TOKİ İstanbul Projeleri

Toplu konut idaresi tarafından en çok proje İstanbul’da yapılmaktadır. Ülkemiz nüfusunun beşte birine ev sahibi yapan bu mega kent içerisinde kendi imkanları ile ev sahibi olmayanlara yardımcı oluyorlar.

Çok sayıda proje yapılması bu sayede alt gelir grubuna dahil insanlara ev sahibi olma imkanı sunulmaktadır. Emeklilik, şehit yakınları, gaziler ve alt gelir grubuna dahil olanlar ilk olarak başvurularını bulundukları bölgede bulunan Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine giderek yapmaları gerekiyor. Başvuru yapabilmeniz için öncelikle TC vatandaşı olmanız gerekiyor. Bu şartı sağladıktan sonra aylık gelirinizin tüm hane halkı için 4800 TL’nin altında olması gerekiyor.

TOKİ’nin 2019’da İstanbul’da Yaptığı Projeler

TOKİ’nin İstanbul özelinde tamamladığı çok sayıda projesi bulunmaktadır. İllere göre projeler listelendiğinde İstanbul 216 uygulama ile hemen dikkat çekiyor. Bu projelerden yarısından yakını tamamlanarak ev sahipliğine teslim ederken geriye kalan 88 proje bu yıl ve gelecek yıl tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecektir.

İnşaat aşamasında olan bu projeler içerisinde çok sayıda daire bulunmaktadır. Bazıları daha proje de olduğu için konut sayısı belli olmayanlar da mevcuttur. Küçükçekmece’de yapılan 2228 konut sayısına sahip olan bu proje en dikkat çekenler arasında yer almaktadır. Bu aynı zamanda Avrupa yakasın da yapılanlar arasında en dikkat çekendir.

İstanbul Avrupa Yakası’nda TOKİ Projeleri

İstanbul, bildiğiniz gibi iki yakadan oluşan üzerinde 15 milyondan fazla insanın yaşadığı büyük bir şehirdir. Bu şehirde hiçbir ihtiyaç son bulmadığı gibi konut ihtiyacı da son bulmaktadır. 2019 yılı itibariyle devam eden 88 proje arasında birçoğu Avrupa Yakası’nda yer almaktadır.

Küçükçekmece’de yapılan gelir paylaşımlı proje ile tamamlanan 2228 konutluk proje ve Kayabaşı’nda yapılan 1090 konut kapasiteli projeler bölgede dikkat çekenlerden bazılarıdır. Bazı projelerin inşaatına daha yeni başlanırken bazıları hala proje aşamasında onay beklemektedir. Yıl sonuna kadar o projelerde tamamlanarak İstanbul’un ihtiyaç duyduğu konut hacminin tamamlanmasına imkan sağlanacağı gözükmektedir. Alt gelir grubuna sahip aileler de bunun sayesinde giderilecektir.

İstanbul Anadolu Yakası’nda TOKİ Projeleri

İstanbul’un Avrupa yakasında olduğu gibi Anadolu bölümünde de çok sayıda proje bulunmaktadır. Ümraniye’de 340 kapasiteli, Bakırköy’de 527 dairelik projeler mevcuttur. Şile’de 112 dairelik, Tuzla’da 232 dairelik, Üsküdar’da 173 dairelik projeler bitme aşamasına gelmiştir. Kimilerinin altyapısı tamamlanması için çalışmalar yapılırken bazıları için daha ilk temel atılmaktadır.

TOKİ İstanbul’un iki yakasında da sadece konut inşaat etmemektedir. Bunların yanı bakım ve onarım çalışmaları yapılmakta, sosyal tesis, kapalı otopark inşaatlarını da devam ettirmektedir. Bu sayede bölgelerin ihtiyacı olan tüm sosyal alanlar oluşturularak evlerin daha rahat bir kullanıma sahip olmalarını sağlamaktadır. 2019 yılında teslimi yapılacak, inşaatına devam edilecek ve ilk defa projelendirilecek çok sayıda alan bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.