Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Türkiye; doğal özelliklerinden dolayı deprem riskinin en çok olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bu noktada, can ve mal güvenliğinin sağlanması için birçok adım atılmaktadır. Bu adımların başında kentsel dönüşüm projeleri gelmektedir. Türkiye’de birçok ev, eski yıllarda yapıldığı için herhangi bir depremde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü, bu evler, yapım yıllarından dolayı dayanıksızdır. Eskidiğinden dolayı çevreyi rahatsız eden, herhangi bir depremde yıkılma riskinden dolayı yanındaki binalara zarar verme riski bulunan, sosyal alanların gelişmesini önleyen, ekonomik anlamda hiçbir şey vaat etmeyen konutların yıkılması ve yerlerine yenilerinin yapılması gerekmektedir. İşte bu noktada, kentsel dönüşüm projeleri devreye girmektedir. Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde şehirlerin rahat bir nefes alması hedeflenmektedir.

Kentsel Dönüşüm Başvurusu

Kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’de birçok fırsat sunulmaktadır. Kentsel dönüşüm kredileri; devlet destekli olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra, başvuru sahipleri, 18 aylık süre boyunca aylık 300 ile 600 TL arasında geri ödemesiz olacak şekilde kira yardımı almaktadır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında kişilerin devlet tarafından herhangi bir zorlamaya tabi tutulmaları mümkün değildir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında başvuru sahipleri, istedikleri müteahhitle çalışma hakkına sahiptir. Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde evlerin değeri artmaktadır. Bu noktada, kentsel dönüşüm projelerinin bitmesinin ardından evlerin değerinin ortalama 1.5 kat arttığı tahmin edilmektedir. Kentsel dönüşüm için ilk adım; binanın deprem risk raporunun alınmasıdır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmak isteyenlerin bilmesi gereken birtakım detaylar bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi için öncelikle binanın kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olması gerekir. İlk etapta, müteahhit seçimi yapılmalıdır. Bunun ardından, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara başvuru yapmak gerekir. Kentsel dönüşüm kredisi; bir daire için en fazla 100 bin TL olacak şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra, bir kişinin dört veya beş dairesi varsa en çok 500 bin TL olacak şekilde kentsel dönüşüm kredisi verilmektedir. Bankadan kredi alınmasının ardından kredi, blokeli olarak müteahhidin hesabına geçmektedir. Ancak, hesabın blokeli olmasından dolayı, müteahhit paranın hepsini kullanamaz.

Kentsel Dönüşüm Kredisinin Özellikleri

Kentsel dönüşüm kredisinin kullanılması, müteahhidin yaptığı işlemlerin sürecine göre şekillenmektedir. Müteahhit; inşaat aşamasında yaptığı imalatı sunup kontrol edilmesini talep etmektedir. Bu noktada, banka, inşaatı kontrol eden yapı denetimden belgeleri almaktadır. Ardından, inşaat yerinde inceleme yapmaktadır. Bu sürece kadar yapılan işin tutarı ne kadarsa banka o miktarı müteahhide vermektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse; tüketicinin inşaatı beğenmeyip faaliyetleri durdurduğunda veya müteahhidin işten ayrılması halinde paraya herhangi bir şey olmaz. Para, blokeli olarak banka hesabında bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisinin kullanılması noktasında bakanlık devreye girmez. Bakanlık, yalnızca onay vermektedir. Tüketicinin seçtiği müteahhit ve bankadan kullanılan krediyle binanın yeniden yaptırılması mümkün olmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel dönüşüm kredisi; bazı bankalar tarafından verilmektedir. Bu noktada, Vakıfbank ve Akbank’ın öne çıktığı söylenebilir. Vakıfbank; konutlarını yeniden inşa etmek isteyen veya riskli bölgelerdeki yapılarda oturduğu teknik raporlarla kanıtlanan kişilere kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. Vakıfbank’ın kentsel dönüşüm kredisi; üç aydan başlayarak 120 ay vadeye kadar uzanmaktadır. 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle, faiz oranı %1,79 olarak hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra, aylık faiz desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Akbank ise 100 bin TL tutarındaki kentsel dönüşüm kredisi için %1,45 faiz oranı sunmaktadır. 60 ay vade seçeneği söz konusudur. %0,33 oranında faiz desteği sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, konut özelliklere göre farklı oranların uygulanması söz konusu olabilir.