Niğde TOKİ Başvuruları 2022 Ne Zaman? Başvurular Nereye, Nasıl Yapılacak?

Niğde TOKİ Başvuruları 2022 Ne Zaman? Başvurular Nereye, Nasıl Yapılacak?

Peşinatsız ve düşük taksitle kim ev sahibi olmak istemez ki? Durum böyle olunca Niğde TOKİ başvuruları, 2022 TOKİ satışları – çekilişi ne zaman özellikle dar ve orta gelirli aileler tarafından en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen ve Niğde’de yaşayan vatandaşların ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek olan TOKİ evleri ile ilgili son gelişmeleri aktarıyoruz.

Türkiye’de dar gelirli ailelerinde ev sahibi olabilmesi amacı ile kurulan TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteriyor. İlk kuruluşu 1984 yılında olsa da zaman içerisinde hem isim güncellemesi geçirmiş hem de esas büyük atılımlarını 2002 yılı itibari ile yapmıştır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı isminin kısaltılmış hali TOKİ olarak tanınmaktadır. Türkiye’nin 81 ilinde yaptığı toplu sosyal konut projeleri ile milyonlarca dar gelirli ve orta gelir düzeyli vatandaşın ev sahibi olabilmesini sağlamıştır. Her yıl artış gösterecek şekilde on binlerce konut inşası gerçekleştiren TOKİ’nin gelecek yıl planlamalarında da yüz binlerce konut inşası bulunuyor. Türkiye’nin tüm illerinde ve ilçelerinde sosyal konut projeleri bulunan TOKİ, Niğde’ de de toplu konut projelerine imza atmıştır. Her yıl konu sayısı artan TOKİ’nin gerçekleştirdiği projelerden faydalanabilmek için dar gelirli veya orta düzey gelire sahip olunması gerekiyor.

TOKİ sosyal konut projelerine çerçevesinde Türkiye’nin her yerinde ev sahibi olmayan vatandaş kalmasın anlayışıyla yeni projelere imza atıyor. Özellikle de Türkiye genelinde her ilde sürekli olarak devam eden yeni inşaatları ile de milyonlarca vatandaş içinde ev sahibi olabilme umudu veriyor. Dar gelirli ve orta düzey gelire sahip olan tüm vatandaşlar, TOKİ konularından ev sahibi olabilmek için başvuruda bulunabiliyor. Bu yoğun talebin ortaya çıkması da her sosyal konut projesinde belirlenen kontenjanın çok üzerinde başvurunun oluşmasına neden oluyor. Böyle bir durumda da tüm vatandaşların eşit hak ve şansa sahip olabilmesi için TOKİ tarafından kura usulünde çekiliş gerçekleştirilmektedir. Bu çekilişte kazanan dar gelirli veya orta düzey gelirli talihliler, projeden ev sahibi olabiliyor.

Niğde TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

Niğde TOKİ sosyal konut projelerine başvuruda bulunabilmek için gerekli ön şart olan dar gelirli veya orta düzey gelir sınıfında bulunuyor olmak gerekmektedir. Bunun için TOKİ tarafından belirlenmiş olan ekonomik durum koşullarına uygun olunması gerekiyor. TOKİ her ilde yaptığı projelerinde o ilde veya ilçede bulunan Ziraat Bankası şubelerinin bazılarıyla anlaşma sağlayarak, bankadan TOKİ başvuru kanalı oluşturmaktadır. Ayrıca tüm kamu hizmetlerini dijitalleştiren E-Devlet Kapısı portalı üzerinden de TOKİ başvurusu yapılabiliyor. E-Devlet TOKİ başvurusu için E-Devlet portalına giriş yapmak gerekiyor. Platformda bulunan TOKİ’ ye ait “Konut/İşyeri Başvurusu” kısmından başvuru formunu doldurmalıdır.

TOKİ Niğde Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

 • Altunhisar
 • Bor
 • Çamardı
 • Çiftlik
 • Merkez
 • Ulukışla

Niğde TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ tarafından yapılan konut projelerinde dar gelirli sınıfta bulunup da, gerekli olan şartları sağlamış olan tüm vatandaşlar başvuruda bulunabiliyor. Niğde TOKİ konut başvurusu yapabilmek için;

 • 25 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olunması,
 • Niğde’ de en az 1 yıl süreyle ikamet ediyor olunması,
 • Başvuruda bulunan kişinin, eşinin veya çocuklarının adına kat mülkiyetli veya müstakil konut tapu kaydı olmaması,
 • Aylık hane halkının en fazla 5500 TL olması,
 • Her haneden sadece tek bir kişinin başvuruda bulunması

Şeklinde koşulların sağlanmış olması gerekmektedir.

Niğde Toki Başvuru 2022 Ne Zaman?

Mülkiyetinde bulunan arsalar üzerinde üretilen toplu konut projelerinde TOKİ’nin hedef kitlesi, mevcut piyasa koşulları çerçevesinde konut sahibi olamayan dar ve orta gelir grubu ailelerdir. Niğde TOKİ başvuru süreleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanmaktadır. İlgili duyurular gerçekleştiği takdirde bu sayfadan takip edebilir, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap