TOKİ Karabük

TOKİ Karabük

Düşük gelirler ile yaşamanın ekonomik ve sosyolojik açıdan birçok zorluğu vardır. Birey her zaman her istediğini yapamaz ve istediği her şeye sahip olamaz. Her daim kısıtlı harcama yapması gerekir. Birey bu durumda bir ekonomist gibi hanenin bütçesini kontrol etmek zorundadır. Bütçeyi daraltmanın en iyi yolu ise daha düşük bütçeli bir eve çıkmaktır. Ülkemizde yaşayan çoğu insanın yaptığı bu eylem,  onları ortak bir sorunda birleştirir. Bu sorun kiracılık sorunudur. İnsanlar kiralayacak ev bulmakta güçlük çekerler. Ya bulanan evin durumu kötüdür, ya yeri sapadır, ya kirası pahalıdır ya da sıkıntılı ev sahibi, komşu vardır. Bazen bütün sorunlar aynı evde bulunur. Fakat asıl insanı üzen ise, bütün ay boyunca alın terini döküp kazandığı paranın büyük bir kısmının kiraya gitmesidir. Kirada oturan her insan bu durumdan kurtulup kendi evinin sahibi olmak ister.

TOKİ ise ev alamamış geliri düşük aileler için bir umut yaratmaya devam etmektedir. 2020 yılı için Türkiye genelinde 100.000 konut yapmaktadır. Bu konutlardan nasibini Karabük kenti de almıştır. Karabük’e yapılacak olan TOKİ konutlarına nasıl, ne zaman ve hangi koşullarda başvuru yapılacağından aşağıda ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Karabük TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvuru yapmak için belirlenen tarihler vardır. 16 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında başvurulmalıdır. Karabük’te yetkili Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine başvuracak kişi adına başvuru ücreti yatırılmalıdır. Başvuru ücreti ise alınmak istenen evin koşullarına göre değişmektedir. 2+1 ev kurasına katılmak için 500 TL, 3+1 ev kurasına katılmak için ise 1000 TL yatırılması gerekir.

Başvurular tamamlandıktan sonra halka açık bir alanda TOKİ kuraları çekilecek ve ihtiyaç sahipleri bilgilendirilecektir. Birey kurada evi almaya hak kazanır ise bir miktar peşinat ödemesi gerekmektedir. Bu peşinat ise aldığı evin toplam değerinin %10’u değerindedir. Peşinat sonrası ise kalan diğer meblağ toplamda 240 ay vade ile ödenmesi gerekmektedir. Ödenecek tutarlar evin koşullarına göre değişkenlik göstermektedir.

TOKİ Karabük Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

  • Eflani
  • Eskipazar
  • Merkez
  • Ovacık
  • Safranbolu
  • Yenice

Karabük TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ kuralarının yapıldığı her ilde başvuru şartları aynıdır. TOKİ evleri dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için yapılmaktadır. Bu yüzden TOKİ başvuran kişilerin gerçekte dar gelirli olup olmadığını belgelemesini ister. Bunun için başvuran kişinin eşinin, çocuklarının ve kendisinin üzerine kayıtlı bir emlak olamaması gerekmektedir. Aynı evde yaşayan aile bireylerinin toplam geliri en fazla 5.500 TL olmak zorundadır. Aile bireylerinin aldığı yol, gıda ve benzeri her yardım evin gelirine dahil edilir.

Her aileden en fazla 1 kişi başvuru yapabilmektedir. Başvuracak kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Şehit aileleri, yakınları ve %40 üzeri engeli bulunan şahıslar farklı olarak değerlendirilmektedir ve bu kuralların bazıları gazi, gazi ve şehit aileleri için geçerli değildir.

Yorum Yap