TOKİ İzmir Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

TOKİ, ülkemizde ki ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşların uygun taksit ödemeleri ile ev sahibi olmaları için çalışmalarını son sürat sürdürüyor. İzmir’de en çok projenin olduğu büyük şehirlerimizden birisidir. Şehir merkezi ve ilçelerde ihtiyaç durumuna göre başlatılan projelerden birçoğu teslim edilirken hala ihtiyaçların devam etmesi ile devam eden projelerde bulunmaktadır.

İzmir’de yaşayıp TOKİ’den ev almak isteyenler öncelikle şartları sağladıklarından emin olmalı ve ardından da giderek başvurularını yapmalıdır. Başvuru yapmadan önce belirlenen şartları detayları ile birlikte okumanız gerekiyor. Aksi taktirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

TOKİ İzmir Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOKİ İzmir’de yapacağı projelere dahil olmak isteyen alt gelir grubuna dahil ya da emekli olanların başvurularını doğru şekilde yapması gerekmektedir. Başvuru için belirlenen şartları sağladığınızdan emin olduktan sonra istenilen belgeleri eksiksiz getirerek Ziraat Bankası veya HalkBank şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yapacak kişinin kendisi tarafından başvuru yapılmalıdır. Kimlik fotokopisi, dul ve yetimler, maluller, harp ve şehit aileleri için “Hak Sahipliği Belgesi” istenecektir. Engelli kontenjanında başvuru yapacakların en az %40 engelli olduklarını ispat eden belgeyle başvurularını yapmaları gerekiyor. Bu belgeler ilk başvuru için sizden istenecek olanlardır. Kura çekilişi yapıldıktan sonra ekstra olarak istenecek belgeler de bulunmaktadır.

TOKİ İzmir 2019 Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ İzmir 2019 yılında yapacağı projelere dahil olmak isteyenler uzun süredir değişmeyen şartları eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Bu şartları yerine getirmeden sadece belgeleri toplayıp başvuruda bulunan vatandaşların durumu incelendikten sonra başvuruları iptal edilecektir.

Başvuru yapabilmek için öncelikle T.C. Vatandaşı olmanız gerekiyor. Projenin bulunduğu il veya ilçede en az bir yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Diğer kategorilere gidenler için bu süre üç yıla kadar uzayabilmektedir.

Daha önce TOKİ üzerinden kredi kullanmamış olmanız gerekiyor ve hiçbir ev tapusuna sahip olmamış olmanız gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin hanesinin içerisinde olması ve 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. İzmir’den başvuru yapacakların hane halkı gelirinin aylık 4500 TL ve altında olması gerekiyor.

TOKİ’nin İzmir Projeleri Nelerdir?

TOKİ tarafından 2023 yılında hedeflenen 1.2 milyon konut hayalini gerçekleştirmek için yapılan projelere her gün bir yenisi ekleniyor. Bunun için İzmir’de 5 farklı proje için ilk adımların atıldığı görülebiliyor.

İzmir’in Selçuk ilçesinde toplam 1000 konuttan oluşan projeye başlanıyor. 500 tanesi 2+1, 500 tanesi 3+1 olan projelerde belirlenen fiyatlar dikkat çekiyor. Aynı süreç içerisinde İzmir’im ilçelerinde başlatılan 4 adet proje daha bulunuyor.

Bergama sınırlarında 293 konut, Aliağa’da 600, Ödemiş’te 468 ve Torbalı’da 223 konut projeleri bulunuyor. Bu projelerin tamamlanması ile birlikte İzmir sınırlarında toplam 2500’ün üzerinde alt gelir grubuna dahil ev emekli olan ailelerin ev sahibi olması sağlanmış olacağı da biliniyor.