TOKİ’den Taksitle Ev! TOKİ İzmir Başvuruları Başladı Mı? İzmir’de TOKİ Nerede Var?

İzmir’de yaşayanların beklediği haber geldi. TOKİ İzmir başvuruları nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir merak edilen soruların yanıtları belli oldu. Alt ve orta gelir düzeyine sahip evi olmayanlar taksitle ev sahibi olabilecek.

TOKİ, ülkemizde ki ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşların uygun taksit ödemeleri ile ev sahibi olmaları için çalışmalarını son sürat sürdürüyor. İzmir’de en çok projenin olduğu büyük şehirlerimizden birisidir. Şehir merkezi ve ilçelerde ihtiyaç durumuna göre başlatılan projelerden birçoğu teslim edilirken hala ihtiyaçların devam etmesi ile devam eden projelerde bulunmaktadır. İzmir’de yaşayıp TOKİ’den ev almak isteyenler öncelikle şartları sağladıklarından emin olmalı ve ardından da giderek başvurularını yapmalıdır. Başvuru yapmadan önce belirlenen şartları detayları ile birlikte okumanız gerekiyor. Aksi taktirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ İzmir’de yapacağı projelere dahil olmak isteyen alt gelir grubuna dahil ya da emekli olanların başvurularını doğru şekilde yapması gerekmektedir. Başvuru için belirlenen şartları sağladığınızdan emin olduktan sonra istenilen belgeleri eksiksiz getirerek Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapacak kişinin kendisi tarafından başvuru yapılmalıdır. Kimlik fotokopisi, dul ve yetimler, maluller, harp ve şehit aileleri için “Hak Sahipliği Belgesi” istenecektir. Engelli kontenjanında başvuru yapacakların en az %40 engelli olduklarını ispat eden belgeyle başvurularını yapmaları gerekiyor. Bu belgeler ilk başvuru için sizden istenecek olanlardır. Kura çekilişi yapıldıktan sonra ekstra olarak istenecek belgeler de bulunmaktadır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ İzmir 2022 yılında yapacağı projelere dahil olmak isteyenler uzun süredir değişmeyen şartları eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Bu şartları yerine getirmeden sadece belgeleri toplayıp başvuruda bulunan vatandaşların durumu incelendikten sonra başvuruları iptal edilecektir.

Başvuru yapabilmek için öncelikle T.C. Vatandaşı olmanız gerekiyor. Projenin bulunduğu il veya ilçede en az bir yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Diğer kategorilere gidenler için bu süre üç yıla kadar uzayabilmektedir.

Daha önce TOKİ üzerinden kredi kullanmamış olmanız gerekiyor ve hiçbir ev tapusuna sahip olmamış olmanız gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin hanesinin içerisinde olması ve 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. İzmir’den başvuru yapacakların hane halkı gelirinin aylık 4.500 TL ve altında olması gerekiyor.

Türkiye’de konut ve yerleşim konularıyla ilgilenen resmi kuruluşlardan olan TOKİ İzmir başvuruları ne zaman başlayacak, İzmir’de TOKİ nerede var sorularının yanıtları hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Başvuru şartları ve merak ettiğiniz konular hakkında yorum bölümünden sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

TOKİ'den Taksitle Ev! TOKİ İzmir Başvuruları Başladı Mı? İzmir'de TOKİ Nerede Var?

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
 • Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 11.500 TL olarak uygulanmaktadır.),
 • Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,
2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın
4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Kimlik Fotokopisi,
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
 • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı İbraz edeceklerdir.

TOKİ 2022 İzmir Başvuru Ne Zaman?

TOKİ, Cumhurbaşkanımızın başlattığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen 250 bin sosyal konut ve Millet Bahçeleri projesi ile şehirlerimizde sağlıklı yaşam alanlarının çoğaltılması, yeşil alanların büyütülmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yatay mimariyi, ortak yaşamı, kentsel aidiyeti, mahalle kültürünü ve kent bilincini esas alan projelerin geliştirilmesi ve üretilmesi yönünde edindiği tecrübe, nitelikli ve çalışkan insan kaynağı ve finansman becerileri ile vatandaşlarımıza hizmet etmeyi sürdürecektir.

Başvurular başladığında TOKİ resmi web sitesi toki.gov.tr ve sosyal medya platformlarından duyurulacaktır.

TOKİ İzmir Hakkında Merak Edilen Sorular

İzmir’de TOKİ satışları var mı?

TÜİK verilerine göre ülkemizde halen 2,5 milyon yoksul hane bulunmaktadır. Halen, dar gelirlilerin ve dezavantajlı grupların konuta erişimi konusu önceliğini korumaktadır. Bu kapsamda TOKİ İzmir devam eden projelere http://www.toki.gov.tr/satis/tr/duyurular?CityId=35 adresinden ulaşabilirsiniz.

İzmir TOKİ evleri için nereye başvurulur?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için, T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecek.19 Ara 2019

İzmir’de yeni Toki evleri nerede yapılacak?

 • İZMİR – KEMALPAŞA
 • İZMİR – SEFERİHİSAR
 • İZMİR – SELÇUK

TOKİ tarafından 2023 yılında hedeflenen 1.2 milyon konut hayalini gerçekleştirmek için yapılan projelere her gün bir yenisi ekleniyor. Durum böyle olunca da İzmir TOKİ başvuruları ne zaman, Toki İzmir’de nerede ev yapacak sorularının yanıtları cevap arıyor. Bunun için İzmir’de 5 farklı proje için ilk adımların atıldığı görülebiliyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde toplam 1.000 konuttan oluşan projeye başlanıyor. 500 tanesi 2+1, 500 tanesi 3+1 olan projelerde belirlenen fiyatlar dikkat çekiyor. Aynı süreç içerisinde İzmir’im ilçelerinde başlatılan 4 adet proje daha bulunuyor.

Bergama sınırlarında 293 konut, Aliağa’da 600, Ödemiş’te 468 ve Torbalı’da 223 konut projeleri bulunuyor. Bu projelerin tamamlanması ile birlikte İzmir sınırlarında toplam 2.500’ün üzerinde alt gelir grubuna dahil ev emekli olan ailelerin ev sahibi olması sağlanmış olacağı da biliniyor.

1 Yorum

 • Emekliker istediği ilde ev almak için neden en az 1 yıl oturmak zorunda
  Emekli oldum evimi istedigim ilden alıp taşınmak kadar normal bir ŞEY
  2 kere neden taşınma masrafı yapalım zaten 2 kuruş emekli maaşı alıyoruz.(SSK )

Yorum Yap