Ev Sahibi Olmak İstiyorum

Ev Sahibi Olmak

Hayal edilen bir mekanda yaşam sürdürmek her insanın arzu ettiği bir durumdur. Yaşam koşullarının ekonomik ölçüsü içerisinde parasal açıdan konut alabilecek insanlar satın almayı, parasal yeterliliği olmayanların kiralamayı tercih ettiği görülmektedir. Satın alma veya kiralama, barınmanın insanların tercihine bağlı olduğu gibi bu tercih isteğe bağlı değil zorunlu bir ihtiyaçtan doğmaktadır.

Ev Kredisi ile Konut Sahibi Olmak

Ekonomik koşulların zorlayıcılığı, gelirin giderlere orantısızlığı ve zorunlu olan barınma ihtiyacı tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde ev sahibi olmanın imkansız olduğu elbette ki düşünülebilir. Günümüz insanlarının bu ihtiyaçlarını fark etmeyen ve nakdi finans desteği sunan kuruluşlar olmasaydı insanların bu imkansızlık düşüncesinde haklı olduğu söylenebilirdi.

Ancak barınma ihtiyacının giderilmesi için ev kredisi ile konut sahibi olmak birçok kuruluş aracılığıyla mevcut imkanlar dahilinde ev sahibi olmak mümkün. Konut sahibi olmak, konut ihtiyacını bu açıdan giderse de her konutun istenilen özelliklere sahip olduğu söylenemez. Bu nedenle alınacak konutun hayal edilen, istenilen özelliklere sahip olması bu sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik önem taşır.

Sahibinden Satılık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut ihtiyacı olanlar bazen aracı konut kuruluşlarından bazen de ev sahibinden konut satın almak isteyebilir.

Konut alımında sahibinden satılık ev alınırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • İhtiyaca uygun genişlikte olması
  • Konumunun istenilen yerde olması
  • Emlak piyasa değerinde olması
  • Ulaşımının kolay olması
  • Isıtma, soğutma ve diğer konfor detaylarını barındırması özelliklerini göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bu detaylar alınacak her konutun istenilen düzeyde olması açısından büyük önem taşır. Bütçesi yeterli olmayan ya da hiç bütçesi olmayanların konut değerinde nakdi olmadığı için satın alamamaktadır. Ancak bankaların konutlara yönelik tüketicilere sunduğu kredi ürünleriyle ev sahibi olunabilmektedir.

Konut kredisi, bankaların ev almak isteyen tüketicilere ön ödeme yapmadan almak istenilen komutun %80’ine kadar nakit desteği sunmaktadır. Bankalarım alınacak konutun %80 ine kadar kredi sunması ekspertiz değerine göre belirlenmektedir. Geri kalan %20’lik tutarı aynı bankadan ihtiyaç kredisi ürünüyle tamamlanabilir.

Kiralık Ev mi? Konut Kredisi ile Ev sahibi Olmak mı?

Konut alım gücü olmayan ancak barınma ihtiyacı için içinde barınılan eve ödenen kira bedeli, tüketicinin içinden çıkılamaz ve bir kısır döngü ile komut sahibi olmamasına neden olmaktadır. Kirayla oturulan eve kiralık ev mi? konut kredisi ile ev sahibi olmak mı? Kira bedelini konut kredisine vererek hem sahibi olunan evde oturma hem de bir süre sonra sahibi olunan sahibi olunan evin varlığını ortaya koyacaktır.

Konut kredisi bu nedenle kira ödemeye kıyasla çok daha avantajlıdır. Konut kredisi en yakın banka şubesine uğramak başvuru yapmak ve sonrasında ev sahibi olmak, hepsi bu kadar basit. Yetersiz bütçe nedeniyle uzun yıllar boyunca süren kiracılık sorunu, böylelikle çözüme kavuşturulmuş olacaktır.

Yorum Yap