TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ; açılımı toplu konut idaresi başkanlığıdır. TOKİ 1984 yılında Başbakan Turgut Özal tarafından kurulmuştur. Türkiye’de dar ve orta düzeyde gelire sahip ailelerin konut ihtiyacını gidermek için devlet tarafından yapılan toplu konuttur.

Ayrıca spor salonları, okul, yurt, kütüphane, cami, otel gibi binalarda yapmaktadır. TOKİ’den ev alabilmeniz için belirli şartları vardır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir

 1. C. vatandaşı olmak
 2. Konutun yapılacağı il\ilçe sınırları içinde 1 yıldan az olmamak şartı ile ikamet ediyor olmak. ( Şehit ailesi, dul ve yetim kategorisinde olanlar, Harp ve vazife malulleri en 3 yıl içerisinde ikamet ediyor olması gerekir..
 3. TOKİ’den konut almamış olması veya TOKİ konut kredisi kullanılmamış olması gerekir ( şehit, harp ve vazife malulleri hariç.
 4. Kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda bir gayrimenkulün veya müstakil bir konutun olmaması gerekir. ( tarla, bağ, bahçe, iş yeri ve köy evi hariç.
 5. Başvuru itibari ile 25 yaşını tamamlamış olması. ( Eşi vefat etmiş çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamakta.
 6. Hane halkının aylık gelirinin 5.500 TL net geliri olması gerekmektedir. ( İstanbul ilinde net 6.000 TL olarak hesaplanmaktadır..
 7. Hane halkında kişinin kendisinin, eşinin veya velayeti altındaki çocuklarının sadece 1 kere başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.
  1. Ayrıca bu başvuru şartlarını taşıyanlar
 • Kategori olan ” Şehit, Harp ve Vazife malulleri aileleri, Dul ve Yetimler “
 • Kategori olan ” En az %40 engelli vatandaşlar “
 • Kategori olan ” Emekli vatandaşlar “
 • Kategori olan ” Diğer alıcı adayların” başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilmektedir.

Toki Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 1. Başvuracak kişi kimse onun bulunması
 2. Kimlik fotokopisi
 3. Engelli vatandaşların hastaneden en az %40 engelli raporu, Şehit, Harp ve Vazife malullerinin hak sahipliği belgesi, Emekli vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olduklarına dair alınan belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Oturma ve Devir Şartları

Alt gelirdeki vatandaşların, sözleşmeyi imzalayanlar borç bitene kadar devredilemez. Ayrıca konutta ikamet şartı aranmaktadır. Alıcının kendisinin, eşinin, velayeti altındaki çocukların ikamet ettiği araştırılmaktadır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişilerin kura işlemleri iptal edilmektedir.

Yorum Yap