TOKİ İstanbul Projeleri 2022 Nerede?

Toplu konut idaresi tarafından en çok proje İstanbul’da yapılmaktadır. Ülkemiz nüfusunun beşte birine ev sahibi yapan bu mega kent içerisinde kendi imkanları ile ev sahibi olmayanlara yardımcı oluyorlar. Dolayısıyla vatandaşlar TOKİ İstanbul projeleri 2022 başvuru ne zaman, toki.gov.tr 2022 istanbul şeklinde aramalara ilgi gösteriyor.

Çok sayıda proje yapılması bu sayede alt gelir grubuna dahil insanlara ev sahibi olma imkanı sunulmaktadır. Emeklilik, şehit yakınları, gaziler ve alt gelir grubuna dahil olanlar ilk olarak başvurularını bulundukları bölgede bulunan Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine giderek yapmaları gerekiyor. Başvuru yapabilmeniz için öncelikle TC vatandaşı olmanız gerekiyor. Bu şartı sağladıktan sonra aylık gelirinizin tüm hane halkı için 4.800 TL’nin altında olması gerekiyor.

TOKİ’nin 2022’de İstanbul’da Yaptığı Projeler

TOKİ’nin İstanbul özelinde tamamladığı çok sayıda projesi bulunmaktadır. İllere göre projeler listelendiğinde İstanbul 216 uygulama ile hemen dikkat çekiyor. Bu projelerden yarısından yakını tamamlanarak ev sahipliğine teslim ederken geriye kalan 88 proje bu yıl ve gelecek yıl tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecektir.

İnşaat aşamasında olan bu projeler içerisinde çok sayıda daire bulunmaktadır. Bazıları daha proje de olduğu için konut sayısı belli olmayanlar da mevcuttur. Küçükçekmece’de yapılan 2228 konut sayısına sahip olan bu proje en dikkat çekenler arasında yer almaktadır. Bu aynı zamanda Avrupa yakasın da yapılanlar arasında en dikkat çekendir.

İstanbul Avrupa Yakası’nda TOKİ Projeleri

İstanbul, bildiğiniz gibi iki yakadan oluşan üzerinde 15 milyondan fazla insanın yaşadığı büyük bir şehirdir. Bu şehirde hiçbir ihtiyaç son bulmadığı gibi konut ihtiyacı da son bulmaktadır. 2019 yılı itibariyle devam eden 88 proje arasında birçoğu Avrupa Yakası’nda yer almaktadır.

Küçükçekmece’de yapılan gelir paylaşımlı proje ile tamamlanan 2228 konutluk proje ve Kayabaşı’nda yapılan 1090 konut kapasiteli projeler bölgede dikkat çekenlerden bazılarıdır. Bazı projelerin inşaatına daha yeni başlanırken bazıları hala proje aşamasında onay beklemektedir. Yıl sonuna kadar o projelerde tamamlanarak İstanbul’un ihtiyaç duyduğu konut hacminin tamamlanmasına imkan sağlanacağı gözükmektedir. Alt gelir grubuna sahip aileler de bunun sayesinde giderilecektir.

İstanbul Anadolu Yakası’nda TOKİ Projeleri

İstanbul’un Avrupa yakasında olduğu gibi Anadolu bölümünde de çok sayıda proje bulunmaktadır. Ümraniye’de 340 kapasiteli, Bakırköy’de 527 dairelik projeler mevcuttur. Şile’de 112 dairelik, Tuzla’da 232 dairelik, Üsküdar’da 173 dairelik projeler bitme aşamasına gelmiştir. Kimilerinin altyapısı tamamlanması için çalışmalar yapılırken bazıları için daha ilk temel atılmaktadır.

TOKİ İstanbul’un iki yakasında da sadece konut inşaat etmemektedir. Bunların yanı bakım ve onarım çalışmaları yapılmakta, sosyal tesis, kapalı otopark inşaatlarını da devam ettirmektedir. Bu sayede bölgelerin ihtiyacı olan tüm sosyal alanlar oluşturularak evlerin daha rahat bir kullanıma sahip olmalarını sağlamaktadır. 2019 yılında teslimi yapılacak, inşaatına devam edilecek ve ilk defa projelendirilecek çok sayıda alan bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.

TOKİ İstanbul Projeleri 2022 Başvuru Tarihleri

Dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapma amacıyla kurulan TOKİ, konut projelerine devam ediyor. TOKİ İstanbul şehrinde çok sayıda proje için ihale çalışmalarını devam ettirirken, başvuru alımının başlayacağı projeleri de açıkladı. Güncel projeler toki.gov.tr/uygulama/illere-gore-uygulamalar/istanbul adresinden vatandaşlar ile duyurulacak.

İSTANBUL İÇİN 3 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK

TOKİ İstanbul Anadolu Yakası’nda Ataşehir ve Avrupa Yakası’nda Güngören ilçelerinde toplam 3 projeyi ihaleye çıkaracak. Bunlardan 2’si Ataşehir’in Şerifali semtinde yer alıyor.

Ataşehir Şerifali Çiftliği GÖB Alanı’nda yer alan 2. etap projesi 718 konut ve 70 dükkandan oluşuyor. İhale usulü ile satışa çıkarılacak olan proje 16 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek.

Aynı bölgede yer alan 3. etap projesi ise 211 konut ile 23 ticari alandan oluşuyor. Bu ihalenin gerçekleşeceği tarih ise 21 Şubat.

TOKİ tarafından ihaleye çıkarılacak diğer bir ilçe olan Güngören’de ise Gençosman mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu bölge için geçerli olan ihale 8 Mart tarihinde gerçekleşecek. Bu proje kapsamında 300 konut ve 10 dükkan inşa edilecek.

TAKSİT ÖDEMELERİ 604 LİRADAN BAŞLIYOR

TOKİ yurdun çok sayıda şehrinde satışlarına da hız kesmeden devam ediyor. TOKİ başvuruları, ilgili dönemde Halk Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden ya da e-Devlet’ten yapılabiliyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta inşa edilecek olan proje nerede bulunuyorsa başvuru yapılacak olan şube de buna göre farklılık gösterebiliyor.

İSTANBUL’DA 30 ARSA SATIŞA ÇIKARILACAK

TOKİ diğer yandan muhammen bedeli 2.875.512.298-TL olan yaklaşık 575.138 metrekare büyüklüğe sahip; İstanbul, Kocaeli ve Şanlıurfa illerinde bulunan toplam 49 arsayı açık artırma usulü ile satışa çıkaracak.

Açık artırma, 08 Şubat 2022 Salı günü gerçekleşirken alıcılar arsalar yüzde 15, 25 peşinat ve 60 ay vade ile satın alınabilecek. Ayrıca bahse konu arsalar KDV’den muaf olacak.

İstanbul şehrinde ise Anadolu Yakası’nda yer alan Başakşehir, Bahçelievler ve Arnavutköy ilçelerinde toplam 30 adet arsanın satışa çıkarılması planlanıyor.

1 Yorum

Yorum Yap