Toki Kırşehir

Toki Kırşehir

Toki’nin Kırşehir’de hayata geçirmiş olduğu sosyal konut projeleri yoğun bir şekilde ilgi görmeye devam ediyor. Dar ve orta gelirli vatandaşların uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmasına olanak sağlanan Toki Kırşehir başvuruları ne zaman başlayacak? Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Türkiye’nin dört bir yanında hızla devam eden sosyal konut projeleri arasında Kırşehir de yer alıyor. Toki Kırşehir başvuruları ve şartları hakkında detaylar vatandaşlar tarafından en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Yurdun hemen hemen her bölgesinde çok sayıda konut inşa etmeye devam eden Toki, ilgili projeler için başvuruları almaya başladı. Son dönemde hayata geçirilen ve yapımına başlanan projeler yatay mimari anlayışı ile inşa ediliyor. Mahalle ve komşuluk kültürünü tekrardan yaşatmayı amaçlayan Toki, dar ve orta gelirli vatandaşların piyasa koşullarında ev ve konut sahibi olmasına yönelik başvuruları almaya başladı. Hayata geçirdiği projeleri sadece barınma olarak değil sosyal donatıları, çevre düzenlemeleri ve konforlu yaşam alanları ile yaşanabilir özellikte inşa eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 2011 yılı itibari ile hedeflemiş olduğu 500 bin adet konut sayısına ulaşmış durumda. Şimdi ki hedef ise 2023 yılına kadar 700 bin adet konut daha inşa ederek bu sayıyı 1 milyon 200 bin olarak tamamlayabilmek.

Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen başvurularda olduğu gibi Toki Kırşehir evlerinde de başvuru sayısının ilgili projelerde belirlenen konut sayısından fazla olması durumunda hak sahipleri arasında kura çekimi gerçekleştirilmektedir. Bu organizasyon ilgili bölgenin belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Yatay mimari anlayışı ile hayata geçirilen Toki projeleri 2020 yılında da hız kesmeden devam edecek. Günümüze kadar 3,5 milyon kişinin ev sahibi olmasına olanak sağlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Toki projelerinden satın alınan konutlar ile ilgili bazı önemli hususlar bulunmakta. Öncelikli olarak dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması amaç edinen Toki evleri kiraya verilip verilmediği yönünde vatandaşlar arasında merak söz konusu. Alt gelir grubu bünyesinde satın alınan konutlar önemli şartlar bulunmaktadır. Borcun tamamlanmasına kadar hak sahibinin ya da hane halkı için projenin bulunduğu bölgede ikamet şartı aranmaktadır. Konut sahibinin, eş ya da aile bireylerinden birinin ilgili konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi durumunda sözleşme feshedilmekte ve kazanılmış haktan mahrum kalabilmektedir.

TOKİ Kırşehir Hangi İlçelerde Var?

 • Akçakent
 • Akpınar
 • Boztepe
 • Çiçekdağı
 • Kaman
 • Merkez
 • Mucur

TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

E-DEVLET TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

2003 yılından günümüze kadar yerel yönetimler ile birlikte kentsel dönüşüm, dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını hedefleyen Toki, diğer yandan yerel mimari dokuya sahip, kültür ve değerlerimize sahip çıkan anlayış ile çok sayıda projenin inşasını tamamladı. Toki Kırşehir projelerine başvuru ve şartlar hakkında detaylar geldikçe içerik güncellenecektir.

Yorum Yap