TOKİ Gümüşhane

TOKİ Gümüşhane

TOKİ Gümüşhane başvuru tarihleri belli oldu mu, kura çekilişleri ne zaman yapılacak? Gümüşhane’de hangi ilçelerde konut yapılacak? İşte TOKİ Gümüşhane sosyal konut projeleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Son dönemlerde Toki’ye yapılan başvurular son sürat devam ediyor. Toki alt gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmak için projelerine ağırlık vermeye başladı.  Bildiğiniz üzere Toki, Türkiye’nin dört bir yanından sosyal konutlar için başvurular alıyor. Geleneksel Türk kültürüne uygun inşa edilecek olan konutlara başvurular alınmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi asgari ücretle veya biraz daha üst bir gelirle çalışan dar gelirli vatandaşlar konut satın alamıyor. Ancak Toki dar gelirli vatandaşlara konut satın alma imkanı veriyor. Toki 2011 yılı için 500 bin konut inşası hedefliyordu ve bu hedef 2011 yılında tutturuldu. Şimdi ise Toki 2013 yılına kadar  700 bin konut daha inşa ederek 1,200,000 konut ulaşmayı hedefliyor. Toki yüksek kar marjları ile çalışan bir kurum değil bu sayede pek çok konutu çok daha düşük paralar ödeyerek satın alabiliyorsunuz ve dahası faizsiz denebilecek kadar düşük faizlerle kredi alabiliyor ve kolaylıkla bu kredileri ödeyebiliyorsunuz.

Toki 2023 yılına kadar, 250 bin sosyal konut inşaatı hedefliyor. Bu hedefin amacına ulaşabilmesi için 67 ilde hız kesmeden projeler devam ediyor. Dar gelirli vatandaşlar Toki’nin ”Sosyal Konut” projelerinden  2023 yılına kadar yararlanabilmeye devam edebilecekler.  Toki 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut inşaatı hedefiyle şuan ki envanterinin %80’inden fazlasını bu projeye yoğunlaştırmış durumda. 2023’e kadar milyonlarca insanı ev sahibi yapacak olan Toki, şimdiye kadar tam 3,5 milyon kişiyi ev sahibi yaptı.

Toki 2003 senesinden beri milyonlarca kişiye kapısını açtı. Dar gelirli insanlarında ev sahibi olmasının önünü açtı. Bildiğiniz gibi Toki’den önce dar gelirli vatandaşların çok büyük bir bölümü kirada kalıyorlardı. Kalan küçük kısım ise büyüklerinden kalan bir miras veya çok sıkı bir birikim ile elde edebiliyordu. Toki’nin gelmesiyle vatandaşlar modern evleri uygun fiyatlarla alabilme avantajını elde ettiler. Pek çok vatandaş o büyük evlerde ve modern evlerde yaşamanın bir hayal olduğunu veya çok büyük fedakarlık gerektirdiğini düşüyordu. Toki ile beraber ortada böyle bir sorun kalmadı. Vatandaşlarımız artık maaşlarının çok küçük bir kısmı ile modern ve geleneksel evlerden satın alabiliyorlar.

Önümüzdeki süreçlerde Toki, insan merkezli bir anlayış güderek, yeni konut projelerinin inşasına devam edecek. Geçtiğimiz yıl konutlarda yapılan %22’lik bir indirimle 13 bin 175 kişi ev ve iş yeri sahibi oldu. Alınan borçların  yarısından fazlası herhangi bir banka kredisi kullanılmadan ödendi.  Toki önümüzdeki 2023 yılına kadar toplam 1 milyon 200 bin konut inşası hedefliyor. Bu hedefin 700 bin konut inşası ile tutması mümkün olacak. Dar gelirli vatandaşlar Toki’den ayda 300-1000 TL taksitlerle ev sahibi olabilecek. Toki ile anlaşmalı bankalardan da yıllık yüzde 6 ile 12 arasında faizlerle alınan konut kredilerinin geri ödemeleri de artık kolay olacak. Toki konutlarını satın almak için aldığınız 100 bin TL’lik bir banka kredisinin 10 yıl vadedeki geri ödeme tutarı 160 bin TL ile 220 bin TL arasında olacak.

TOKİ Gümüşhane Hangi İlçelerden Başvuru Yapılabilir?

 • Kelkit
 • Köse
 • Kürtün
 • Merkez
 • Şiran
 • Torul

TOKİ GÜMÜŞHANE BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

TOKİ GÜMÜŞHANE BAŞVURU NASIL YAPILIR

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

E-DEVLET GÜMÜŞHANE TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvuru sahibi;

 • E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli’nin yatırılması gerekmektedir.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur…

Yorum Yap