Tüketici Kredisi

İnsan ihtiyaçlarının giderilmesinde nakit para, en önemli aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit paranın varlığı kişilerin gelir durumuna göre değiştiğinden her kişinin ihtiyaçlarını gidermek için yeterli nakit paraya sahip olduğu söylenemez.

Durumun böyle olması, ihtiyaçlarını gidermek için yeterli nakit parası olmayanların nakit para temin edecek çözüm yolları aramasına sevk etmektedir. Nakit para ihtiyacı olan ve bu konuda arayış içerisinde olan tüketicilere en iyi destek hizmeti hiç şüphesiz finansal kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Tüketicilerin başta nakit olmak üzere diğer birçok finansman destek konularında yardım alabileceği bu kuruluşlar arasında bankalar ilk sırada yer almaktadır. Bankaların tüketiciye finansal destek olmak için sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı için, bankaya başvuru yapması gerekmektedir.

Tüketici ihtiyaçlarına yönelik olarak bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerine farklı banka hizmet kanalları üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Tüketicilerin kredi veya kredi kartı ürünlerine başvurması için bankaların hizmet vermiş olduğu kanallar:

  • Banka şubesi
  • İnternet bankacılığı
  • Telefon bankacılığı
  • SMS
  • Banka müşteri hizmetleri olarak sıralanabilir.

Tüketici ihtiyacı olan kredi için bu hizmet kanallarından herhangi birini kullanarak kolaylıkla krediye, kredi kartına başvurusu yapması mümkündür.

Tüketici Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar tarafından tüketici ihtiyaçlarına yönelik sunulan her bir kredi ürününü oluşturan farklı bileşkeler bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bileşkelerin her biri kullanılacak kredi ürününün tüketiciye ne kadara mal olacağını konusunda bilgi vermektedir. Kredi ürünlerini oluşturan bu bileşkeler kredinin hesaplanmasında temel ölçüt olarak alınmaktadır.

Kredi ürünlerini oluşturan bileşkeler kredi faiz oranı, kredi taksit sayısı, kredi bsmv tutarı, kredi sigorta tutarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında kredi ürününü kullanacak müşteri yaşı, gelir durumu, kredi notu gibi bileşkeleri arasında olup hesaplanmasına büyük bir önem arz etmektedir.

Tüketici Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranı, kredi ürünlerini oluşturan en önemli bileşke olarak bilinmektedir. Bankalar tarafından sunulan her bir kredi ürününün faiz oranı değişkenlik göstermektedir. Hatta aynı kredi ürünlerinin farklı bankalarda farklı faiz oranı ile sunulduğu da görülebilmektedir.

Kredi faiz oranı belirlenirken piyasa koşullarında denetim mercilerinin belirlemiş olduğu bir alt ve üst sınır bulunmaktadır. Her banka, bu belirlenen alt ve üst sınırlar arasında çok küçük oranlarda fark ile kredi ürünlerini sunmaktadır. Tüketicilerin kredi faiz oranı karşılaştırması yapması ve aynı ürünün daha düşük faizli olanını tercih etmesi, tüketicinin yararına olacaktır.