Arsa Kredisi

Kişiler yatırım yapmak amacıyla ya da kullanmak amacıyla arsa satın almak istemektedir. Ancak maddi açıdan arsanın değerini ödemeleri mümkün olmadığında bankalardan kredi almayı tercih etmek en fazla kullandıkları seçenek olmaktadır. Günümüzde bazı bankalar kişilerin arsa almalarını kolaylaştırmak amacıyla arsa kredisi vermektedir.

Arsa değerinin belirli bir oranında verilen bu krediler kişilerin arsa almalarını kolaylaştırmaktadır. Bankalar tarafından belirlenen taksitleri ödeyen kişiler ödemeler sonunda arsalarına tamamen sahip olmaktadır.

Arsa kredisi almak isteyenler şartları taşıdıklarında arsa kredisi veren bankalardan kolayca kredi alabilmektedirler. Ancak kredi almak için bankalar kişilere ipotek şartı koşmaktadır ve ipotek edilen gayrimenkul arsaya göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin satın alınmak isteyen arsa imara açık durumdaysa banka alınacak arsa üzerine ipotek koyarak kredi vermektedir. Ancak arsanın imara açık olma durumu yoksa kredi çekmeyen isteyen kişinin farklı bir gayrimenkulüne ipotek koyarak krediyi vermektedir. Bunun içinde kişinin ipotek edilen malını kaybetmemek için kredi taksitlerini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Arsa Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Arsa kredisi almak isteyenler bankalara başvurduklarında farklı seçeneklerle karşılaşabilmektedirler. Çünkü bankaların arsaların değerine göre verdikleri kredi oranı ve kişilere sundukları vade oranları değişiklik göstermektedir. Bankların çoğu en fazla 60 ay vadeli kredi verebilmektedir.

Şeker Bankası ise 120 ay vadeli kredi vermektedir. En az vade ise 12 ay olmaktadır. Bankadan alınan kredinin ödemeleri ise vade sayısına göre farklılık göstermektedir. Örneğin 100 bin liralık bir kredi alan kişiler bu krediyi 12 ay vadeli ödemek istediklerinde tutar 12’ye bölünüp üzerine faiz oranı eklendiğinde ortaya çıkan tutarı aylık olarak ödemeleri gerekmektedir. Bankaların uyguladıkları faiz oranları da değişiklik gösterdiği için kişilerin aldıkları 100 bin için ödedikleri ücret değişebilmektedir.

Örneğin Ziraat Bankası 1,52 oranında faiz uygularken Şeker Bankası 2,47 oranında faiz uygulayabilmektedir. Bu durumda 12 ay vadeli 100 bin liralık kredi çeken bir kişi Ziraat Bankasına toplamda 112.200 TL öderken Şeker Bankasına 120.300 lira ödeme yapabilmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Günümüzde arsa almak için kredi veren çok sayıda banka bulunmaktadır. Ancak bankaların kredi vermek için istedikleri şartlar farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin bazı bankalara imara açık ya da kapalı fark etmeksizin arsa kredisi verirken bazıları arsanın imara açık olması durumunda kredi vermektedir. Arsa kredisi almak isteyenlerin başvurabilecekleri bankalar şunlardır;

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Albaraka Türk
  • Şekerbank
  • TEB

Bu bankaların verdikleri kredi oranları da değişiklik göstermektedir. Örneğin Albaraka Türk bankası arsanın ekspertiz tarafından belirlenen %100 değerine kredi verirken Ziraat Bankası değerin %50’si için kredi vermektedir. Bunlar dışında TEB %60, İş Bankası %50 ve Şeker Bankası %45 oranında kredi vermektedir. Yani alınacak arsa 100 bin lira değerindeyse Ziraat Bankası bunun 50 bini için kredi verebilmektedir.