TOKİ 2020

TOKİ 2020

TOKİ, dar ve orta düzey gelire sahip ailelerin ev sahibi olması için Turgut Özal döneminde devlet eliyle oluşturulmuş bir organizasyondur. Açılımı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’dır. Kurulduğu dönemde çeşitli yetersizliklerden dolayı gerekli ihtiyacı yeteri kadar karşılayamamış olsa da son 20 yıl içerisinde yarım milyondan fazla konut yaparak dar gelirli vatandaşa ev sahibi olma olanağı vermiştir.

Toki 2020 Projeleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2020’de olacak projeler ile alakalı çeşitli açıklamalarda bulundu. Dar ve orta gelirli vatandaşlar için yapılacak toplu konut projelerinin tüm hızıyla devam edeceğini ve özellikle İstanbul’da konut ihtiyacını karşılamak için 10 bine yakın yeni konut yapılacağının müjdesini verdi. Aynı zamanda 2020 yılında da yapılacak toplu konut projesinin gene uzun vade seçenekleriyle vatandaşa sunulması bekleniyor.

Toki 2020 Çekilişi Ne Zaman

Toki’nin yaptığı 50 bin yeni konut projesinin başvuruları 19 Nisan 2019 tarihinde sona erdi. Yeni projelerin tarihi ise henüz açıklanmadı.

Toki 2020 Kuraları Ne Zaman

Toki 2020 kuralarının 26 haziran tarihinde yapılacağı açıklandı.

Toki Başvuru Nasıl Yapılır

Toki başvuruları Halk Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Başvuru şartları hakkında detaylı bilgi içeriğinde devamında açıklanmıştır.

Şu Anda Devam Eden Kampanyalar

Toki geçtiğimiz yaz aylarında 50.000 yeni konut projesi kapsamında birçok insanı ev sahibi yaptı. Dar gelirliler için hazırlanmış projelerdeki ev fiyatları 100.000 TL den başlayarak alıcı buldu. Kampanyadaki yoğun talep nedeniyle Toki İdaresi Başkanlığı da çok fazla İsteğe karşı kayıtsız kalamadı ve aylık 350 liradan başlayan geri ödemeleri tek seferde ödemek isteyen vatandaşları için indirim kampanyası düzenledi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı daha önceden yapımı bitmiş, 26 şehirde toplam 2.500’e yakın konutu şu anda da vatandaşla buluşturmaya devam etmekte. Bir yandan kura yöntemiyle ev dağıtımına devam eden organizasyon, bir yandan da kuraya girmeden başvuru yöntemi ile açık satış yapıyor. Bu evler için Toki’nin belirlediği son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2019.

Toki Başvuru Şartları Neler

Toki’nin vatandaşlara sunduğu ödeme seçenekleri isteğe bağlı olarak 15 Hatta 20 yıla kadar yapılandırılabiliyor. satışın gerçekleşmesi için 100’de 10 ile 25 arasında değişen bir peşinat isteniyor. Bu satışlardan dar ve orta gelirli vatandaşlar ile beraber emekliler ve şehit aileleri de faydalanabiliyor.

Başvuru için gerekli başlıca şartlar şunlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Projenin yapılmış olduğu il sınırları içerisinde resmi olarak en az 1 senedir ikamet ediyor olmak.
  • Daha önceden TOKİ’nin projeleri kapsamında ev sahibi olmamış olmak.
  • Daha önceden TOKİ’den konut kredisi almamış olmak
  • Konut sahibi olmak isteyen kişinin kendisinin eşinin veya velayeti altındaki çocukların Üzerine kayıtlı herhangi bir konutun olmaması
  • Başvuracak kişinin 25 yaşını doldurmuş olması
  • Başvuracak kişi mi aylık hane halkı gelirinin toplam 4.500 TL’yi geçmemesi

3 Yorumlar

  • TOKİ kayıt olacak kişilerin. Üzerine ev olmaması gerekiyor. Ama benim tanıdığım kişiler var uzerine ev olan.gidip kayit yaptırdılar.. Kendilerine sordum TOKİ sartnamesinde . üzerine ev olana ev vermiyor diye. Bana şöyle bir cevap verildi. Bi akrabamiz üzerine ev olaraktan yazıldı kurrada çıktı evi. Hatta suandafa tokinin evinde oturuyor denildi. Acaba bu denetleyen araştıran memurların onemsememesinden mi kabul ediliyor. Lütfen hakkımızı yedirmeyin.. İstenilirse yazılan kişilerin isimlerini de verebilirim

Yorum Yap