Yeni Evim Kampanyası Nedir? Yeni Evim Projesi Konut Kredisi Finansmanı Başvuru

Yeni Evim Kampanyası Nedir? Yeni Evim Projesi Konut Kredisi Finansmanı Başvuru

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın işbirliği sonucu ortaya çıkan “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyası, orta gelirli vatandaşlarımızın ilk ev sahibi olma hayallerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Konut ve finans sektörü, devletin desteğiyle bir araya gelerek, 81 ilimizdeki vatandaşlarımıza özel fırsatlar sunuyor.

Yeni evim projesi sayesinde ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız, piyasa koşullarından daha uygun vade yapıları, devlet katkısı ve hane halkı gelirine uyumlu ödeme seçenekleriyle evlerine kavuşuyorlar. İlk üç yıl boyunca devlet katkısıyla ödeme kolaylığı da sunulan bu kampanya, orta gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Peki, Yeni Evim başvuru nasıl yapılır? Konut finansman programı özellikleri neler? Yeni Evim kampanyası kredisine uygun evler ve bilinmesi gerekenler içeriğimizin devamında…

Yeni Evim Kampanyası Nedir? Yeni Evim Projesi Konut Kredisi Finansmanı Başvuru

Yeni Evim Kampanyasına Kimler Başvurabilir?

Finansman desteğinden yararlanmak isteyen kişiler için belirli kriterler bulunmaktadır. Başvuru sahibinin kırsal alanda ev veya devre mülk gibi konutları olması kapsam dışı değerlendirilecektir. Ayrıca, hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az bir tane %50 ve üzeri hisseli konut tapusu varsa ya da birden fazla hisseli konut tapusu varsa, programdan yararlanılamayacaktır.

Program, hane halkı toplam gelirini dikkate alarak hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, son bir yıl içerisinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olmak da başvuru için bir gerekliliktir.

Programın 1. ve 2. bölge için geçerli olması durumunda, başvuru sahibinin son bir yıl içerisinde o ilde ikamet etmiş olması gerekmektedir. Bu kriterlerin tamamının karşılanması durumunda, finansman desteği programından yararlanılabilmektedir.

Finansman Programının Özellikleri Neler?

Finansman kolaylığı dönemi, ilk üç yıldır. Bu süre içinde, Hazine taksit katkısı vererek destek sağlar. Ancak destek dönemi sona erdikten sonra, kredi vadesinin son 8 yılı içinde ödenen taksitlere eklenerek geri alınır.

Finansman desteğiyle edinilen konut, satışı yapılamayacak şekilde, 5 yıl boyunca sahibinin elinde kalacaktır. Ayrıca, projenin bedelinin %10’u peşin olarak tahsil edilecektir.

Konut üreticisi firmadan, proje bedelinin %5’i, kredinin ilk yılı için taksit katkısı olarak peşin alınacaktır. Bu şekilde, finansman desteğinin sağlanması ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

Yeni Evim Kampanyası Kapsamında Hangi Konutlar Satın Alınabilir?

Konut alımı, üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir ve vatandaşlar, Yeni Evim Finansman Desteği’nden yararlanabilirler.

İlk olarak, tamamlanmış konut alımı yapılabilir. Bu durumda, vatandaşlar, Yeni Evim Finansman Desteği’nden faydalanabilirler.

İkinci olarak, belirli bir oranda tamamlanmış konut alımı yapılabilir. Banka, konutun tamamlanma oranını uygun bulursa, vatandaşlar, Yeni Evim Finansman Desteği’nden yararlanabilirler.

Son olarak, yeni bir proje kapsamında konut alımı yapılabilir. Proje sahibi konut üreticisi, banka ile Garantörlük Sözleşmesi yaparak, tüm konutların Yeni Evim Finansman Desteği kapsamında yapılmasını taahhüt eder. Böylece, vatandaşlar, yeni projelerden de konut satın alabilir ve finansman desteği sağlayabilirler.

Yeni Evim Kampanyası Konut Finansmanı Başvuru Nasıl Yapılır?

Emlak Konut Genel Müdürlüğü, TOBB, GYODER, İNDER, Konutder ve İmkon gibi kuruluşların yanı sıra Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı şirketlerin büyük ve küçük ölçekli konut projeleri, teknik ve mali kriterleri karşılamaları halinde Yeni Evim kampanyası kapsamında yer alabilecekler. Konut üreticileri, kriterlere uygun olan konut projelerini web sitelerinde ilan edecekler.

Konut sahibi olmak isteyenler, bu projeler arasından kendilerine uygun olanları seçerek finans kuruluşlarına başvuracaklar. Finans kuruluşları, hem projenin hem de başvuru sahibinin kriterlere uygunluğunu denetleyecekler ve uygun projeler için kredi tahsis edeceklerdir. Kredi tahsisinde kişilerin ödeme gücü kriterleri de mevcut bankacılık teamülleri çerçevesinde belirlenecektir.

Yeni Evim Kampanyası Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler

 • Yeni Evim kampanyası, Türkiye’nin tüm 81 ilinde geçerlidir ve ilk aşamada 100 bin konutun kredi paketiyle faydalanması hedeflenmektedir.
 • Konut bedelinin en az %10’u peşin olarak alınacaktır ve daha az finansman kullanmak isteyen vatandaşlar, peşinat oranını artırabileceklerdir.
 • Kampanya, sadece yeni konutları kapsamakta olup, ikinci el konutları kapsamamaktadır.
 • Finansman tutarı 2 milyon TL’ye kadar olan konutlar için faiz/kar payı %0,69, 2 ile 4 milyon TL arası için %0,79 ve 4 ile 5 milyon TL arası için %0,99 ve 15 yıl vadeli olacaktır. Konut satış bedelinin %5’ine kadar olan tutar, yüklenici firma katkısı olarak ilk üç yıla kadar ödeme planına yansıtılacaktır. Ayrıca, ilk üç yıl boyunca (finansman kolaylığı dönemi) finansman taksitlerinin hane gelirinin %30’unu aşan kısmı için katkı sağlanacaktır. Sağlanan katkılar, son 8 yılda finansman taksitleriyle birlikte geri ödenecektir.
 • Kampanyadan yararlanabilmek için, 18 yaşından büyük ve kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuruda bulunabilir.
 • Kampanya, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da yeni ev sahibi olmak isteyen vatandaşları kapsayacak. Bu illerde konut sahibi olmak için başvuruda bulunan kişilerin son bir yıldır o ilde ikamet etmesi gerekmektedir. Diğer illerde ise bu şart aranmayacaktır.
 • Kampanyaya katılmak isteyen kişilerin ev sahibi olmak için başvuruda bulunan kişinin eşi üzerinde konut sahibi ise kampanyadan yararlanamayacaklar. Ancak, hanede SGK kaydı bulunan ve 18 yaşını geçmiş gençler, hanede bir ev olsa bile kampanyaya başvuruda bulunabileceklerdir.
 • Kampanyadan ev alanlar, ölüm veya boşanma gibi mücbir sebepler dışında, 5 yıl boyunca konutlarını satamayacaklardır. Ayrıca, kampanyadan yararlanacak kişinin, konut alacağı ilde son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekmektedir.
 • Başvurular, 16 Ocak itibariyle başlayacaktır. Konut almak isteyen kişiler, satın almak istedikleri evi seçtikten sonra, banka veya katılım bankalarına başvuracaklardır. Banka, hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek ve uygun olan projeler için kredi tahsis edecektir. Ancak, kişilerin, mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacakları unutulmamalıdır.
 • Başvuru yapmak için herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ancak, mevcut kredi tahsis süreçlerinde bankalarca uygulanan ücretler, kampanya kapsamında da uygulanmaya devam edecektir.
 • Kampanya, 81 ildeki bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeleri kapsayacaktır.
 • 16 Ocak’tan itibaren, konut üreticilerinden konutlarını bulan vatandaşlar, kura gerektirmeden konut kredisi başvurusunda bulunabileceklerdir.
 • Eğer veraset yoluyla bir ev sahibi olan vatandaşın eşi veya 18 yaş altındaki çocukları, yüzde 50’den az bir hisse payına sahip olan bir konut sahibiyse, bu kişiler konut kredisi başvurusu yapabilirler. Ancak, eş ve 18 yaş altındaki çocuklar dahil olmak üzere, evde birden fazla hissedar tapu varsa, bu kişiler programdan yararlanamayacaklardır.

Yorum Yap