Birikimli Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Birikimli Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Birikimli hayat sigortası, sigorta şirketleri tarafından sunulan ve birikim yapmak isteyen kişiler için tasarlanmış bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde, belirli bir prim ödemesi karşılığında birikim hesabı oluşturulur ve bu hesaba düzenli olarak ödeme yapılır. Prim ödemeleri sona erdiğinde veya sigorta dönemi sona erdiğinde, birikim hesabındaki para çekilebilir veya belirtilen bir süre boyunca düzenli ödemeler olarak geri alınabilen Birikimli hayat sigortası nedir merak edilenleri aktarıyoruz…

Birikimli hayat sigortası, hem ölüm riskine karşı koruma sağlar hem de birikim yapmak isteyenler için bir yatırım aracıdır. Prim ödemeleri, belirli bir sigorta dönemi boyunca düzenli olarak ödenir ve sigorta dönemi sonunda birikim hesabındaki para çekilebilir veya düzenli ödemeler şeklinde geri alınabilen Birikimli hayat sigortası caiz mi? Gelir vergisinden düşülür mü gibi merak edilen sorular var.

Birikimli hayat sigortası, uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve yatırım getirisi düşük riskli bir seviyede olduğundan dolayı, diğer yatırım araçlarına kıyasla daha az getiri sağlayabilir. Ancak, uzun vadede birikim yapmak isteyenler için düzenli birikim yapmak ve koruma sağlamak için bir seçenek olabilir. Birikimli hayat sigortası yapan firmalar ve ürün hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz…

Birikimli Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Birikimli hayat sigortası caiz mi?

Birikimli hayat sigortası caiz olup olmadığına dini açıdan bakacak olursak, İslam dini açısından hayat sigortası kavramı tartışmalıdır. Bazı İslam alimleri hayat sigortasını caiz görürken bazıları haram kabul etmektedir.

Ancak birikimli hayat sigortası konusunda genellikle İslam alimleri tarafından caiz olarak değerlendirilir. Çünkü bu tür sigortalar genellikle ölüm riskine karşı maddi bir güvence sağlamak amacıyla alınır ve faiz unsuru bulunmaz.

Ancak yine de kesin bir cevap vermek için, din konusunda uzman bir kaynaktan ya da ilgili dini kurumdan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Birikimli hayat sigortası gelir vergisinden düşülür mü?

Birikimli hayat sigortası primleri, vergiye tabi gelirinizi azaltmak için vergi matrahından düşülebilir. Buna göre, ödediğiniz primlerin belirli bir kısmı yıllık gelir vergisi beyannamesinde gider olarak yazılabilir. Ancak, bu kapsamda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Örneğin, primlerin belli bir yüzdesi, gelir vergisi matrahının yüzde 10’unu aşamaz ve belirli bir üst sınırı vardır. Ayrıca, vergi indirimi alabilmeniz için sigortanın belli bir süre boyunca devam etmesi gereklidir. Bu nedenle, vergi avantajlarından yararlanmak için sigorta şirketinizle görüşmeniz ve vergi kanunlarına uygun olarak hareket etmeniz önerilir.

Bireysel Emeklilik mi birikimli hayat sigortası mı?

Bireysel Emeklilik (BES) ve birikimli hayat sigortası her ikisi de uzun vadeli tasarruf yapmak isteyen kişiler için seçenekler arasında yer alır. Ancak iki ürünün farklı özellikleri vardır.

BES, emeklilik döneminde gelir elde etmek için tasarruf etmek amacıyla kurulan bir sistemdir. Bireysel emeklilik şirketleri tarafından sunulur ve devlet tarafından teşvik edilir. Bireysel emeklilikte birikimlerinizin bir kısmı devlet tarafından vergi avantajı ile desteklenir. Bireysel emeklilikte yapılan tasarruflar vergi matrahından düşülebilir.

Birikimli hayat sigortası ise hayat sigortası ile birleştirilen bir tasarruf aracıdır. Poliçe sahibi, poliçe süresince prim öder ve poliçe süresi sonunda birikimlerine faiz getirisi kazanarak ulaşabilir. Birikimli hayat sigortası tasarrufları vergi matrahından düşürülemez.

Hangi ürünün size uygun olduğu, finansal hedeflerinize, risk toleransınıza ve önceliklerinize bağlıdır. Uzman bir finansal danışmanla görüşerek size en uygun seçeneği belirlemeniz önerilir.

Birikimli hayat sigortası yapan firmalar

Birikimli hayat sigortası yapan bazı firmalar şunlardır:

  1. Allianz Yaşam ve Emeklilik
  2. Anadolu Hayat Emeklilik
  3. Axa Hayat ve Emeklilik
  4. AvivaSA Emeklilik ve Hayat
  5. Güneş Sigorta
  6. Mapfre Genel Sigorta
  7. NN Hayat ve Emeklilik
  8. Türkiye İş Bankası Emeklilik ve Hayat
  9. Vakıf Emeklilik
  10. Zurich Sigorta

Birikimli hayat sigortası yapan daha birçok sigorta şirketi bulunmaktadır.

Yorum Yap