En Uygun Ev Kredisi Nereden Alınır? Konut Kredisi Hangi Banka Veriyor?

En Uygun Ev Kredisi Nereden Alınır? Konut Kredisi Hangi Banka Veriyor?

En uygun ev kredisi çekebilirsiniz. Fakat bir takım şartları sağlamanız gerekiyor. En uygun ev kredisi nereden alınır, hangi bankada gibi soruların yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank Sarı Panjur Ev kredileri hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz. Konut kredisi; bankalar tarafından ev satın almak isteyen tüketicilere sunulan bir kredi şeklidir. Ev kredisinin birtakım şartlar sağlandığı takdirde alınması mümkündür. İlk olarak, ev kredisi almak isteyen bir tüketicinin yüksek bir kredi notuna sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra, konut kredisi, satın alınmak istenilen konutun ekspertiz değerinin %80’i oranında verilmektedir. Bu oran, birçok banka için geçerlidir. Konut kredisi verilirken bankaların belirli bir faiz oranı uygulaması söz konusudur.

Bunun yanı sıra, her bankaya özel olmak üzere vade seçenekleri bulunmaktadır. Bu noktada, ev kredisi almak isteyenlerin en uygun faiz oranları ve vade seçeneklerini sunan bankayı tercih etmesi gerekir. En uygun ev kredisi, birçok faktörün değerlendirilmesi sonucu belirlenebilir. Bunlar arasında kredi skoru, aylık gelir, kredi tarihi ve geçmişi, mevcut borçlar, evin fiyatı, faiz oranları gibi faktörler bulunabilir.

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır

En uygun ev kredisi almak için şu adımlar takip edilebilir:

  1. Kredi skorunuzu kontrol edin: Bankalar kredi skorunuza dayanarak size kredi verme kararı verir. Kredi skorunuzun yüksek olması, daha düşük faiz oranlarına ve daha iyi kredi koşullarına sahip olmanıza yardımcı olabilir.
  2. Faiz oranlarını karşılaştırın: Farklı bankalar farklı faiz oranları sunabilir. İnternet üzerinden ev kredisi karşılaştırma siteleri kullanarak farklı bankaların faiz oranlarını kolayca karşılaştırabilirsiniz.
  3. Bankalar ile iletişime geçin: En uygun ev kredisini almak için bankalar ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Bankalar size kredi için gerekli olan tüm belgeleri ve bilgileri verebilir ve kredi koşulları hakkında danışmanlık yapabilir.
  4. Kredi şartlarını ve kosullarını ayrıntılı olarak okuyun: Kredi şartları ve kosulları hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan kredi kabul etmeyin. Tüm şartlar ve kosulları anladıktan sonra, krediyi kabul edin veya etmeyin.

Bu adımları izleyerek en uygun ev kredisini bulmanız daha kolay hale gelebilir.

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır

En Uygun Ev Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Ev Kredisi

Ziraat Bankası’nda birden çok konut kredisi seçeneği bulunmaktadır. Konut kredisi, enflasyona endeksli konut kredisi, ortak konut kredisi, arsa kredisi gibi seçenekler yer almaktadır. Konut kredisi almak isteyenler için 120 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Kredi alınan gayrimenkulun ipotek olarak alınması söz konusudur. 300 bin TL tutarında konut kredisi almak isteyen ve bu krediyi 120 ay vadeli olacak şekilde ödemeyi planlayan tüketiciye uygulanacak aylık faiz oranı; %1,69 olarak belirlenmiştir. 2019 Temmuz itibariyle geçerli olan bu faiz oranı sayesinde tüketicinin aylık taksit tutarı; 5.853,47 TL olacaktır. Ziraat Bankası ev kredisi başvurusu, birçok kanal üzerinden yapılabilir.

İş Bankası Ev Kredisi

Türkiye İş Bankası’nda ev kredisi; hayat sigortalı ve hayat sigortasız olmak üzere iki farklı şekilde verilmektedir. 300 bin tutarında ev kredisi çekmek isteyen birisi, 120 ay vade karşılığında kredi geri ödemesini yapmak istediğinde kendisine aylık %1,72 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu noktada, tüketicinin ödeyeceği aylık taksit tutarı; 5.925,54 TL olacaktır. İş Bankası’nda istenildiği takdirde ev kredisi taksitlerinin ertelenmesi söz konusu olabilir. 2,3,4,5,6 ay erteleme seçenekleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, taksit ödeme sıklığı; aylık, iki ayda bir veya üç ayda bir olmak üzere yapılabilir. Bunun yanı sıra, Türkiye İş Bankası’nda tüketicinin evini satarak yeni bir ev alması için verilen konut kredisi de bulunmaktadır.

Akbank Ev Kredisi

Akbank ev kredisi; bilhassa farklı ödeme seçenekleriyle dikkat çekmektedir. İndirimli, sabit faizli, ara ödemeli, peşinatsız, artan ödemeli, dönemsel ödemeli, balon ödemeli, yeni evim, kentsel dönüşüm gibi farklı ev kredisi alternatifleri bulunmaktadır. 300 bin TL tutarında ev kredisi almak isteyen ve 120 ay vade seçeneğini kullanmayı planlayan bir tüketiciye aylık %1,7315 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu bağlamda, Akbank ev kredisi almak isteyenlerin aylık taksit tutarı; 5.901,48 TL olacaktır. Akbank konut kredisi; 23 ile 65 yaş arasındakilere verilmektedir. Kişinin finansal açıdan herhangi bir olumsuz durumunun olmaması gerekir.

Vakıfbank SarıPanjur Ev Kredisi

Vakıfbank; ev kredisi almak isteyenlere en uygun faiz oranlarını sunan bankaların başında gelmektedir. Vakıfbank’tan ev kredisi almak isteyenlerin 10 bin TL’den başlayarak 1.5 milyon TL’ye kadar kredi alma şansları vardır. Bunun yanı sıra, üç aydan başlayan vade seçenekleri 120 aya kadar uzanmaktadır. Üç ile 60 ay arasında vade seçeneğini kullanarak ev kredisi almak isteyenlere aylık %1,55 faiz oranı uygulanmaktadır. 61 ile 120 ay arasında vade seçeneğini tercih edenlere ise aylık %1,59 faiz oranı uygulanmaktadır. Diğer bankalarla kıyaslandığında Vakıfbank’ın SarıPanjur ev kredisi kampanyasıyla ciddi bir faiz oranı avantajına sahip olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra, tüketicinin kredi notuna göre faiz oranının farklılık göstermesi mümkün olmaktadır. Bahsedilen faiz oranı; kredi notu 1800 ve üzeri olan tüketiciler için geçerlidir.

Ev Kredisi Çekebilir Miyim?

Evet, ev kredisi çekebilirsiniz. Ancak ev kredisi almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar arasında nakit gelir, çalışma durumu, kredi geçmişi ve maddi durum gibi faktörler bulunabilir. Bunların yanı sıra, ev kredisi vermeyi düşünen bankalar sizden evin değerini artıracak yapısal ve estetik değişiklikler yapılıp yapılmayacağı gibi sorular da sorabilir. Tüm bu faktörlere göre, banka size ev kredisi vermeye veya vermemeye karar verebilir. Eğer ev kredisi almak istiyorsanız, bankalarla temasa geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap