Düzce Yeni TOKİ Nereye Yapılacak? Bütçenize Uygun Taksitlerle 2022 TOKİ Düzce Evleri

Düzce Yeni TOKİ Nereye Yapılacak? Bütçenize Uygun Taksitlerle 2022 TOKİ Düzce Evleri

Yakın zamana kadar Bolu şehrine bağlı olan Düzce 2022 TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak, hangi ilçelerde var artan nüfus ile vatandaşların en merak ettiği soruların başında geliyor. Özellikle dar ve orta gelirli ailelerin konut sahibi olmasına olanak sağlayan TOKİ evleri ile ilgili son gelişmeler ve ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yıllardır TOKİ, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktadır. Fakat bazı çevreler bu duruma ağır eleştirilerde bulunmuşlardır. Eski mahallelerinde iç içe yaşayan, komşuluk ilişkileri çok güçlü olan bireylerin, yüksek ve sosyallikten uzak olduğu iddia edilen evlerde, yalnızlaştırıldığını ve Türk kültüründe önemli bir yer olan komşuluğun öldürüldüğünü iddia ettiler. Belli bir haklılık payları da yok değildi. TOKİ bu durumu dikkate aldı ve yeni yapacağı konutları dikey olmasından ziyade yatay bir şekilde tasarlama kararı aldı. Yapılacak olan konutlar bulunduğu ilin mimari tarihi ile benzer yapılacak. TOKİ, Anadolu kültüründe önemli bir yer taşıyan eski cumbalı evleri de yeni yapılacak evlerin mimari planına katmıştır.

Bu yıl içerisinde 100.000 ev yapıp, sahiplerine teslim edeceğini açıklayan TOKİ, yapılacak bu evlerin bir kısmının ise Düzce sınırları içerisine yapılacağını açıkladı. Hemen herkesin yapılan evlerden ev sahibi olmak istediğini belirten TOKİ, başvuranları elemek ve asıl ihtiyaç sahiplerinin yapılacak konutlardan ev sahibi olmasını sağlamak için başvuru koşulları belirledi. Nedir bu başvuru koşulları? TOKİ başvurusu nasıl yapılır?

Düzce TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ başvurularını kabul eden kurumlar, Düzce ilinde bulunan ve bu konuda yetkilendirilmiş olan Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubeleridir. Bu şubelerden kura için başvuru kaydı yapılır. Başvuru yapacak bireylerin iki ayrı evden birini seçmeleri gerekmektedir. Bir ev 2+1 odalıdır. Birey bu eve başvurmak için 500 Türk Lirası kura ödemesi yapması gerekir. Bir diğer ev ise 3+1 odalıdır. Bu eve başvuracak bireyler ise 100 Türk Lirası kura ödemesi yapmaları gerekir. Başvurular şuan açıktır. Fakat TOKİ konutlarına başvuracak olan bireylerin en geç 15 Ocak 2020 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerekir. Belirlenen tarihin sonrasında yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yatırılan başvuru ücreti, evin size çıkması durumunda evin değerinden düşülür. Eğer ki size bir ev çıkmamış ise yatırılan başvuru ücreti geri ödenmez.

Kura da ev sahibi olmaya hak kazanan bireylerin TOKİ evlerini teslim almak için, teslim alacakları evin belirlenen satış fiyatının yüzde 10’unu peşin olarak ödemeleri zorunludur. Bazı vatandaşlarımızın maddi durumunun yetmediği durumlarda, başvuru yaptıkları bankalar aracılığı ile kredi alabileceklerdir. Peşinat verildikten ve kura ücreti düşüldükten sonra kalan meblağ 240 ayda vatandaşlardan tahsil edilmektedir.

TOKİ Düzce Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

  • Akçakoca
  • Çilimli
  • Cumayeri
  • Gölyaka
  • Gümüşova
  • Kaynaşlı
  • Merkez
  • Yığılca

Düzce TOKİ Başvuru Şartları Neler?

Yapılacak olan TOKİ konutları sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmek üzere planlanmıştır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kimse bu evlerden yararlanamamaktadır. Aynı zamanda yapılacak evlere başvuran adaylar da bir elemeye tabii tutulur. 25 yaşını aşmış ve bir yıldır Düzce’de ikamet ediyor olması (Düzce Nüfus Müdürlüğünde kaydı olması), üzerine kayıtlı bir ev olmaması, daha önce kendisinin ve aile bireylerinin (eş ve çocuklar) TOKİ’den ev almamış olması, aile bireylerinin (eş ve çocuklar) aylık toplam gelirinin 5.500 Türk Lirasını geçmemesi gerekmektedir.

“Konut ve Kentleşme için Acil Eylem Planı”, 1 Ocak 2003’te kabul edilmiş, bu planla 2007 yılının sonuna kadar yenileme, dönüşüm ve nitelikli konut üretimi şeklinde toplam 250 bin konut yapılması yönünde beş yıllık bir hedef belirlenmiştir. TOKİ, 2011 yılının sonuna kadar sosyal donatılarıyla birlikte 500 bin konutun (kümülatif olarak) yapımına başlama hedefine ulaşmayı amaçlamış ve bu hedefe 2011 yılının ilk yarısında ulaşılmıştır. Her geçen dönem çok daha fazla sayıda ailenin uygun fiyatlarla ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ’nin Düzce şehri için geçerli olan satışları ve başvuruları ile ilgili duyurular geldikçe bu sayfadan kullanıcılarımızla paylaşıyor olacağız. TOKİ 2022 Düzce başvuruları hakkında merak ettiklerinizi sorun, hemen yanıt verelim.

Yorum Yap