Kira Öder Gibi Ev! Taksitle Ev Alma Nasıl Oluyor?

Kira Öder Gibi Ev! Taksitle Ev Alma Nasıl Oluyor?

Kira öder gibi ev sahibi olma hayali; birçok insan için geçerlidir. Ancak, günümüzün ekonomik şartlarında bu istek, hayal olmaktan öteye gidememektedir. Konut sektörünün Türkiye için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Ancak, 2018 yılında yaşanan dolar ve euro artış krizi, Türk lirasının değer kaybetmesi gibi sebeplerden dolayı konut sektörünün büyük yara aldığı söylenebilir.

Devlet, 2018 yılı içerisinde bu duruma el atarak bankaların sunduğu konut kredisi faiz oranlarının düşmesini sağlamıştır. Bu sayede, birçok kişi, konut kredisi çekerek ev sahibi olmaya devam etmiştir. Ancak, yine de herkesin kira öder gibi ev sahibi olma hayalini gerçekleştiremediği söylenebilir.

Kira Öder Gibi Ev Nasıl Alınır?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere kısa zaman önce müjdeli haber gelmiştir. Buna göre, ev almak isteyenler, kredi çekmeden metrekare bazında veya sertifikayla evin bir bölümünü alma hakkına sahip olmuşlardır. Bir başka deyişle, bankadan kredi çekmeden taksitle ev sahibi olmak mümkün hale gelecektir. Kira öder gibi ev sahibi olma yöntemlerine yenisi olarak eklenen sisteme Gayrimenkulde sertifikalı satış sistemi adı verilmektedir. Bu yöntem sayesinde esas olarak kentsel dönüşüm projelerinde ihtiyaç duyulan finansal desteğin sağlanması hedeflenmektedir. Devlet ve belediyeler, kentsel dönüşüm projelerini yaparken metrekare veya sertifika yöntemiyle isteyenlere evin bir bölümünü satışa sunacaktır. Evin satılmadan önceki değeri, metrekare bazında belirlenecektir.

Gayrimenkulde sertifikalı ve metrekare satışı; ev almak isteyen birçok kişi için kurtarıcı olacaktır. Bu yöntemi bir örnekle açıklamak mümkündür. Satın alınmak istenen evin metrekaresi 2 bin TL olarak belirlendiyse evi satın almak isteyen kişi, ne kadarlık metrekare değerinde yatırım yapmak istiyorsa o kadar metrekare alma hakkına sahip olmaktadır. Tüketicinin satın aldığı metrekare miktarı; kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan evin toplam metrekare miktarına denk geldiğinde tüketici, o metrekarede istediği bir evin kendisine ait olmasını sağlamaktadır. Sertifikalı satış sisteminde evin her odası için ayrı bir sertifika bulunmaktadır. Tüketici, aldığı tüm sertifikalar, bir daireye denk geldiğinde evi satın alma hakkı kazanmaktadır.

Kira öder gibi ev almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Finansal durumunuzu ve ev alma limitinizi belirleyin.
  • Kredi veya borçlarınızı kontrol edin ve gerekirse düzeltin.
  • Kredi skoru ve geçmişinizi kontrol edin ve gerekirse düzeltin.
  • Ev arama için bir gayrimenkul danışmanı veya bir gayrimenkul acentesi bulun.
  • Tercih ettiğiniz evi bulun ve fiyat teklifi yapın.
  • Evin değerini ve fiziksel durumunu değerlendirmek için bir mühendis veya uzman tarafından incelenmesi için bir talep yapın.
  • Kredi başvurusu yapın ve mümkün olan en iyi taksit planını bulun.
  • Ev satın alma sözleşmesini imzalayın ve evinizi taksitlerle ödeyin.

Not: Bu adımlar, yerel yasalar ve prosedürlere göre farklılık gösterebilir. Finansal durumunuz ve ev alma amaçlarınız dikkate alınarak, uygun bir gayrimenkul danışmanı veya müşavir ile danışmanız önerilir.

Emlak GYO Kampanyaları ile Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için bir diğer alternatif Emlak GYO kampanyaları olarak bilinmektedir. Emlak GYO; en düşük faiz oranlarıyla kredi sunan bankalardan dahi düşük faiz ve uygun vade oranlarına sahiptir. Emlak GYO; 2019 yılı itibariyle sıfır faizli ve 60 ay vadeli seçeneğiyle ev sahibi olmak isteyenlere büyük bir fırsat sunmaktadır. Emlak GYO kampanyaları sayesinde 2+1 veya 3+1 evlere taksit ödeyerek sahip olunmaktadır. Emlak GYO’nun düşük faizli ve aylık eşit miktardaki taksitleri bulunmaktadır.

Konut Kredisi Sayesinde Ev Sahibi Olma

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için oldukça uygun konut kredileri bulunmaktadır. Günümüzde her bankanın sunduğu konut kredileri, genel olarak maksimum 120 ay vadeli sunulmaktadır. Ancak, Şekerbank, bu konuda farklı bir kampanya başlatmıştır. Şekerbank; 30 yıl vadeli konut kredisi sunmaktadır. Şeker Finans; Türkiye’nin en uzun vadeli konut kredisi seçeneğine sahiptir. Bunun yanı sıra, isteyenler için 15 veya 20 yıl vadeli kredi kullanmak mümkün olmaktadır. Şeker Finans’ın Fırsat Konut Kredisi kampanyası olarak sunduğu bu kredi; 10 bin TL ile bir milyon 900 bin TL arasında alınmaktadır. Örneğin, 300 bin TL konut kredisi alan birine aylık %2,15 faiz oranı uygulanmaktadır. Şeker Finans’ın sitesinden bu krediye başvuru yapılabilir.

 

Yorum Yap