Banka Dışında Kredi Veren Finans Şirketleri

Banka Dışında Kredi Veren Finans Şirketleri

Banka dışında kredi veren finans şirketleri, öncelikle banka yolu ile kredi çekemeyen ve taksit ödemelerini zamanında gerçekleştirmesi nedeniyle yasal takibe düşmüş durumda olan vatandaşlar tarafından tercih edilmekte. Yasal takibe düşmek istemeyen kişilerin kredilerini ya da kredi kartı ödemelerini 3 ay boyunca arka arkaya geciktirmemesi gerekiyor. Borçlu olunan bankalar, bünyesinde bulunan ilgili birim tarafından bu süreç boyunca ödeme konusunda müşterilerin ödemelerini gerçekleştirmesi konusunda uyarılarda bulunur. Mevcut borçlarınızdan kaynaklı yasal takip durumu ile karşı karşıya kalmış iseniz takip süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldıysanız içeriğimizin devamında banka harici kredi veren yerler ve özel şirketler hakkında bilgi sahibi olabilir, kredi puanınız düşük seviyelerde olsa dahi kredi çekebileceğiniz farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek ve kolay bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilmeniz için birkaç püf noktası paylaşacağız.

Banka Dışında Kredi Veren Özel Finans Şirketleri Var Mı?

Kredi notu ya da farklı sebeplerden dolayı bankalardan kredi çekmekte güçlük çeken kişiler, finans şirketleri vasıtası ile kredi çekip çekemeyecekleri konusunda merak içerisinde. İşte bu kısımda doğru olarak bilinen çok sayıda yanlış bulunmakta. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve doğru yöntemlere yönelebilmek için kredi veren yerler hakkında detayların bulunduğu içeriğimizi sonuna kadar dikkatle okumanız fayda sağlayacaktır. Başta bankalar olmak üzere finans şirketleri kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi hizmetinden faydalanmalarına olanak sağlayan kuruluşlardır. Bankaların yanı sıra aynı sektörde hizmet veren kuruluşlardan biri de Faktoring firmalarıdır.

Faktoring firmaları, kişilere kredi olanağı sunmaz. Bu yüzden kredi veren özel şirketler statüsüne çok da uygun değildir. Kurumsal ve ticari firmalar ağırlıklı olmak üzere çek yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Banka dışında kredi veren yerler hangileridir diye düşündüğümüz ilk sıralarda faktöring firmaları aklımıza gelse de genellikle çek vadesi gelmeden nakit ihtiyacı bulunan ticari firmalara destek sağladıklarından doğru olarak bildiğimiz yanlışlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Faktoring şirketleri yerine, günümüzde sayıları çok az olan ikrazatçılar alternatif bir seçenek olabilir. Kelime anlamı ödünç vermek olan ikrazat, faiz, ipotek ya da herhangi bir karşılık yolu ile ödünç para verme işlemlerine aracılık edenlere denilir. Bireysel kredi veren özel şirketler grubuna dahil edebileceğimiz ikrazatçılar, kişilere kredi seçeneği sunmalarının yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylanmış finans şirketleri statüsünde yer almaktadır. Sermayelerine artırmaya giden ikrazatçılar az önce bahsettiğimiz faktöring şirketleri gibi yasal firmalar arasında yer almıştır.

Banka Dışında Kredi Çekmek Ne Kadar Güvenilir?

Banka dışında kredi veren kuruluşların hepsini güvenilir olarak nitelendirmek doğru değildir. Tefeci gibi kredi veren şahıslar olarak nitelendirebileceğimiz çok sayıda alternatif yer almakta. Bilhassa bu tarz ve yasal durumu olmayan firmalardan uzak durmanız önem arz etmektedir.

Sicili bozuk olanlara kredi veren ya da kredi notu düşüklere kredi çıkaran güvenilir ve yasal firmalar ile iletişime geçebilir, kredi puanınız düşük seviyelerde olsa dahi kredi kullanma fırsatına sahip olabileceğiniz yöntemler hakkında araştırma yapmalısınız.

Banka Harici Kredi Veren Özel Şirketler ve Kurumlar

Faktoring şirketleri ve ikrazatçılar gibi seçeneklerin yanı sıra kredi seçeneği sunan büyüklü küçüklü işletmeler yok değil. Tanıdığınız ya da bildiğiniz esnaflar vasıtası ile de güvenilirlik sorununu ortadan kaldırarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bankalar hariç nereden kredi alabilirim sorusuna yanıt olarak günümüzde sayıları çok fazla olmasa da başta kuyumcu ve galericiler olmak üzere çok sayıda esnaf nakit ihtiyaçlarına belirlenecek karşılıklar ile destek olabilmekte. Her esnafın kendi açısından karlı olsa da bu konuda destek olmak istemeyeceğini de unutmamak gerekiyor.

Bu doğrultuda ilk adımı atmadan önce ihtiyacınızın gerekliliğini ve tutarını kesin bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Kişilerin yalnızca para olarak gereksinimleri olmayabiliyor. Bu doğrultuda ihtiyaçlar da farklılık gösterebilir. Tam da bu noktada ihtiyaca göre talebinizin karşılık bulma olasılığı artıyor. Araba sahibi olmak isteyen kişiler için bankalar hariç nereden kredi alabilirim diye düşünmeye gerek de kalmayabilir. Çünkü bu sektörde çok sayıda olanak mevcut.

Başta galericiler olmak üzere araba satışı gerçekleştiren firmalar, satışlarını artırabilmek adına çok sayıda kampanya ya da ödeme seçeneği sunabiliyor. Düşük peşinat fırsatları ve kalan ödemelerin taksitlendirilmesi gibi senet karşılığı gerçekleştirilebiliyor. Banka harici kredi almak istiyorum diyenler için örnekler arasında gösterilebilir. Diğer yandan resmi olarak hizmet veren özel finans şirketleri tercihler arasında yer alabilir.

Örnek vermek gerekirse;

 • Koç Finans
 • Ford İkinci El
 • Wowwo
 • Oto Shops
 • Oto Vadeli

Bahsettiğimiz firmaların yanı sıra çekiliş yöntemi ile faizsiz, peşinatsız ve taksitle araba sahibi olabileceğiniz Eminevim, Birevim, Fuzulev gibi firmaları bu kategoride ekleyebiliriz.

Banka Dışında Kredi Veren Finans Şirketleri

Banka Harici Kredi Veren Faktoring Firmaları

Banka yolu ile kredi hizmetinden faydalanamıyorsanız, banka dışında kredi veren firmalar statüsüne faktöring şirketlerini koyabiliriz. Ancak içeriğin başlarında ifade ettiğimiz gibi faktöring firmaları, bireysel kredi veren özel şirketler değildir. Bu firmalar yalnızca büyük çaplı şirketlere, holdinglere kredi veren özel finans kurumları arasında yer almaktadır. Ve genellikle çek yönetimi hizmeti sağlamaktalar.

Faktoring şirketlerini banka harici kredi veren yerler olarak düşünen kişiler, başvuru gerçekleştirdiklerinde büyük ihtimalle olumsuz cevap alacaktır.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar, Finans Şirketleri

Banka harici kredi kullanmak isteyen vatandaşlar yalnızca nakit gereksinimleri için değil, taşıt gibi farklı ihtiyaçlar doğrultusunda da başvuru gerçekleştirmek istiyor olabilir. Günümüzde yoğun bir şekilde rağbet gören ve çok sayıda kişinin araba hayalini gerçeğe dönüştüren alternatif yöntemlerden biri de senetle araba sahibi olmak.

Birkaç firma, bünyesinde yer alan ve finansman desteği sağlayan kuruluşları vasıtası ile kredi olanağı sunmakta. Kredi kullandırmadan önce kişilerin kredi puanları dikkate alınıyor olsa da kredi veren bankaların çalışma mantıklarından farklı yol izliyorlar. Kredi puanınız düşük olsa bile başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanma ihtimali yüksek.

Bu noktada kişiler için dezavantaj olarak nitelendirebileceğimiz kısım ise kredi puanınız ne kadar yüksek ise faiz oranı bir o kadar yüksek olabiliyor. Banka kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler banka dışında kredi veren firmalar noktasında değerlendirme yapmadan önce bu noktayı doğru analiz etmeli.

Banka Harici Bireysel Kredi Veren Yerler

Banka harici kredi arayışında olan kişilerin çok sayıda alternatifi bulunmakta. Çoğunluğu ticari yönden hizmet veriyor olsa bile, bireysel kredi verenler de yok değil! Kredi puanı düşük ya da sicili bozuk olduğundan bankalara kredi başvurusu yapamayan kişiler aşağıda paylaştığımız alternatifleri de değerlendirebilir.

 • ALJ FİNANSMAN A.Ş.
 • DORUK FİNANSMAN A.Ş.
 • EVKUR FİNANSMAN A.Ş.
 • HEMENAL FİNANSMAN A.Ş.
 • KOÇ FİNANSMAN A.Ş.
 • TURK FİNANSMAN A.Ş.

Yukarıda paylaştığımız firmalar şu an BDDK tarafından onaylı, resmi statüye sahip finansman şirketlerinin önde gelenleri arasında yer almakta. Ayrıca BDDK’nın finansman şirketleri sayfasından taşıt kredisi hizmeti veren seçenekler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Finans Şirketlerinden Kredi Nasıl Kullanılır?

Paylaşmış olduğumuz finansman şirketleri banka dışında kredi veren kurum arayışında olan vatandaşlar için kendi bünyelerinde yer alan finans departmanları aracılığı ile hizmet vermekte. Çalışma mantıkları banka gibi gözüküyor olsa da değişkenlik gösteren faiz oranları ile banka dışı kredi talebinize yanıt bulabileceğiniz seçenekler arasında yer alabilir.

Özel kredi veren kurumlar vasıtası ile kredi hizmetinden faydalanmak için, ilgili şirketler tarafından belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Firma özelinde sunulabilecek olan limit tutarları farklılık gösterebileceğinden şartlar ve detaylar hakkında net bir bilgi sahibi olabilmek ve güncel tekliflerden yararlanabiliyor olmak için iletişime geçilmeli ve tüm detaylar dikkatlice gözden geçirilmeli. Banka dışı kredi alternatiflerinden faydalanmadan önce oldukça dikkatli davranmalı, tüm detayları gözden geçirmelisiniz.

Yorum Yap