Arsa Almak İçin Hangi Kredi? Arsa Kredisi Hesaplama 2022

Arsa Kredisi

Bu başlık altında arsa kredisi hesaplama, veren bankalar ve faiz oranları hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyor olacağız. Bireysel bir kredi türü olan arazi alım kredisi olarak da bilinen arsa kredileri arasından en uygun seçenekler hakkında önerilerimizi de bulabileceksiniz.

İmarlı olsun ya da olmasın arsa alımı için tercih edilen arsa kredisi, bankalarda konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinden sonra en çok tercih edilen kredi türüdür. 2 farklı yöntemle arsa kredisi çekebilirsiniz.

1-Eğer almayı düşündüğünüz arsa imarlı ise ipotek koydurarak kredi çekebilirsiniz.
2-Eğer almayı düşündüğünüz arsa imarlı değil ise üzerine kayıtlı olunan farklı bir gayrimenkul üzerine ipotek koydurarak arsa kredisi çekebilirsiniz.

Arsa Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Arsa alarak yatırım yapmak istiyorsanız ve kredi başvurusunda bulunacaksanız bankaların faiz oranları ve vade süreleri değişkenlik göstermektedir. Yatırım yapacaklar için finansal desteklerin listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Ziraat Bankası’ndan 36 Ay Vade ile Arsa Kredisi

 • 36 aya kadar vade seçeneği bulunur.
 • Arsa değerinin maksimum yarısı kadar kredi çekebilirsiniz.
 • Satın almayı planladığınız arsanın belediye sınırları içerisinde ve imara sahip olması gerekir.
 • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir. Şubelerimizce gerekli görülmesi hâlinde ek teminat istenebilir.

TEB Bankası’ndan 36 Ay Vade ile Arsa Kredisi

 • 36 aya kadar vade seçeneği bulunur
 • Arsa değerinin %60’ına kadar kredi çekebilirsiniz.
 • Üzerinize kayıtlı gayrimenkulu teminat gösterebilirsiniz.

Şekerbank’tan 120 Ay Vade ile Arsa Kredisi

 • 120 aya kadar vade seçeneği bulunur.
 • Satın almayı planladığınız arsa imarlı ise ipotek ile, imarlı değil ise imarı bulunan farklı bir gayrimenkulun teminat gösterilmesi gerekmektedir.
 • Teminat gösterilen gayrimenkul değerinin yarısına kadar kredi çekebilirsiniz.

Albaraka’dan 60 Ay Vade ile Arsa Kredisi

 • 60 aya kadar vade seçeneği bulunur.
 • Satın almayı planladığınız arsanın ekspertiz değerinin tamamına kadar kredi çekebilirsiniz.
 • Satın almayı planladığınız arsanın belediye sınırları içerisinde ve imara sahip olması gerekir.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor?

Almayı planladığınız arsanın ne kadarına kredi çekebileceğiniz bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Arsa kredisi almak isteyenler bankalara başvurduklarında farklı seçeneklerle karşılaşabilmektedirler. Çünkü bankaların arsaların değerine göre verdikleri kredi oranı ve kişilere sundukları vade oranları değişiklik göstermektedir. Bankaların çoğu en fazla 60 ay vadeli kredi verebilmektedir.

Şeker Bankası ise 120 ay vadeli kredi vermektedir. En az vade ise 12 ay olmaktadır. Bankadan alınan kredinin ödemeleri ise vade sayısına göre farklılık göstermektedir. Örneğin 100 bin liralık bir kredi alan kişiler bu krediyi 12 ay vadeli ödemek istediklerinde tutar 12’ye bölünüp üzerine faiz oranı eklendiğinde ortaya çıkan tutarı aylık olarak ödemeleri gerekmektedir. Bankaların uyguladıkları faiz oranları da değişiklik gösterdiği için kişilerin aldıkları 100 bin için ödedikleri ücret değişebilmektedir.

Günümüzde arsa almak için kredi veren çok sayıda banka bulunmaktadır. Ancak bankaların kredi vermek için istedikleri şartlar farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin bazı bankalar imara açık ya da kapalı fark etmeksizin arsa kredisi verirken bazıları arsanın imara açık olması durumunda kredi vermektedir. Arsa kredisi almak isteyenlerin başvurabilecekleri bankalar şunlardır;

Banka Adı Vade Süresi Kredilendirme Oranı
TEB 36 Ay Ekspertiz değerinin %60’ı
Ziraat Bankası 36 Ay Ekspertiz değerinin %50’si
İş Bankası 60 Ay Ekspertiz değerinin %50’si
Albaraka 60 Ay Ekspertiz değerinin %100’ü
Şekerbank 120 Ay Ekspertiz değerinin %50’si

Arsa Kredisi Faiz Oranları Kaç?

Bu bankaların verdikleri kredi oranları da değişiklik göstermektedir. Örneğin Albaraka Türk bankası arsanın ekspertiz tarafından belirlenen %100 değerine kredi verirken Ziraat Bankası değerin %50’si için kredi vermektedir. Bunlar dışında TEB %60, İş Bankası %50 ve Şeker Bankası %50 oranında kredi vermektedir. Yani alınacak arsa 100 bin lira değerindeyse Ziraat Bankası bunun 50 bini için kredi verebilmektedir.

Banka 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay 120 Ay
Albaraka %1,99 %1,99 %2,09 %2,09 %2,09
Şekerbank %2,50 %2,50 %2,50 %2,50 %2,50 %2,50
Ziraat Bankası %1,79 %1,79 %1,79
TEB %2,18 %2,18 %2,33

Arsa İçin Kredi Çekilir Mi?

Kişiler yatırım yapmak amacıyla ya da kullanmak amacıyla arsa satın almak istemektedir. Ancak maddi açıdan arsanın değerini ödemeleri mümkün olmadığında bankalardan kredi almayı tercih etmek en fazla kullandıkları seçenek olmaktadır. Günümüzde bazı bankalar kişilerin arsa almalarını kolaylaştırmak amacıyla arsa kredisi vermektedir. Arsa değerinin belirli bir oranında verilen bu krediler kişilerin arsa almalarını kolaylaştırmaktadır. Bankalar tarafından belirlenen taksitleri ödeyen kişiler ödemeler sonunda arsalarına tamamen sahip olmaktadır.

Arsa kredisi almak isteyenler şartları taşıdıklarında arsa kredisi veren bankalardan kolayca kredi alabilmektedirler. Ancak kredi almak için bankalar kişilere ipotek şartı koşmaktadır ve ipotek edilen gayrimenkul arsaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin satın alınmak isteyen arsa imara açık durumdaysa banka alınacak arsa üzerine ipotek koyarak kredi vermektedir. Ancak arsanın imara açık olma durumu yoksa kredi çekmeyen isteyen kişinin farklı bir gayrimenkulüne ipotek koyarak krediyi vermektedir. Bunun içinde kişinin ipotek edilen malını kaybetmemek için kredi taksitlerini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Yorum Yap