Kuveyt Türk Faizsiz Ev Alma Kredisi – Katılım Bankaları Devlet Destekli Konut Hesabı

Kuveyt Türk Faizsiz Ev Alma

Kuveyt Türk, Konut Finansmanı seçeneğiyle hayallerinizdeki eve faizsiz ve kolay bir şekilde sahibi olabileceğiniz bir fırsat sunuyor. Artık ev sahibi olma hayalinizi ertelemeyin!

Kuveyt Türk, İslami finans prensiplerine göre hareket eden bir banka olarak, müşterilerine faizsiz ev sahibi olma imkanı sunan “Konut Hesabı” sistemini uygulamaktadır. Bu sistem, müşterilerin belirli bir süre boyunca sistemde biriktirecekleri para ile faizsiz ev satın alabilmelerini sağlamaktadır. Müşteriler, bu süre boyunca aylık belirli bir tutarda birikim yapmakta ve belirlenen sürenin sonunda birikimlerini ev satın almak için kullanabilmektedirler.

Sistemde, müşterilerin birikimlerine banka tarafından herhangi bir faiz işletilmemektedir. Bunun yerine, müşterilerin birikimleri, bankanın finansal araçlar kullanarak yatırım yapmasıyla değerlendirilmekte ve kar elde edilmesi hedeflenmektedir. Kar, müşterilere birikimlerine göre paylaştırılmaktadır. Kuveyt Türk’ün faizsiz ev sistemi, müşterilerine faizsiz bir şekilde ev sahibi olma imkanı sunarken, İslami finans prensiplerine uygun hareket etme felsefesiyle de örtüşmektedir.

Kuveyt Türk Faizsiz Ev Alma

Katılım Bankaları ile Nasıl Ev Alınır?

Katılım bankaları, İslami prensiplere göre faizsiz finansman hizmeti veren bankalardır. Bu bankaların konut finansmanı ürünleri de faizsiz ve kar paylaşımı esasına dayalıdır. Katılım bankaları aracılığıyla faizsiz ev almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Öncelikle bir katılım bankasına başvurmanız gerekiyor. Başvuru sırasında gerekli belgeleri hazırlayarak bankanın talep ettiği evrakları tamamlamanız gerekiyor.
 2. Banka, başvurunuzu değerlendirecek ve gelir durumunuz, ödeme geçmişiniz, kredi notunuz gibi faktörlere göre konut finansmanı için uygun olup olmadığınızı belirleyecek.
 3. Konut finansmanı için uygun olduğunuz takdirde, banka size finansman tutarını, geri ödeme planını ve faizsiz kar paylaşımı esaslarını bildirecek.
 4. Eğer teklif kabul edilirse, banka size sözleşme imzalama ve gerekli teminatları yatırma gibi şartlar koşabilir.
 5. Sözleşme imzalandıktan sonra banka, sizin adınıza konutu satın alır ve konutun tapusunu size devreder.
 6. Konutun tapusu size devredildikten sonra, banka ile yapılan anlaşmaya uygun olarak geri ödemelerinizi yapmaya başlarsınız. Geri ödeme süresi, anlaşmaya göre değişebilir.

Katılım bankaları, faizsiz ev alımı için finansman sağlama konusunda birçok farklı ürün sunarlar. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza ve ödeme gücünüze en uygun konut finansmanı ürününü seçmek için bankaların web sitelerini inceleyebilir, müşteri hizmetleriyle görüşebilir veya banka şubelerine başvurabilirsiniz.

Kuveyt Türk Konut Hesabı Nedir?

Kuveyt Türk, sadece Türk Lirası cinsinden açılan ve asgari 3 yıllık vade süresiyle faizsiz Konut Hesabı seçeneği sunmaktadır. Konut Hesabı her yıl kar payı kazanır ve ödeme periyodu aylık veya 3 aylık olarak belirlenebilir. Aylık ödemeler 1.576,31 TL – 15.763,15 TL arasında değişirken, 3 aylık ödemeler ise 4.728,94 TL – 47.289,47 TL arasındadır. Hesap açılışında, bir defaya mahsus olmak üzere 189.156,92 TL’ye kadar para yatırılabilmektedir.

Aylık ödemeli hesaplarda, düzenli ödemeler bir yıl boyunca maksimum 3 kez aksatılabilirken, 3 aylık ödemeli hesaplarda ise sadece bir kez ödeme aksatma hakkı tanınır. Bir yıl içinde en fazla iki kez para çekme hakkı verilir ve bir müşteri birden fazla Konut Hesabı açamaz. Ayrıca, Konut Hesabı ortak hesap olarak açılamaz.

Kuveyt Türk Konut Hesabı, 95/5 kar paylaşım oranı ile yüksek getiri avantajı sunmaktadır. Cari hesap veya Sağlam Kart kredi kartından talimat verilerek de işlem yapılabilen Konut Hesabı, ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir seçenektir.

Konut Hesabı Devlet Katkısından Nasıl Yararlanabilirim?

Devlet katkısından yararlanmak isteyen katılımcılar için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Türk vatandaşı olmak
 • 07/04/2015 tarihinden sonra hiçbir şekilde tamamen kendi adına kayıtlı konut sahibi olmamak
 • Bu tarihten itibaren başka bir konut edinmemiş olmak
 • En az 3 yıl boyunca belirtilen şekilde ödeme yapmak
 • Konut Hesap Yönetmeliği’ndeki ödeme koşullarını ihlal etmemek

bulunuyor. Devlet katkısı hesaplanırken, katılımcının konut edinim tarihinde birikimleri esas alınır.

Kuveyt Türk Konut Hesabı Açma

Bu program Türk vatandaşlarının, yurtiçinde tamamı kendilerine ait ilk konutlarını satın almalarını desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. Tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırabilirler, ancak Türk vatandaşlığından izinle çıkarılan Mavi Kart sahipleri bu programa dahil edilmemiştir. Konut hesabı Türkiye’deki bankaların yurtiçi şubelerinde açılmalıdır ve en az 3 yıl boyunca açık kalmalıdır. Hesap her yıl yenilenecek ve kar payı alacaktır. Devlet katkısı sadece tek bir konut hesabı için verileceğinden, katılımcılar yalnızca bir hesap açabilirler. Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya konut nitelikli müstakil tapu sahipleri bu programa dahil edilemezler. Banka, başvuru sahibinin herhangi bir engelinin olup olmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden kontrol eder.

Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde belirlenen bir üst sınırı aşan miktar yatırılabilir, ancak bu tutar 62.298,36 TL’yi aşamaz. Katılımcılar, konut hesabına asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmak zorundadırlar ve bu ödemeler limitler dahilinde gerçekleştirilmelidir. 3 yıl boyunca ödenmesi gereken tutarı toplu olarak yatırmak, limitleri aşmak anlamına gelir. Belirtilen üst ve alt limitlerin aşılmaması ve altına düşülmemesi şartıyla, istenilen tutarlarda hesaba para yatırılabilir. Ödeme planı, katılımcının talebi üzerine, hesabın her yıl dönümünde yeniden belirlenebilir. Konut hesabından yılda en fazla 2 kez para çekilebilir. Kalan bakiyenin, konut hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekir. Bu şart ihlal edildiğinde hesap, konut hesabı statüsünden çıkarılır ve devlet katkısı ödenmez.

Katılımcılar, aylık veya üç aylık ödeme planı seçebilirler. Aylık ödeme planı seçenler, bir yıl içinde en fazla 3 kez, üç aylık ödeme planı seçenler ise bir yıl içinde en fazla 1 kez hesaplarına para yatırmama hakkına sahiptirler. Ancak bu şartın ihlali durumunda devlet katkısı ödemesi hakkı kaybedilir.

Konut Hesabı Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Devlet katkısı için hesaplanacak tutar, katılımcının konut edinim tarihindeki birikimlerine dayanmaktadır. Hesaplanacak katkı tutarı, ödeme süresine bağlı olarak belirli yüzdelerle hesaplanır. Katılımcılar için devlet katkısı aşağıdaki şekildedir:

 • Düzenli ödeme süresi 36-47 ay arası olanlar için hesaptaki tutarın %15’i uygulanır. Ancak, katkı tutarı 26.995,96 TL’yi aşamaz.
 • Düzenli ödeme süresi 48-59 ay arası olanlar için hesaptaki tutarın %18’i uygulanır. Ancak, katkı tutarı 29.072,57 TL’yi aşamaz.
 • Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki tutarın %20’si uygulanır. Ancak, katkı tutarı 31.149,18 TL’yi aşamaz.

Konut Hesabı Devlet Katkısı Başvuru Süreci Nasıl?

Katılımcılar, konut edinim tarihinden itibaren altı ay içinde konut hesaplarının bulunduğu bankaya başvuruda bulunmalıdır. Banka, katılımcı bilgilerini Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden kontrol eder. Kat irtifakı tapusu olan konutlar ve konut nitelikli müstakil taşınmazlar için, banka Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden yapı kullanma izin belgesinin varlığını sorgular. Konutun yapı kullanma izin belgesi varsa, ancak Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinde bu bilgi yoksa, katılımcı bankaya yapı kullanma izin belgesinin bir kopyasını vermelidir.

Yorum Yap