TOKİ Kars

TOKİ Kars

TOKİ Kars başvuru tarihleri belli oldu mu, kura çekilişleri ne zaman yapılacak? Kars’ta hangi ilçelerde konut yapılacak? İşte TOKİ Kars sosyal konut projeleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Toki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı özellikle konut üretimi için kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Sosyal Devlet olma gerekliliklerinden biri olan barınma ihtiyaçları merkezi anlayış ile değil, şehirlerimizin kentsel dönüşüm zorunluluğu ve konut ihtiyacı olan vatandaşlarımıza, konforlu yaşam alanlarıyla dikkat çeken projeler üreten bir kurumdur. Bu sebeple yeni projeleri ile uygun ödeme koşulları ve uygun fiyatla konut sahibi olmak isteyenler için Toki’nin 100 bin sosyal konut projesi başladı.

81 ilde inşa edilecek olan 100 bin konuta vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Mahalle kültürünün yaşatılacağı, yatay mimari esasıyla ve depreme dayanıklı olarak inşa edilecek olan sosyal konut projesi 1 ila 1,5 yıl içinde bitirilerek teslim edileceğini duyurdu.

Toki Kimler Başvurabilir?

Toki dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için projelerini aksatmadan hızla sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin her bölgesinde yeni başlayacak sosyal konutlar için başvurular alınmaya başlandı. Mahalle ve komşuluk kültürüyle, yatay mimarı anlayışıyla 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilecek olan sosyal konut için başvuru 16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılabilecektir.

Başvuru için Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler. En az %40 engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlarımız ve diğer alıcı vatandaşlar talep oluşturabilecekler. Tek önemli unsur, başvuran kişinin üzerinde hiçbir şekilde mal varlığı olmaması.

Toki Şimdiye Kadar Neler Yaptı?

Toki daha önceki projelerinde konut hedefi olarak belirlediği 500.000 hedefini 2011 yılı itibariyle başarıyla gerçekleştirmiştir. 2023 yılına kadar ise hedefi arttırarak 700,000 konuta ulaşmak için projelerini geliştirmiştir. Sosyal imkânlar, çevre düzenlemeleri ve estetiği ön planda tutarak konforlu yaşam alanlarını öne çıkaran bu projeler 250 bin sosyal konutun 2023 yılına kadar bitirilmesi amaçlanmıştır. Halen 67 ilimizde devam eden 140 proje hız kesmeden devam etmektedir.

Toki şimdiye kadar 3,5 milyon kişiyi ev sahibi yapmanın verdiği sorumluluk ve memnuniyetle çalışmalarına daha hız vermektedir.

Toki Ekonomik Fiyatla Ev Sahibi Yapıyor

Türkiye’nin 81 ilinde kar amacı gütmeden, vatandaşların konut sahibi olmasını, bunlara sahip olurken her bütçeye, uygun peşinat ve ödenebilir düşük taksitli ve uzun vade imkânlarıyla dar gelirli vatandaşlarımıza umut oluyor. Bu sebeplerle borçlarının daha rahat bitmesine imkân verecek indirim kampanyaları düzenleyerek kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylıklar sayesinde sadece geçtiğimiz yıl  % 22 oranında uygulanan indirim kampanyasıyla 13 bin 175 kişi iş ve ev yerlerinin tapusuna kavuşmuştur.

Borçların % 61”i sadece kendi kişisel birikimleriyle kapatılmış olup banka kredisi bile kullanmaya ihtiyaç duyulmamıştır. İnsanı merkez alana bir anlayış çerçevesinde hızlı şekilde gelişen kentsel dönüşüm projeleri hem daha güvenli hem de son derece elit yaşam çevreleri oluşturmaya çalışıyor. Uzun bir süredir toplu yaşam alanları ile ilgili olarak devam eden çalışmalar ışığında vatandaşlar kolay konut sahibi olabilme imkânı buldu.

TOKİ Kars Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

 • Kars (il merkezi)
 • Akyaka
 • Arpaçay
 • Digor
 • Kağızman
 • Sarıkamış
 • Selim
 • Susuz

KARS TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

KARS TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

E-DEVLET KARS TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

 

Yorum Yap