Senetle Araba Sahibinden

Senetle Araba Sahibinden

Bankalardan faiz karşılığı araç kredisi almak veya birikimlerinizin tamamını yatırmak zorunda kalmak araç almanızın oldukça zor olduğu durumlardır. Bunun için araç alırken düşünülecek bir takım yollar oluşturulmuştur. Araç almak için senetle işlem yapan şahıs veya galeriler vardır. Senetle araba sahibinden veya galeriden olacak şekilde alınabilir.

Senetle araç almak bankadaki uzun şartları yerine getirmek, ödeme sınırı ile uğraşmak veya faiz ödemek gibi sorunların ortadan kalkmasına neden olur. Bunun yerine senetlerin miktar ve vadesini ortaklaşa belirlediğiniz senetli sistemden yararlanmanız daha kolay olacaktır. Senetle araç almanın oldukça kolay olması kadar avantajlı olduğu da unutulmamalıdır.

Sahibinden veya Galeriden Olması

Senetle araç alırken sahibinden veya galeriden olması arasında bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıkların başında kurumsallık gelir. Sahibinden elindeki araç veya araçları satan kişiler daha fazla pazarlık imkanı sunan veya daha az vade farkı alan yerler olduklarından dolayı kolaylık sağlarlar. Bunun için senetle araç alırken her zaman avantajlı olan yerlerin kontrol edilmesi gerekir. Şahıs yerleri olan firmalardan da fiyat kontrolü yapılmalıdır.

Sahibinden Senetle Araba Nasıl Alınır?

Öncelikle sahibinden senetle araç satan yerlerden araştırma yaptıktan hemen sonra aracın alınması için incelemelere başlanır. İncelemeler sonucunda size uygun olan araç ve vade farkı bulunur. Vade ortak olacak şekilde belirlendikten sonra senetlerden önce var olması durumunda şartlar konuşulur. Şartları kontrol eden kişi aynı zamanda kefil veya ipotek gibi işlemleri de çözmelidir. Ardından senetlerin hazırlanması ve imzalanması kalır.

Senetler ve Vadesi

Hazırlanan senetler imzalanmadan hemen önce kontrol edilmelidir. Bahsedilen şekilde hazırlanması ve imzalanması gerekir. Ayrıca senetlerin vadeleri de önemlidir. Rakam veya yazı ile yazılan kısımlar da kapatılmış olmalıdır. Kapatılmamış olması aynı zamanda değişim şansı verdiğinden dolayı en gerekli olan kısımdır.

Böylece senetlerin vadesi ve ödeme tutarı da belirlendiği şekilde hazırlanan senetler tamamen kontrol edilir ve ardından imzalanır. Kefil olması durumunda kefil olan kısım da imzalanmalıdır. Ödemeler tamamlandıkça da bu senetler uygun şekilde iptal edilir. İmzalanan kısımların koparılması senet iptali için yeterli olacaktır.

Yorum Yap