Toki Evleri Nasıl? Özellikleri Neler?

TOKİ evleri özellikleri ve bilinmesi gerekenleri hakkında detaylara içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. Özellikle dar ve orta gelirli ailelerin uygun ödeme planları ve düşük taksit tutarları ile konut sahibi olmasına olanak sağlayan TOKİ evleri özellikleri ve başvuruları hakkında bilinmesi gerekenler…

Toki; Toplu Konut İdaresi olarak bilinmektedir. Toki; bilhassa dar ve orta gelirli ailelerin konut ihtiyacının karşılanması için devlet tarafından kurulmuş bir kurumdur. Toki; 1984 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından kurulmuştur. Ancak, Toki’nin ilk kurulduğu yıllarda mali sebeplerden dolayı istenilen sayıda konutun inşa edilmesi ve satılması mümkün olmamıştır.

Resmi rakamlara göre 2002 yılına dek Toki tarafından inşa edilen konut sayısı; 43.145’tir. Bu tarihten itibaren planlı kentleşme ve konut seferberliğinin başlamasıyla beraber Toki, ciddi anlamda bir atılım gerçekleştirmiştir. Aynı yıllarda, Toki’nin doğrudan başbakanlığa bağlanması söz konusu olmuştur. Toki; konut üretimine ek olarak üniversite, yurt, otel, cami ve stadyum gibi hizmetler de sunmaktadır.

Toki’nin Görevleri Nelerdir?

Asıl amacı, dar gelirli insanların ev sahibi olmasını sağlamak olan Toki’nin birçok görevi daha bulunmaktadır. Her türlü menkul kıymetler çıkarmak; bu görevlerin arasında bulunur. Toki; verdiği hizmetleri karşılamak adına yurt içi veya yurt dışından kredi alma hakkına sahiptir. Konutların finansmanı konusunda bankaların katılımını sağlayacak tedbirler almak ve gerektiği takdirde bankalara kredi vermek; Toki’nin görevleri arasında bulunmaktadır.

Toki; kalkınma planında öncelikli olarak gösterilen yerlerdeki konut projelerine destek vermektedir. Bunun yanı sıra, Toki’ye kanunlar aracılığıyla verilen birtakım görevler bulunmaktadır. Araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını sağlamak; Toki’nin görevleri arasında bulunmaktadır.

Toki Evlerinin Satılması

Toki ucuz evler nerede sorusunun cevabı herkes tarafından merak edilmektedir. Toki; 2019 yılı itibariyle Türkiye’nin birçok noktasında sosyal konut projesini hayata geçirmiştir. Bu bağlamda, konut satışları devam etmektedir. 2019 yılının ilk yarısında Toki tarafından 3020 konutun açık satış yöntemiyle satılacağı ilan edilmiştir. Toki evlerine başvuru sayısı, 2019 yılında ciddi anlamda artmaktadır. Toki’nin 2019 yılında açıkladığı 50 bin sosyal konut projesine 600 binden fazla başvuru yapılmıştır.

Başvuru döneminin bitmesinin ardından kura heyecanı ev almak isteyenleri sarmaktadır. Kura yöntemiyle evlerin satılmasının ardından boşta kalan evler için açık satış yöntemi uygulanmaktadır. Açık satış tarihleri, satılacak konutların niteliği ve fiyatları; Toki tarafından ilan edilmektedir.

Toki Evlerinin Özellikleri

Toki evlerinin teslim edilme süreci; projeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Toki evleri teslim edilirken konut kurası ve konut belirleme kurası beraber yapılmaktadır. Fakat, evlere yapılan başvuruların konut sayısından fazla olmadığı durumlarda kuraya gitmeye gerek kalmaz. Bu noktada, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre yapılmaktadır. Toki evleri inşa edilirken zeminin özellikleri incelenmektedir. Zemine en uygun konut tipinin hayata geçirilmesi söz konusudur.

Bilhassa, depreme dayanıklılık unsuru göz önünde tutulmaktadır. İnşaat sürecinde her zaman kalite ön planda tutulmaktadır. Bu bağlamda, Toki’nin tüm evlerinde hazır beton kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Toki evlerinin tamamında su ve ısı yalıtımı yapılması söz konusudur. İnşaatların her aşaması; Toki teknik personeli tarafından kontrol edilmektedir. Konutlar, yeşil alan ve sosyal çevre donanımıyla beraber sunulmaktadır.

Toki Evleri 2021

Toki’nin her yıl olduğu gibi 2021 yılında da birbirinden kaliteli projeleri bulunmaktadır. 2021 yılındaki konut projelerinin en kısa süre içerisinde tamamlanacağı bilgisi bizzat Toki tarafından açıklanmıştır. Toki evlerine 67 ilde başvuru yapılmıştır. 2+1 ve 3+1 olmak üzere konutların inşa edilmesi mümkün olacaktır.

2+1 konutların 75 ve 85 metrekare; 3+1 konutların ise 110 ve 128 metrekare büyüklüğünde inşa edilmesi planlanmaktadır. Toki evlerinde 180 aydan tutun da 240 aya kadar uzanan vade seçenekleri yer almaktadır. Toki evleri başvuru ücreti ise 500 ile bin lira arasında değişmektedir.

Yorum Yap