TOKİ Borç Sorgulama

TOKİ Borç Sorgulama

TOKİ tarafından dönem dönem gerçekleştirilen, alt ve dar gelirli vatandaşlara özel maliyetler ile gerçekleştirilen projelerden faydalandırma ve çekiliş yolu ile ev edindirme yöntemleri herkesin malumu. TOKİ bu projeleri belirli bir yüzdesel oranda engelli ve emeklilere, kalan kısmını ise dar gelirliler arasında pay etmek ve projelendirmek sureti ile sık sık gerçekleştiriyor.

Tabii, TOKİ yalnızca dar gelirli, emekli ve engellilere özel değil, zaman zaman özel proje antlaşmaları sebebi ile orta ve üzeri gelirlere sahip insanlara hitaben lüks konutlarda da proje gerçekleştiriyor.

Gerçekleştirilen bu projeler kapsamında yapılan konutlardan elde ettiği gelirler ile TOKİ hem büyümeye de devam ediyor hem de alt gelir gruplarına özel projeler için kaynak üretmiş oluyor.

Hal böyle olunca, TOKİ’nin konut satışlarına dair ödeme yöntemleri ve taksit ödeme işlemlerinin nasıl olduğu, bu ödemelerin nasıl gerçekleştiği, TOKİ borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığı da merak ediliyor.

TOKİ Taksit Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TOKİ, yani Toplu Konut İdaresi internet üzerinde bir sorgulama sayfasına sahip. Bu sayfa ile TOKİ’den Online Taksit Sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilir, kalan taksitlerinizi ve toplam borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

TOKİ Online Taksit Sorgulama işlemi için;

  • TOKİ resmi taksit sorgulama sayfasına girin,
  • Karşınıza çıkan ‘Yasal Uyarı’ ekranını okuduktan sonra kabul ediyorum seçeneğini tıklayarak geçin,
  • Halkbank ve Ziraat Bankası aracılığı ile borçlandığınız TOKİ’ye T.C. Kimlik numaranız veya vergi numaranızı ilk satıra, güvenlik metnini de ikinci satıra doldurarak sorgulama gerçekleştirin.

Sorgulama gerçekleştirmek için TOKİ’ye daha önce vermiş olduğunuz bilgilerde yer alan cep telefonunuza SMS doğrulama bilgisi gelecek olup, gireceğiniz doğrulama kodu ile birlikte açılacak ekranda tüm detaylara ulaşabilecek ve TOKİ borç sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet ile TOKİ Borcu Nasıl Öğrenilir?

Bir takım aksaklıklar nedeni ile TOKİ’ye ait resmi web sitesi üzerinden taksit gerçekleştiremez ya da bu işlemi farklı bir kanaldan teyit etmek isterseniz, E-Devlet üzerinden TOKİ Borcu sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Bu işlem de bir önceki işlem gibi oldukça basittir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Taksit Ödeme Planı ve Emlak Vergisi Sorgulama ekranından bu bilgiye derhal erişebiliyorsunuz. Eğer TOKİ’den kazanılan bir hak, bir ev veya kalan bir borcunuz bulunmuyorsa karşınıza çıkacak sonuç ‘TOKİ’den aldığınız bir konut bulunmamaktadır.’ şeklinde olacaktır

TOKİ Borç Ödeme

TOKİ’den kazanılmış hak ile teslim aldığınız eve ait borç bilgisini görüntüledikten sonra taksit ve borç ödemesini gerçekleştirmek için T.C. Kimlik numaranız ile birlikte en yakın Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerinden işlem yaptırabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile de TOKİ işlem tanımlamasını yaptıran bireyler, bu sayede şubeye hiç gitmeden de havale işlemleri gerçekleştirerek uzaktan ödeme yaptırma şansına sahipler.

Yorum Yap