Toki Nevşehir

Toki Nevşehir Başvuru Nasıl Yapılır? Toki Nevşehir Evleri Başvuruları

Toki Nevşehir sosyal konut projeleri için başvurular başladı. Toki Nevşehir konutları nerede inşa edilecek? Nevşehir Toki başvuru şartları ve evrakları neler? Toki Nevşehir sosyal konut projesi başvuruları hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler…

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kentsel dönüşüm projeleri kapsamında illerin sağlıklı olmayan bölgelerini yenileme çalışmalarını gerçekleştirirken diğer yandan yaşanabilir yeşil alanları genişletmek amacı ile her şehirde en az 1 millet bahçesi olacak şekilde düzenlemelerine devam ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilen şehirlerden biri de Nevşehir.

Nevşehir’de hayata geçirilecek olan Toki başvuruları ile ilgili merak edilen tüm soruları ve cevapları www.tokibasvurulari.com ayrıcalığı ile bir araya getirdik…

  • Toki Nevşehir projesinde kaç adet konut satılacak?

Toki’nin Nevşehir’de hayata geçirdiği proje kapsamında 300 adet konut yer alıyor. Yatay mimari ve komşuluk ilişkilerinin ön planda tutulacağı projede ki daireler dar ve orta gelirli aileler için satışa çıkarılacak.

  • Toki Nevşehir konutları nerede inşa ediliyor?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bazı bölgelerde gereğinden fazla konut üretimi olmaması adına örgüt taleplenmesi yöntemin başvurmaktadır. Nevşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek anket sonrası ihtiyaç önceliğine bağlı olarak sosyal konut projelerinin inşa edilecek bölgeler belirlenecek.

  • Toki Nevşehir Hangi İlçelerde Var?

Acıgöl

Avanos

Derinkuyu

Gülşehir

Hacıbektaş

Kozaklı

Merkez

Ürgüp

  • Toki Nevşehir başvuru şartları neler?

T.C. vatandaşı olması,
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanmaktadır.),
Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,
2. Kategori olan“En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın
4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

  • Toki Nevşehir başvurularında hangi evraklar ve belgeler isteniyor?

Kimlik Fotokopisi,
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz edeceklerdir.

  • Toki Nevşehir başvuruları hangi bankalara yapılacak?

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T Halk Bankası A.Ş ’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecektir.

  • Toki Nevşehir başvuru ücretleri ne kadar?

Başvuru Bedeli 2+1: 500.- TL
Başvuru Bedeli 3+1: 1.000.-TL

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfası www.toki.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Konutların, adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacaktır.

Toki Nevşehir başvuruları ile ilgili detaylar değişkenlik gösterebilir. Güncel duyurulara Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) resmi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap