİ başvurusunda bulunacak olan kişilerin T.C. vatandaşı olması şartı aranıyor.
  • Başvuru yapacak olacak kişilerin projenin yapılacağı il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmaları gerekiyor.
  • Eğer o ilde yaşanmıyorsa bile projenin yapıldığı il nüfusuna kayıtlı olması şartı aranıyor.
  • Şehit Aileleri ile Dul ve Yetimleri. Harp ve Vazife Malulleri kategorisi içerisinde başvuracak kişilerin en az 3 yıldır proje yapılan ilde ikamet ediyor olduğu ya da nüfusuna kayıtlı olması gerektiği şartı aranıyor.
  • TOKİ projesine başvuracak ola kişilerin Toplu Konut İdaresi kurumundan herhangi bir konut almamış olması şart koşuluyor. Ayrıca toplu Konut İdaresi kurumundan konut kredisi çekmemiş olması gerekiyor. Bu şarttan Şehit Aileleri ile Dul ve Yetimleri, Harp ve Vazife Malulleri muaf tutuluyor.
  • Başvuracak kişilerin. Kendisi üzerine veya eşi ya da velayeti altındaki çocuklar üzerine ait tapuda kayıtlı herhangi bir kat irtifaklı, kat mülkiyetli ya da bağımsız bir bölümün veya müstakil herhangi bir konutunun bulunmaması gerekiyor. Şehit Aileleri ile Dul ve Yetimleri, Harp ve Vazife Malulleri bu şarttan muaf tutuluyor. Ayrıca başvuru sahibi olan kişinin hisseli şekilde sahip olduğu gayrimenkuller hariç olarak tutuluyor.
  • TOKİ projelerine başvuru yapacak kişilerin. Başvuru tarihinden itibaren 25 yaşını mutlaka doldurmuş olması gerekiyor. Ancak eşi vefat etmiş, çocuğu olan dul bayanlarda yaş ile ilgili bir şart aranmamaktadır.
  • Başvuru yapacak olan kişilerde aylık toplam olarak hane halkı gelirinin, en çok net 5.500 TL olması şartı aranıyor. Bu madde açılacak olursa, başvuruda bulunan kişilerin, eşinin aynı zamanda velayeti altındaki çocukların gıda, yol gibi her türlü almış oldukları yardımlar da dahil olarak toplamda hane halkının aylık gelirinin en çok 5.500 TL olması gerekiyor. Bu konuda İstanbul ilinde yaşam şartlarından dolayı gelir şartı 6.000 TL olarak baz alınıyor.
  • TOKİ projesi için bir hane halkından haneden yaşayan herkes adına yalnızca bir tane başvuru yapılabiliyor.

TOKİ Satışları Nerede Yapılır?

TOKİ projesi için tüm başvurular evin yer aldığı il veya ilçelerdeki Halkbank ve Ziraat Bankası şube merkezleri üzerinden gerçekleşir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesine imza atılarak başvuru işlemleri gerekleri yerine getirilmiş olur. Satışta olan daire bedeli hesaplandıktan sonra bu ücretin yüzde 10’u kadar peşinat bir ücret alınır.

TOKİ satışları nerede yapılır konusu ise TOKİ satışları TOKİ’nin resmi internet sitesinde halka duyurulur ve Ziraat bankası ile Halkbank’a başvurularak satışlar yapılır. TOKİ resmi sitesinde tüm iller ve projeler hakkında bilgi ve satışa sunulan daireler mevcuttur. Konu hakkında detaylı bilgiler TOKİ müşteri hizmetleri telefonundan da öğrenilebilir.

Yorum Yap