TOKİ Daire Fiyatları Ne Kadardır 2022?

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenler aylık gelirlerini aşmayacak ödemeler için dairelerin fiyatlarını merak ediyor. Boyutlarına göre ve konforlu yapılarına göre daire fiyatlarında değişmeler yaşanabiliyor.

2+1 veya 3+1 ölçülerine sahip olan projelerde sadece bu detay fiyatların belirlenmesine yardım etmiyor. Çünkü oda sayısına göre hesaplama yapmak metrekare başına düşük olan dairelerin yüksek fiyata satılmasına neden olacaktır. Daire fiyatlarının belirlenmesinde ilk olarak bakılan nokta dairenin metrekaresi olacaktır.

Projenin yapıldığı ile bakılarak da fiyatlarda değişimler yaşanıyor. Ülkemizde hali hazırda devam eden projeler içerisinde ki en ucuz daire 66 bin TL fiyat ile sunuluyor. Tabi bu durum çok az seçenek için sunuluyor. Ortalama daire fiyatları 120 bin TL ile 160 bin TL arasında değişim gösteriyor.

Metrekaresi, inşaatın yapıldığı alan ve gelişim süreci göz önüne alınarak fiyatlar belirleniyor. Bu konuda sadece kendi bulunduğunuz şehirdeki projelere dahil olabileceğiniz için bir karar vermenin çok da mümkün olmayacaktır.

TOKİ’nin Hangi İlde Daire Fiyatları ve Sayıları Ne Kadardır?

TOKİ, neredeyse her il ve ilçemizde çok sayıda konut projesi yapıyor. Bunlardan bazıları tamamlanarak ev sahibi olmak isteyenlere teslim edildi. Bazıları ile daha proje halinde diyebiliriz. Şuan için inşası devam eden 36 farklı ilde çok sayıda konut projesi bulunuyor.

75 ile 85 metre kare arasında değişen 2+1 daireler ortalama 120 bin TL’ye satılacaktır. 3+1 konutlar 128 metrekare ile 110 metrekare arasında mesafeye sahiptir. Ortalama fiyatlar 170 bin TL olarak satışa sunulacaktır. 50 bin konutun bu projeye dahil olması ile bazı illerde sayı adeti çok yüksek olacaktır.

  • İstanbul – 6.300 adet
  • Ankara – 2.934 adet
  • İzmir – 2.500 adet
  • Adana – 2.200 adet

4 büyük şehir projenin dörtte birlik kısmına ev sahibi yapıyor. Diğer projeler ise ülkemizde ki farklı ile ve ilçelerde yapılacak şekilde ayrılıyor. Afyon, Balıkesir, Burdur, Hatay, Kastamonu, Kahramanmaraş, Kırşehir, Ordu, Niğde, Sakarya, Samsun, Osmaniye, Gümüşhane, Sinop, Sivas ve Zonguldak illerimizde çeşitli sayılara sahip projeler ya devam ediyor ya da projenin başlanması bekleniyor.

TOKİ TAHMİNİ KONUT FİYAT TABLOSU (GÜNCELLİK 2019)

TOKİ Daire Fiyatları Ne Kadardır 2022?

  • Yukarıdaki tabloda yer alan fiyatlar tahmini ortalama konut satış bedelleridir. Yeterli talep sağlandığı takdirde, yapılan ihale sonucunda ihale bedeline göre her bir konut için ayrı ayrı hesaplanarak belirlenecek şerefiyeli konut satış fiyatları üzerinden hak sahipleri ile gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanacaktır.
  • Tahmini ortalama konut satış fiyatları ile yapılan ihale sonucunda onaylanan ihale bedeli üzerinden hesaplanan şerefiyeli konut satış fiyatları arasında +/- fiyat farkı oluşması halinde, konut hak sahiplerini bilgilendirerek, kesin konut satış fiyatları üzerinden konut alıcıları ile satış sözleşmesi imzalatılacaktır. İhale sonucu oluşacak maliyetler sonucu konut fiyatlarında artış/azalış ve projelendirme aşamasında konut tip ve m2 lerde değişiklik yapılabilir.
  • Ortalama tahmini konut satış bedellerine KDV vb. vergiler ile Banka Komisyonu (BSMV ile birlikte) dahil edilmemiştir. Bu tutarlar alıcıya aittir.
  • 2+1 tipi konutlar için, Toki başvuru bedeli olarak, ilçe/belde nüfusu 15000’in altında olan yerlerde ₺2.000, ilçe/belde nüfusu 15001-40000 arasında olan yerlerde ₺4.000 alınacaktır. Sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin % 12’si peşin 180 ay (15 yıl) vadeli alternatif ile satılacaktır. (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar peşinat olarak alınacaktır.) Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılacaktır. İlk taksit ödemesi konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle yapılacaktır.
  • 3+1 tipi konutlar için, Başvuru bedeli olarak, ilçe/belde nüfusu 15000’in altında olan yerlerde ₺4.000, ilçe/belde nüfusu 15001-40000 arasında olan yerlerde ₺6.000 alınacaktır. Sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin % 10’u peşin 96 ay (8 yıl) vadeli, %15 peşin 108 ay (9 yıl) vadeli veya %25 peşin 120 ay (10 yıl) vadeli alternatifler ile satılacaktır. (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar peşinat olarak alınacaktır.) Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranında artırılacaktır. İlk taksit ödemesi sözleşme imzalama tarihini takip eden 4.ay itibariyle başlatılacaktır.

Not: Yukarıda bulunan konut tip, m2 ve fiyatları örnek olup TOKİ bu bilgilerde değişiklik yapabilir.

Yorum Yap