TOKİ Emeklileri Ev Sahibi Yapıyor

TOKİ, dar gelirli aileleri ev sahibi yapma konusunda son zamanlardaki projelerini satışa sunmaya başladı. Özellikle emekli olup hayatları boyunca kirada oturan insanları ev sahibi yapmak için farklı fırsatlar ile ev sahibi olma imkanı sunmayı başarıyor.
Düşük taksitler ile uzun vadede kira öder gibi ev sahibi olunabilmek TOKİ sayesinde mümkün kılınıyor. 36 farklı ilde 4 binin üzerinde konutun sadece emekliler için ayrıldığı açıkladı. Bunların hangi illerde olduğu ve bunları alabilmek için başvuruların nasıl yapılması gerektiği hakkında da bilgiler açık bir şekilde verildi.

TOKİ Emeklilere Hangi İllerde Ev Yapıyor?

TOKİ’ye başvuru yapacak emekliler ülkemizde bulunan 36 farklı il içerisinde buluna projelerden onlara ayrılan bölümlere başvuru da bulunabiliyor. Her proje içerisinde 4’de 1’lik yani yüzde 25’lik kısım emeklilere ayrılıyor. Bunun adına verilen İkinci Bahar Projesi sayesinde kendilerinin hiç evi olmayan emeklilere hayatlarının son döneminde uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olma fırsatı sunuluyor.
Afyon, Ankara, Artvin, Burdur, Balıkesir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Kastamonu ve Samsun gibi çok farklı iller bulunuyor. Önceden sadece emeklilere özel yapılan projeler olsa da şimdi alınan karar ile başlanan her proje içerisinde belirli bir kısmın emeklilere ayrılması ile bu fırsatın uzun süre devam etmesi sağlanıyor.

Emeklilere TOKİ Evleri Ne Zaman Başlayacak?

Emeklilere özel proje yapılmamasının ardından başlanan her proje içerisinden ev almak mümkün hale getirildi. Yukarıda saymış olduğum şehirler de başlanan veya başlayacak olan projeler bulunmaktadır.
Her şehirde farklı adetlerde ve başlangıç fiyatları ile sunulan evlere sahip olabilmeniz için TOKİ tarafından belirlenen başvuru şartlarını yerine getirmeniz öncelik verilecek noktadır. Şehirlerin ekonomik altyapısına ve ihtiyaç oranına göre konut fiyatları başlangıç olarak 110 bin TL ile 190 bin TL arasında değişmektedir. Bu da beraberinde ödenecek aylık taksit sayısının bedelini de büyük oranda değiştiriyor. Aylık 304 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olmak isteyen emekliler ellerini çabuk tutmak zorundadır.

TOKİ Emekliler Başvuru Şartları

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken başvuru şartları bulunmaktadır. Bulundukları şehirde başlayan projeye dahil olabilmeleri için en az 1 yıldır orada oturuyor olmaları gerekiyor.
Daha önce TOKİ’nin yapmış olduğu projelerden ev almamış ve konu kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Kendisine, eşine veya çocuklarına ait tapu kaydı bulunmaması gerekiyor. Hisseli sahip olunan gayrimenkuller, işyeri, köy evi, bahçe hariç tutulmaktadır.

Aylık gelirinin Anadolu’nun genelinde 4500 TL ve altında olması gerekiyor. İstanbul için bu limit 4800 TL limite sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm emekliler ailesi adına sadece bir kez başvuru da bulunabilecektir. Diğerlerinin bunun için başvuru da bulunması gerekmemektedir.

Emekliler TOKİ Başvurularını Nereye Yapıyor?

TOKİ’nin hazırladığı proje kapsamında 29 Mart ile 28 Haziran tarihleri arasında bir kısmı için özel olarak kampanya düzenlenmektedir. Uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olmak isteyenler ellerini çabuk tutarak başvuruları gerekli noktaya yapmaları gerekmektedir.

Emekliler başvurularını yaşadıkları şehirde bulunan Ziraat Bankası ve Halkbank’ası şubelerine giderek yapacaklardır. Burada kura öncesinde satış sözleşmesi imzalanacaktır. Kuranın ardından ev alma hakkına sahip olanlar %10 peşinat ödeyerek sözleşmenin hükümlerini yerine getirmeye başlayacaklardır. Ancak eğer istemediğiniz bir yerden konut alacağınızı düşünüyorsanız kuranın ardından 14 gün içerisinde bu kararınızdan vazgeçme hakkınız bulunuyor.

Ödemeniz süresince ocak ile temmuz aylarında iki kez zam gelecek ödemeleri taksit sayınıza göre devam edeceğinizi de unutmamalısınız.