2022 (E-Devlet TOKİ) Konut Başvurusu Şartları Belli Oldu! TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

2022 (E-Devlet TOKİ) Konut Başvurusu Şartları Belli Oldu! TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Konut başvuruları büyük bir ilgi ile hız kesmeden devam ediyor.

Dar ve orta gelirli ailelerin konut sahibi olabilmeleri için yurt genelinde gerçekleştirilen 250 bin sosyal konut projesi başvuru şartları ne? 2022 TOKİ başvuru ne zamana kadar devam edecek? İşte 2022 konut başvurusu şartları, ödeme seçenekleri ve TOKİ ev başvurusu ekranı (talep.toki.gov.tr) hakkında bilinmesi gerekenler.

E-Devlet TOKİ konut başvurusu şartları ne? Yurt genelinde yapılacak 250 bin konu, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri için başvurular devam ediyor. 14 Eylül’de başlayan başvurular 28 Ekim tarihine kadar devam edecek. 2022 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOKİ açıklaması vatandaşların büyük ilgisi ile karşılandı. TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşların dikkatine…

KONUT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri üzerinden ya da E-Devlet aracılığıyla yapılacak. Başvuru ücreti 500 TL. Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacaktır.

TOKİ BAŞVURU ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Konutlar %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir.

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI NE?

  • T.C. vatandaşı olması,
  • Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,
  • Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).
  • Aylık hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları), en fazla net 16.000₺ (İstanbul İli için 18.000₺) olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)
  • Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.
  • Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
  • Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “HAK SAHİPLİĞİ” onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir.
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisinden bir kez konut satışı yapılacaktır.

Sosyal konut projesi başvuru işlemleri ve TOKİ evlerine nasıl başvurabilirim öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz merak ettikleriniz için aşağıdaki bölümden sorularınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Ev başvurusu gerçekleştiren vatandaşlar için TOKİ kura çekimi canlı izleme linki bu sayfadan paylaşılacaktır.

Yorum Yap