Toki Muş

Toki Muş Başvuru - Toki Muş Evleri Başvuruları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) vatandaşlara düşük taksit tutarları ve 20 yıla varan vade seçenekleri ile konut sahibi olma fırsatı sunuyor. Muş şehrinde ikamet eden vatandaşlar da şehirde inşa edilecek olan sosyal konutlara başvurunun nasıl yapılacağına dair detaylar hakkında araştırmalar gerçekleştiriyor. Peki, Toki Muş başvuruları nasıl yapılır? Toki Muş konutlarına kimler başvuru yapabilir? Muş’un hangi ilçelerine, kaç adet konut inşa edilecek? Toki sosyal konut projesi detayları içeriğimizde…

Yatay mimari anlayışı, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun konutlar inşa eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilecek Muş Toki evleri için Ziraat Bankası’nın projelerin bulunduğu şubelerden başvurular gerçekleştirilebilecek.

Toki Muş Hangi İlçelerde Var?

 • Muş Merkez
 • Bulanık
 • Hasköy
 • Korkut
 • Malazgirt
 • Varto

İlgili başvurular, 4 farklı kategori üzerinden değerlendirilecek.

 1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
 2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
 3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”
 4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

TOKİ Gaziantep başvuru tarihleri belli oldu mu, kura çekilişleri ne zaman yapılacak? Gaziantep’te hangi ilçelerde konut yapılacak? İşte TOKİ Gaziantep sosyal konut projeleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

MUŞ TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

TOKİ MUŞ BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

E-DEVLET TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

18 yaşını doldurmuş olan, %40 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar için satışa çıkarılacak konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacaktır. Bu kontenjan içerisinden de yine kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Engelli kontenjanından kurada hak kazanamayan engelli vatandaşlarımız diğer alıcılar kategorisinden tekrar kuraya dahil olma imkanına sahip olacaktır. Nüfusu 40 binin aşağıda olan bölgelerde hayata geçirilen projelere olan başvuruların düşük olabileceği dikkate alınarak, hayata geçirilecek olan sosyal konut yatırımlarının atıl bir halde kalmaması amacı ile TOKİ tarafından bu bölgelerde talep örgütlenmesi koşulunu dikkate alınmaktadır. Talep örgütlenmesi yönteminde, ihtiyaç olunan konut sayısı ilgili belediyeler tarafından gerçekleştirilen anketler sonucunda belli olmaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu model ile özel sektörün hizmet vermediği bu gibi bölgelerde ihtiyaç kadar konut üretme yöntemi ile yatırımlardan maksimum şekilde verim almayı hedeflemektedir.

Yorum Yap