Faizsiz Kredi

Günümüz insanlarının gelir düzeyindeki eşitsizlik, gelir gider dengesizliği ve bunların yanında süreklilik arz eden ihtiyaçlar, finansal desteğin alınmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Finansal destek almak için öncelikli başvurulan yerler, güvenirlik nedeniyle bankalardır. Bankalar da talep ettiği yüksek kredi faiz oranları sebebi ile geri ödeme aşamasında vatandaşların akıllarında soru işareti kalmasına sebep olabiliyor. Peki faizsiz kredi nedir, nasıl çekilir? Faizsiz kredi veren bankalar ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktarıyoruz…

Bankalar ihtiyaç sahibi olanlara finans desteğini kredi ürünleriyle sağlamaktadır. Bankalar tarafından tüketicilere finans desteği amacıyla sunulan kredi ürünleri tüketici ihtiyaçlarına bağlı olarak değiştiği gibi bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde kuruluş ve hizmet politikası gereği ticari olarak hizmet veren bankalarla beraber katılım bankaları da bulunmaktadır. Ticari bankalarda kredi ürünü belli bir faiz bileşkesi içeriyorken katılım bankalarında faiz bileşkesi yerini kar payına bırakmaktadır. Bu durum ticari ve katılım bankaları arasında tercih yapmaya etki etmektedir.

İçindekiler

Faizsiz Kredi Nedir?

Bankacılık terimleri arasında yer alan faiz kredi hizmet ve ürünlerinin önemli temel bileşeni olarak kabul edilmektedir. Bankacılık hizmetlerinin kredi ürünlerinin ayrılmaz parçası olarak kabul edilmesi neticesinde faiz oranları belirlenir.

Bu nedenle kredi faizi:

  • Kedi tutarına,
  • Kredi taksit sayısına,
  • Kredi taksit erteleme süresine
  • Müşteri finansal referans notuna göre değişkenlik gösterir.

 

Örneğin kredi taksit sayısının artması bankanın ekstra sürede hizmet takibi yapması nedeniyle faiz yüzdeliği artacaktır.

Kredi kullanmak isteyen ancak faiz ödemek istemeyen tüketiciler, katılım bankalarının sunmuş olduğu faizsiz kredi ürünlerini tercih ederek faiz kavramının karmaşasından kurtulabilirler.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ticari bankalar, kredili ürünlerde faizi vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul etmektedir. Bu nedenle faiz bileşkesinin ne olduğunun, hangi şartlarda artıp hangi şartlarda azaldığı konusunda ikilemde girmemek için katılım bankalarından hizmet almak doğru olacaktır.

Katılım bankaları tüm hizmetlerinde olduğu gibi kredi ürün ve hizmetlerinde de faiz kavramını yer almamaktadır. Ülkemizde sunduğu katılım hizmetiyle katılım bankalarından bankanın sunmuş olduğu hizmete bağlı kar payı oranı verilerek kredi alınabilmektedir.

Ülkemizin katılım bankaları arasında;

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası bankalarını saymak mümkündür.

 

Bu bankalar ülkemizde faizden uzak finans desteği almak isteyenlere 7/24 hizmet sunmaktadır.

Emekliye Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Ülkemizde sayıları milyonları bulan memur, işçi emeklilerinin ekonomik olarak zor şartlar altında hayatlarını idame ettikleri bilinmektedir. Emeklinin bu zor ekonomik koşullara karşı mevcut veya daha sonrasına ortaya çıkan ihtiyaçlarını gidermek için zaman zaman finansman desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Emeklilerin bu taleplerine yönelik olarak katılım bankaları, emeklilerin herhangi bir faiz masrafı ödemeden ihtiyaçlarını gidermesini sağlayacak faizsiz kredi ürünleri mevcuttur.

Emekli olup kredi ihtiyacı olanların katılım bankalarından bu konuda destek alması çok doğru olacaktır. Bunun için yapılması gereken ilk şey en yakın katılım bankası şubesine giderek ihtiyacına yönelik en doğru kredi ürünü için başvuru yapmak yeterli olacaktır.