Tüketici Kredisi Nedir? Tüketici Kredileri En Fazla Ne Kadar ve Kaç Ay Alınabilir?

Tüketici Kredisi

Tüketici kredisi, bir kişinin belirli bir süre için bankalardan veya finans kurumlarından kullanmak üzere borç alabileceği bir kredi türüdür. Tüketici kredisi nasıl hesaplanır? Faiz oranları ne kadar ve en fazla kaç ay alınabilir? Tüketici kredisi veren bankalar ile ilgili bilinmesi gerekenlere içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. Tüketici kredileri, alışveriş, ev eşyaları, eğitim, turizm ve benzeri amaçlar için kullanılabilir. Tüketici kredileri genellikle vade süresi, faiz oranları, ödeme seçenekleri, garanti gereksinimleri gibi konular gibi belirli koşullarla sağlanır ve kredi alan kişinin borçlu olduğu miktarı ve faiz oranlarını ödemesi gerekmektedir.

İnsan ihtiyaçlarının giderilmesinde nakit para, en önemli aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit paranın varlığı kişilerin gelir durumuna göre değiştiğinden her kişinin ihtiyaçlarını gidermek için yeterli nakit paraya sahip olduğu söylenemez. Durumun böyle olması, ihtiyaçlarını gidermek için yeterli nakit parası olmayanların nakit para temin edecek çözüm yolları aramasına sevk etmektedir. Nakit para ihtiyacı olan ve bu konuda arayış içerisinde olan tüketicilere en iyi destek hizmeti hiç şüphesiz finansal kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Tüketicilerin başta nakit olmak üzere diğer birçok finansman destek konularında yardım alabileceği bu kuruluşlar arasında bankalar ilk sırada yer almaktadır. Bankaların tüketiciye finansal destek olmak için sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı için, bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Tüketici ihtiyaçlarına yönelik olarak bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerine farklı banka hizmet kanalları üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Tüketicilerin kredi veya kredi kartı ürünlerine başvurması için bankaların hizmet vermiş olduğu kanallar:

 • Banka şubesi
 • İnternet bankacılığı
 • Telefon bankacılığı
 • SMS
 • Banka müşteri hizmetleri olarak sıralanabilir.

Tüketici ihtiyacı olan kredi için bu hizmet kanallarından herhangi birini kullanarak kolaylıkla krediye, kredi kartına başvurusu yapması mümkündür.

Tüketici Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar tarafından tüketici ihtiyaçlarına yönelik sunulan her bir kredi ürününü oluşturan farklı bileşkeler bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bileşkelerin her biri kullanılacak kredi ürününün tüketiciye ne kadara mal olacağını konusunda bilgi vermektedir. Kredi ürünlerini oluşturan bu bileşkeler kredinin hesaplanmasında temel ölçüt olarak alınmaktadır. Kredi ürünlerini oluşturan bileşkeler kredi faiz oranı, kredi taksit sayısı, kredi BSMV tutarı, kredi sigorta tutarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında kredi ürününü kullanacak müşteri yaşı, gelir durumu, kredi notu gibi bileşkeleri arasında olup hesaplanmasına büyük bir önem arz etmektedir.

Tüketici kredisi, kredi miktarı, faiz oranı, vade süresi ve ödeme seçeneklerine göre hesaplanabilir. Aşağıdaki formül ile tüketici kredisi hesaplanabilir:

 • K = P * (1 + r * t)
 • K: Toplam borç tutarı
 • P: Kredi miktarı
 • r: Faiz oranı (yıllık olarak hesaplanır ve oranın yüzde cinsinden ifadesi kullanılır)
 • t: Vade süresi (yıl cinsinden)

Örnek olarak, 10,000 TL kredi miktarı, yıllık %20 faiz oranı ve 2 yıl vade süresi için hesaplama yapılabilir:

K = 10,000 * (1 + 0.20 * 2) = 12,000 TL

Bu örnekte, kredi alan kişinin toplam borç tutarı 12,000 TL’dir ve bu tutar vade süresi boyunca ödenmelidir.

Not: Bu hesaplama, faiz oranının sabit kalmasını ve dolayısıyla ek olarak ödeme yapılması gerekmeyeceğini varsayar. Gerçekte, faiz oranları değişebilir ve kredi alan kişinin daha fazla tutar ödemesi gerekebilir.

Tüketici Kredisi Nedir? Tüketici Kredileri En Fazla Ne Kadar ve Kaç Ay Alınabilir?

Tüketici Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Tüketici kredisi faiz oranları, bankalar ve finans kurumları tarafından belirlenir ve değişebilir. Faiz oranları, kredi miktarı, vade süresi, kredi alan kişinin maaşı, aylık harcama ve diğer faktörlere göre değişebilir. Genellikle, tüketici kredileri diğer kredi türlerine göre daha yüksek faiz oranlarına sahiptir.

Türkiye’deki bankalar ve finans kurumlarının tüketici kredisi faiz oranları, yıllık %10 ile %30 arasında değişebilir. Bu oranlar bankaların ve finans kurumlarının farklı ürün ve hizmetlerinde, aynı anda birden fazla faktöre göre değişebilir. Kredi almak isteyen bir kişi, farklı bankalar ve finans kurumlarının tüketici kredisi faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun seçeneği seçmelidir.

Kredi faiz oranı, kredi ürünlerini oluşturan en önemli bileşke olarak bilinmektedir. Bankalar tarafından sunulan her bir kredi ürününün faiz oranı değişkenlik göstermektedir. Hatta aynı kredi ürünlerinin farklı bankalarda farklı faiz oranı ile sunulduğu da görülebilmektedir. Kredi faiz oranı belirlenirken piyasa koşullarında denetim mercilerinin belirlemiş olduğu bir alt ve üst sınır bulunmaktadır. Her banka, bu belirlenen alt ve üst sınırlar arasında çok küçük oranlarda fark ile kredi ürünlerini sunmaktadır. Tüketicilerin kredi faiz oranı karşılaştırması yapması ve aynı ürünün daha düşük faizli olanını tercih etmesi, tüketicinin yararına olacaktır.

Tüketici Kredisi En Fazla Kaç Ay Alınabilir?

Tüketici kredisi vade süresi, bankalar ve finans kurumları tarafından belirlenir ve değişebilir. Genellikle, tüketici kredileri 6 ay ile 60 ay arasında bir vade süresine sahiptir. Kredi almak isteyen bir kişi, kendisi için en uygun vade süresini seçebilir, ancak daha uzun vade süreleri daha yüksek faiz oranlarına neden olabilir. Kredi alan kişinin maaşı, aylık harcama ve diğer faktörlere göre bankalar ve finans kurumları, uygun vade süresini belirleyebilir.

Tüketici Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Türkiye’de birçok banka ve finans kuruluşu tüketici kredileri vermektedir. Tüketici kredisi veren bankalar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Garanti Bankası
 2. Akbank
 3. İş Bankası
 4. Halkbank
 5. Yapı Kredi Bankası
 6. TEB (Türk Ekonomi Bankası)
 7. Finansbank
 8. Denizbank
 9. Ziraat Bankası
 10. Vakıfbank

Bu bankalar arasında farklı tüketici kredisi ürünleri ve faiz oranları bulunabilir. Kredi almak isteyen bir kişi, farklı bankaların tüketici kredisi ürünlerini ve faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun seçeneği seçmelidir. Ayrıca, kredi alan kişinin maaşı, aylık harcama ve diğer faktörlere göre bankalar ve finans kurumları, en uygun kredi seçeneğini belirleyebilir.

Yorum Yap