TOKİ Ankara Başvuru Nasıl Yapılır? TOKİ Ankara Sosyal Konut Projesi

TOKİ Ankara Başvuru Nasıl Yapılır? TOKİ Ankara Sosyal Konut Projesi

TOKİ Ankara, 2019 yılında başlatılan 50 bin sosyal konut kampanyası kapsamında, cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü olan 2023 yılına kadar 250 bin adet nitelikli konut hedefinin önemli bölümünde yer almakta. Günümüzde dünya genelinde hızı her geçen gün artan göçler ve bundan kaynaklanan plansız şehirleşme, şehirlerimizin yaşamış olduğu çok sayıda sıkıntının temelini oluşturmaktadır. TOKİ Ankara projesi ile bir nebze de olsa kente bu konuda rahat bir nefes almayı amaçlamıştır. Ankara Toki başvuru ve merak edilenler hakkında işte son detaylar…

TOKİ Ankara‘dan ev almak mümkündür. Ankara geniş bir yerleşim alanına sahiptir ve birçok farklı bölgede ve farklı büyüklüklerdeki evler bulunmaktadır. Hangi bölgede ve hangi tür bir ev aradığınıza bağlı olarak, farklı fiyat seçenekleri bulabilirsiniz. Ankara’da ev almak isteyenler için bankalardan veya gayrimenkul danışmanlarından yardım alabilirsiniz veya resmi web sitelerini ziyaret ederek ev fiyatlarını ve mevcut seçenekleri karşılaştırabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 1984 yılında kurulmuştur. Amacı sosyal konut üretimi olan bu kuruluş, dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılamayı hedeflemiştir. Fakat kurulduğu yıllarda mali kaynak yetersizliğinden dolayı, amaçlanan bu hizmet sağlanamamıştır. Daha sonraki yıllarda planlı kentleşmenin başlatılması ile TOKİ büyük bir başarıya imza atmıştır. Bunun ile beraber bu kurum, başbakanlığa bağlanmıştır.

Toplu Konut İdaresi ülkemizin farklı noktalarında olduğu gibi Ankara’da alt gelir grubuna dahil ailelere ev sahibi yapmak için çalışmalarına devam ediyor. 4500 TL’nin altında gelire sahip olan ve hiç ev sahibi olmamış ailelerin başvurabileceği bu evlere yönelik çalışmalar sürekli olarak güncellenerek devam ediyor.

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenler öncelikle belirlenen şartları sağlamalı ve ardından da başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru satış öncesinde kurum tarafından belirlenen bankalara yapılmalıdır. Başvuruların belirlenen süre zarfı içerisinde yapılması da önemlidir.

Ankara TOKİ Başvuruları Ne Zaman?

Ankara TOKİ başvuruları, ödeme koşulları ve tarih aralıkları resmi web site toki.gov.tr/ankara sayfasından duyurulacak ve yapılabilecek.

Türkiye genelinde, sosyal konuta olan ihtiyacın en yüksek olduğu bölgeleri belirlemek üzere çalışmalarını uygulayan idare, toplu konut yatırımları için uzun vadeli bir aksiyon planı oluşturmuştur. Bu çalışma neticesinde, genellikle yoksulluğun da getirmiş olduğu olumsuzluğun etkisiyle özel sektör yatırımlarının oldukça düşük olduğu Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine ağırlık verilmiştir. Gelecek dönemde ise TOKİ çalışmalarını İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Adana gibi çok sayıda göç alan büyük şehirlere ağırlık verecek şekilde planlamıştır. Bu kapsamda Ankara TOKİ başvuruları, resmi web sitesinden ve sosyal medya platformlarından takip edilebilecek.

Ankara TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Devlet anlayışını benimseyerek alt ve orta gelirli ve yoksul vatandaşları ev sahibi olmasını sağlayabilmek ve insanların yaşam standartlarını ve şartlarını üst seviyelere çıkarmak amacıyla 2003 yılında konut üretim seferberliği başlatıldı. 2003 yılından günümüze ülkemizin 61 ilinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın imzası olan çok sayıda proje hayata geçirildi. TOKİ’nin herhangi bir kârlılık amacı gütmeden hayata geçirdiği ve özellikle yatay mimari prensibi ile inşa edilen sosyal nitelikli konut projeleri, küçük taksit tutarlarıyla kira öder gibi uzun vadelerde kendi evinin sahibi olmak isteyen alt ve orta gelirli vatandaşların en büyük destekçisi olmuştur.

TOKİ tarafından Ankara başlatılan ve teslim edilecek olan projelere dahil olmak isteyenler başvurularını projelerin içerisinde belirlenen bankalara giderek yapmaları gerekmektedir. Başvuru ülke genelinde Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine gidilerek yapılmaktadır.

Ankara’da başlanan projeler içerisinde bulunduğu bölgeye göre başvuruların nereye yapılacağının bilgisi detaylı olarak verilmektedir. Bunun için TOKİ tarafından başlatılan projenin bulunduğu noktada ki ofise giderek bilgi alabilir veya TOKİ’ye ait müşteri hizmetlerini alarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Genellikle başvurular projenin bulunduğu ilçe sınırları içinde ki bankalara gidilerek başvuru yapacak olan kişinin kendisi tarafından yapılmak zorundadır.

Başvuru başlangıç tarihi ve bitiş tarihi arasında bu işlemin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru yapamadığınız için kura çekilişine girmeniz mümkün olmayacaktır.

TOKİ ülkemizde birçok noktada projeler yapıyor. Bu projelere dahil olmak isteyen insanlar öncelikle kurum tarafından belirlenen şartları yerine getirmek zorundadır. Şartları yerine getirdikten sonra yaşamış olduğunuz il veya ilçe de bulunan Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilirler.

Bu durum karışıklık olmaması ve farklı kurumların devreye girerek sürecin uzamasını engellemek için yapılıyor. Banka şubesine giderek orada bulunan sözleşmeye imza atarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Başvuru yapıldıktan sonra yapılacak kura için torbada ki yerinizi almış olacaksınız. Kuradan çıktınız ancak sözleşmeye de imza atmış olsanız da eğer isterseniz 14 gün içerisinde bu hakkınızdan hiçbir bedel ödemeden vazgeçmelisiniz.

Ankara TOKİ Satılık Daireler

TOKİ, kentsel dönüşüm kapsamında şehirlerimizi daha gelişmiş bir çehreye kavuşturmak, tarihi alanların korunmasını ve yenilenmesini sağlamak, sosyal alanları ve Millet Bahçeleri ile illerimizi yeni hayat alanlarına dönüştürmek gibi vazifeler üstlenmiş ve yerine getirmiştir. Diğer yandan, ülkemizin 61 ilinde eğitim ve sağlık kurumları, stadyumlar ve spor alanları, sosyal ve kültürel amaçlı tesisler, kamu binaları ile hizmet binaları inşa etmek de TOKİ’nin başlıca faaliyetleri arasında yer almaktadır. Ankara TOKİ satılık daireler bu faaliyetlerin arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

TOKİ Başvuru Şartları Neler?

Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı (TOKİ) için ödemeler T.C Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerinde gerçekleştirilecektir. Başvuralar ise projenin bağlı olduğu il veya ilçe kaymakamlık veya valiliklerinde yapılacaktır. Başvurmak isteyen adaylar beraberlerinde nüfus cüzdanı ve başvuru formu getirmeleri gerekmektedir. Ancak şehit aileleri, engelli vatandaşlar ve emekli vatandaşlar bunlara dair kimlik veya belge göstermek zorundadırlar.

Başvuru sahibinde olması gereken şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca başvuracağı ilde en az bir yıldır ikamet ediyor veya nüfusunun da o ilde kayıtlı olası gerekmektedir.
 • Şehit aileleri, gaziler, dul veya yetim kategorisinde başvuracak olanların ise en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya bağlı olduğu il nüfusuna kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 •  Başvuracak adayın kendisinin, eşinin veya çocuklarına ait mal varlığının yani evinin kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.
 • Aile bireylerinin toplam gelirinin 5500 TL’den fazla olanlar bu hizmetten yararlanmayacaktır.
 • Aile bireylerinden yalnızca bir kişi adına başvuru yapma hakkı vardır. Bu özellikleri sağlayan kişiler ise şehit aileleri, gazi, dul ve yetimler, en az %40 engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar ve diğer vatandaşlar olmak üzere 4 kategoride gruplandırılmıştır.

TOKİ Ankara Nerede Var?

Ankara’daki TOKİ tarafından inşa edilen satılık dairelerin bulunduğu bölgeler değişebilir. Genellikle Ankara’nın farklı semtlerinde veya çevre ilçelerinde yapılabilir. TOKİ’nin en son inşa ettiği ve satılık olan daireleri ve bulunduğu bölgeleri öğrenmek için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

 • Akyurt
 • Altındağ
 • Ayaş
 • Bala
 • Beypazarı
 • Çamlıdere
 • Çankaya
 • Çubuk
 • Elmadağ
 • Etimesgut
 • Evren
 • Gölbaşı
 • Güdül
 • Haymana
 • Kahramankazan
 • Kalecik
 • Keçiören
 • Kızılcahamam
 • Mamak
 • Nallıhan
 • Polatlı
 • Pursaklar
 • Şereflikoçhisar
 • Sincan
 • Yenimahalle

TOKİ yaptığı bu hizmetler ile dar ve orta gelirli vatandaşların düşük maliyetler ile ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Gerekli başvurular yapıldıktan sonra kazanan talihliler kura sonucunda evlerine kira öder gibi sahip olabilmektedir. Kuralar kategorilerin öncelik sırasına göre gerçekleştirilecek olup başvuruların değerlendirilmesi buna bağlı olarak yürütülecektir. Şehit ve gazi aileleri, dul ve yetimler direk olarak konut alma hakkı tanınacak fakat öncelikli olanlar kuraya göre belirlenecektir. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlara ayrılacak olan kontenjan %25 iken engelli vatandaşlara ayrılan kontenjan ise %5 olarak belirlenmiştir.

Günümüzde gelinen noktada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ, sürdürülebilir çevre ve marka iller için geniş kapsamlı planlar üzerinde çalışıyor, kadim medeniyetimizden miras kalan teknoloji, bilim ve çevreye duyarlı bir şekilde koruyarak şehirlerimizin geleceğini inşa etmektedir. Dünyadaki şehircilik uygulamalarından ilham alarak, Türkiye’nin mimari ve tasarım vizyonunu yeniden yorumlayarak, yeni nesil iç mekanların, daha güvenli, daha akıllı, daha ekonomik ve daha yeşil bir yaşam için tasarlanan Toki, gün gelişen ve değişen ihtiyaçlara cevap veriyor.

Ankara’daki TOKİ tarafından inşa edilen satılık dairelerin fiyatları değişebilir ve birçok faktöre bağlıdır, örneğin dairenin büyüklüğü, bulunduğu bölge, tesisat ve ekipmanları vb. Bu nedenle, fiyatlar hakkında doğru bir fikir vermek için dairenin belirli bir örneğine bakmak gerekir. TOKİ’nin en son satılık olan daireler ve fiyatları hakkında en doğru bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

TOKİ tarafından inşa edilen daireler satılık olarak sunulabilir ve siz de bu dairelere ev sahibi olabilirsiniz. TOKİ, Türkiye genelinde birçok farklı bölgede ve farklı büyüklüklerdeki daireler inşa eder ve bunlar satılık olarak sunulur. İlgilendiğiniz bir daire bulmak için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, almak istediğiniz daire hakkında daha fazla bilgi edinmek için bankalardan veya gayrimenkul danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Yorum Yap