TOKİ Hakkari

TOKİ Hakkari

TOKİ Hakkari başvuru tarihleri belli oldu mu, kura çekilişleri ne zaman yapılacak? Hakkari’de hangi ilçelerde konut yapılacak? İşte TOKİ Hakkari sosyal konut projeleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

TOKİ, kurulduğu günden bu yana birçok vatandaşı ev sahibi yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında binlerce konut inşa eden TOKİ, dar gelirli ailelerin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmektedir. Yürüttüğü projeler sayesinde vatandaşlar, düşük miktarlara konut sahibi olabilmektedir. Her ne kadar konut fiyatları düşük olsa da oldukça modern, yenilikçi, konforlu ve estetik bir görünüme sahip konutlar inşa edilmektedir. Dar gelirli vatandaşlar bu sayede düşük fiyatlara yenilikçi evler alabilme imkanına sahip olmaktadır.

TOKİ, kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alan projeler sayesinde ülkemizi daha modern ve düzenli bir hale getirmektedir. Konut inşalarında yatay mimari anlayışıyla hareket etmektedir ve mahalle ve komşuluk kültürüne uygun projeler yürütmektedir. Ayrıca projelerinde barınmanın giderilmesi anlayışıyla değil çevre düzenlemeleri ve sosyal donatılar ile hareket etmektedir. Bu sayede vatandaşlar hem ev sahibi olabilmekte hem de birçok estetik ve imkandan yararlanabilmektedir.

TOKİ, 2011 yılına kadar toplamda 500.000 konut inşa etmiştir ve bunu halka sunmuştur. Günümüzde ise ‘Her Yıl 100.000 Sosyal Konut’ projesini hayata geçirmiştir. Bu sayede 2023 yılına kadar toplam konut sayısını 1.200.000’e çıkarmayı hedeflemektedir. Sosyal devlet anlayışı ile hareket eden TOKİ bu sayede sayısı milyonlara ulaşan dar gelirli vatandaşları düşük fiyatlara ve taksitli ödeme kolaylığı ile yeni ev sahibi yapacak.

TOKİ projelerinin inşası hız kesmeden vatandaşlar da bir yandan başvuru yapmaktadır. 67 ilde 140 proje sayesinde 2023 yılına kadar en az 250.000 konut inşa edileceğini duyan vatandaşlar bu imkandan yararlanabilmek için başvuru işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu başvurular sayesinde TOKİ, daha kararlı ve kendinden emin bir şekilde hareket ederek istediği rakamlara ulaşmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın duyurduğu yeni konutlar sayesinde milyonlarca vatandaş TOKİ çatısı altında buluşacak.

İnsan merkezli anlayışla yürütülen TOKİ projeleri, hızlı ve gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu sayede kentsel dönüşüm projeleri kapsamında sağlıklı, güvenli ve kimlikli yeni yerleşimler kurulmaktadır. Devam eden günlerde ise yerel yönetimlerle birlikte hareket edilerek kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık verilecek. Sonuç olarak hem vatandaşlar oldukça modern evlerde oturma imkanı sağlayacak hem de ülkemiz, sokaklarımız ve evlerimiz oldukça şık ve düzenli bir hale gelecek.

2003 yılından bu yana TOKİ, yerel yönetimlerle işbirliği içinde olarak hem modern kentleşmeyi destekleyen hem de yerel mimari doku, kültür ve değerler çerçeveleyen bir anlayışla binlerce konut projesini hayata geçirmiştir. Bu projelerinde herhangi bir kar amacı gütmeyen TOKİ, her bireyin bütçesine uygun peşinat, düşük taksit ve uzun vadeli taksitler ile düşük ve dar gelirli ailelerin umudu olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Düşük gelirli vatandaşların konut sahibi olması önemsenerek borç bitiren indirim kampanyaları oluşturuluyor ve vatandaşların borçlarını ödeyebilmelerine kolaylık sağlanıyor.

TOKİ Hakkari Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

 • Çukurca
 • Derecik
 • Merkez
 • Şemdinli
 • Yüksekova

TOKİ HAKKARİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

TOKİ HAKKARİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

E-DEVLET HAKKARİ TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

Yorum Yap