Murabaha Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Kredi ile ev satın almak kolay değil. Faizler ve vade farkları bazen belinizi bükebiliyor. Üstelik maalesef hayatın içinde farklı gelişmeler olabiliyor. Beklenmedik bir iş kaybı yâda hastalık kredi ödemelerinizi geciktirdiğinizde belli bir süre sonra banka evinize el koyabiliyor. Güzel haberler vermedik farkındayız ancak zaman bu sorun söz konusu olabilir. Birinin yıkımı diğerinin şansı olabiliyor. Ve evini bankaya ipoteklediği için kaybeden bir kişinin evi başka birinin ilk satın alacağı ve mutlu hayaller kurduğu ev olabiliyor.

Peki, murabaha kredisi nedir ve murabaha kredisi nasıl alınır?

Aslında murabaha kredi türlerinden biridir ancak genellikle faizsiz bankacılık sistemleri tarafından tercih edilir. Katılım bankaları tarafından sıklıkla kullanılan murabaha sistemi mülk, araba, yâda örneğin eşya alımlarınızda şirket malı peşin alarak müşteriye vadeli olarak satar. Bu tarz satışlara murabaha kredisi ismi verilir.

Özellikle dini olarak caiz olan şekilde faizsiz araç, ev ve farklı eşya almak isteyen kişilerin taleplerine göre her gün gelişen sistem tüm dünyada özellikle İslam ülkelerinde tercih edilmektedir.  Sadece mal alımlarında geçerli sistemde kredi verilmektedir. Nakit para verilmiyor ancak ev, araba yâda farklı birşey satın almak için bu sistemi kullanabilirsiniz.

Murabaha nasıl işler ve nasıl alınır? 

Aslında en basit mantıkla, örneğin; bir arabaya, tarlaya yâda bir arsaya ihtiyacınız var diyelim. Peşin fiyatını öğrenmeniz gerekiyor.  Elinizdeki peşinat ile bankaya gittiğinizde murabaha kredisi ile malı sizin için banka satın alarak size vadeli olarak satıyor.  Bu durumda faiz olmadığı için dinen bir sorun olmadığı düşünülüyor.

İslami finans bankalarınca oldukça sık kullanılan sistem biraz farklı şekilde faizsiz ev ve araba almanıza olanak sağlayan şirketlerce de kullanılıyor.

Size örnek bir tablo sunalım.

Müşteri
Malın Peşin Değeri 20.000 ₺
Peşinat 5.000 ₺
Aylık Taksit taahhüdünüz 500 ₺
Banka
Banka 40 Ay Boyunca 500 ₺ 20.000 ₺
Peşinat 5.000 ₺
Toplam Ödeyeceğiz Tutar 25.0000

 

Murabaha kredisi almak için öncelikle ortada alınıp satılacak bir mal olması gerekiyor ve para olamaz ancak altın, ev, araba gibi taşınmazlar olabilir.  .Murabaha kredisi olduğu için malın helal kategorisine girmesi gerekiyor. Alıcı ve satıcı konuda anlaşmış olmalıdır.

Her banka ve şirketin işleyişi ve evrak tanzimi farklıdır.  Murabaha kredisi için ilgili firma ile irtibata geçmelisiniz.

Kaynak: https://islamansiklopedisi.org.tr/murabaha