TOKİ Kayseri

TOKİ Kayseri

TOKİ Kayseri başvuru tarihleri belli oldu mu, kura çekilişleri ne zaman yapılacak? Kayseri’de hangi ilçelerde konut yapılacak? İşte TOKİ Kayseri sosyal konut projeleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

TOKİ’nin Kayseri’de hangi ilçelerde satışının olduğunu öğrenmek isteyen kullanıcılarımız Toki resmi web sitesinde ki Talep ve Satış bölümünde, yurdun tüm şehirlerinde ki konut satışları hakkında açıklamalara ve detaylara ulaşabilir. Kura usulü ile gerçekleştirilen ya da dar gelirli vatandaşlar için satışa çıkarılan projelerin satışı kapsamında ikamet veyahut o bölgede nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır.

Bunun dışında kalan açık usül gerçekleştirilen satışlarda genel itibari ile ikamet ya da o bölgenin nüfusuna kayıtlı olma şartı zaruri değildir. Projelerin güncel durumlarına göre şartlarda değişiklik görülebilmekte. İlgilendiğiniz projenin satış detaylarında yer alan açıklamalara dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Kura usülü ya da alt gelir konut projelerinin satışlarında aynı hanede ikamet eden vatandaşların sadece bir tanesinin başvurusu geçerli sayılmaktadır. Gerçekleştirilen açık satışlarda ise bu şart geçerli olmamakla birlikte satışı gerçekleştirilen projenin durumuna göre farklı uygulamalar görülebilmektedir. Satışa çıkarılan projelerin satış açıklamalarında tüm bilgilere detaylı bir şekilde yer verilmektedir. Türkiye’nin tüm şehirlerinde olduğu gibi Kayseri’de de hayata geçirilen veya hayata geçirilecek olan Toki projelerinde de şehit aileleri için ayrıcalıklar yer almaktadır. Şehit yakınları dışında kalan dul ve yetim vatandaşlar için genel itibari ile ayrıcalık tanınmamaktadır.

Toki Kayseri projelerine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların merak ettiği soruların arasında ön kayıt imkanı yer almaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından satışı gerçekleştirilen Toki projelerinin hiçbirinde satış öncesinde ön kayıt olanağı bulunmamaktadır. Merak edilen bir diğer konu ise Toki Kayseri başvurularında engelli vatandaşlar için bir ayrıcalık olup olmadığı… 18 yaşından büyük, %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için satışa çıkarılan ilgili projenin %5’i kadar kontenjan verilmektedir. Bu kontenjana katılacak olan vatandaşlar kura ile belirlenmektedir. Bu kategoride başvuruda bulunup, hak sahibi olmayan engelli vatandaşlarımız, diğer alıcılar kategorisinde tekrar başvuruda bulunabilir.

TOKİ Kayseri Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

 • Akkışla
 • Bünyan
 • Develi
 • Felahiye
 • Hacılar
 • İncesu
 • Kocasinan
 • Melikgazi
 • Özvatan
 • Pınarbaşı
 • Sarıoğlan
 • Sarız
 • Talas
 • Tomarza
 • Yahyalı
 • Yeşilhisar

TOKİ KAYSERİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

TOKİ KAYSERİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

E-DEVLET TOKİ KAYSERİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

TOKİ Kayseri projelerine başvuruda bulunmayı düşünen kullanıcılarımızın en merak ettiği konular arasında üzerinde tapu kayıtlı olan vatandaşlarımız. Kura usulü ile ya da alt gelir konut satış projelerinde, TOKİ başvurusu gerçekleştirilecek olan vatandaşların, eşinin ya da velayeti altında bulunan çocuklarının adına kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkul ya da taşınmazın bulunmaması şartı aranmaktadır. TOKİ tarafından gerçekleştirilen açık satışlarda ise taşınmaz kaydı şartı aranmamaktadır. İlgili projelerin durumuna göre zaman zaman şartlar değişkenlik gösterebilmektedir. İlgilendiğiniz projenin satış detaylarında ve duyuru kısımlarında tüm konulara açıklık getirilmektedir.

Yorum Yap