TOKİ Daire Fiyatları Ne Kadardır?

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenler aylık gelirlerini aşmayacak ödemeler için dairelerin fiyatlarını merak ediyor. Boyutlarına göre ve konforlu yapılarına göre daire fiyatlarında değişmeler yaşanabiliyor.

2+1 veya 3+1 ölçülerine sahip olan projelerde sadece bu detay fiyatların belirlenmesine yardım etmiyor. Çünkü oda sayısına göre hesaplama yapmak metrekare başına düşük olan dairelerin yüksek fiyata satılmasına neden olacaktır. Daire fiyatlarının belirlenmesinde ilk olarak bakılan nokta dairenin metrekaresi olacaktır.

Projenin yapıldığı ile bakılarak da fiyatlarda değişimler yaşanıyor. Ülkemizde hali hazırda devam eden projeler içerisinde ki en ucuz daire 66 bin TL fiyat ile sunuluyor. Tabi bu durum çok az seçenek için sunuluyor. Ortalama daire fiyatları 120 bin TL ile 160 bin TL arasında değişim gösteriyor.

Metrekaresi, inşaatın yapıldığı alan ve gelişim süreci göz önüne alınarak fiyatlar belirleniyor. Bu konuda sadece kendi bulunduğunuz şehirdeki projelere dahil olabileceğiniz için bir karar vermenin çok da mümkün olmayacaktır.

TOKİ’nin Hangi İlde Daire Fiyatları ve Sayıları Ne Kadardır?

TOKİ, neredeyse her il ve ilçemizde çok sayıda konut projesi yapıyor. Bunlardan bazıları tamamlanarak ev sahibi olmak isteyenlere teslim edildi. Bazıları ile daha proje halinde diyebiliriz. Şuan için inşası devam eden 36 farklı ilde çok sayıda konut projesi bulunuyor.

75 ile 85 metre kare arasında değişen 2+1 daireler ortalama 120 bin TL’ye satılacaktır. 3+1 konutlar 128 metrekare ile 110 metrekare arasında mesafeye sahiptir. Ortalama fiyatlar 170 bin TL olarak satışa sunulacaktır. 50 bin konutun bu projeye dahil olması ile bazı illerde sayı adeti çok yüksek olacaktır.

İstanbul – 6.300 adet
Ankara – 2.934 adet
İzmir – 2.500 adet
Adana – 2.200 adet

4 büyük şehir projenin dörtte birlik kısmına ev sahibi yapıyor. Diğer projeler ise ülkemizde ki farklı ile ve ilçelerde yapılacak şekilde ayrılıyor. Afyon, Balıkesir, Burdur, Hatay, Kastamonu, Kahramanmaraş, Kırşehir, Ordu, Niğde, Sakarya, Samsun, Osmaniye, Gümüşhane, Sinop, Sivas ve Zonguldak illerimizde çeşitli sayılara sahip projeler ya devam ediyor ya da projenin başlanması bekleniyor.